"Mikset kertinu että lähet?"Angelina kysyi.
"En halunnu huolestuttaa sua.Lähen tänään koulun jälkeen." Max vastasi.
"Miks?Et noin vaan voi lähtee.Mitä sä sanoit sun vanhemmille?"
"No ei ne paljoa välitä mut jätin niille et mä lähen,mut en kertonu minne.Eikä niiten oo hyvä tietääkkää et miks."
"Mutta...Meekkö yksin?"Angelina sanoi.
"joo... En ota sua mukaan.Sull aon elämä täällä elättävänä,mulla ei."
"mutta.....Kirjoitathan mulle sitte että miten sulla menee??"Angelina kysyi murheissaan.
"Tottakai,mutta et voi vastata mulle koska en anna mun osotetta ettet tuu mun luo sitte."
"Mutta mistä tiiät että sun kirj eon tullu perille?"
"En tiedäkkään,mutta se ei oo tässä tärkein asia.Tom tulee,jutellaan myöhemmin lisää." Max sanoi nähtyään Angelinan poikaystävän Tomin kävelevän hietä kohti.
"Moi Angelina.Moi Max." Tom sanoi tultuaan tyttöjen luo.
"Hei Tom." Max sanoi.Maxilla oli pitkät mustat hiukset ja hön oli 16 vuotias.
"Mä tästä meenki käymään tuolla..." Max sanoi nähtyään Angelinan ja Tomin katseet toisiaan kohtaan.
"joo okei.. nähään ens tunnilla..." Angelina sanoi.Max käveli kohti yhtä koulurakennuta jossa heillä olisi ensinmäienn tunti. Kouluun nkuului 4 rakennusta. Yhdessä rakennuksessa oli ruokala,sali ja yksi luokka, ja 3 muussa rakennuksessa muut luokat.
*prrr,prrr* kellot soi.
(jo oli aikakin) Max ajatteli.
"Max!Max!Odota!"Angelina huusi.
"Max,lähekkö sää nyt??" Angelian kysyi saatuaan Maxin kíini.
"Joo mun pitää lähteä nyt.."
"mihin sä meet? ookko sä nyt ihan varma?*snif*"
"lähen pohjoiseen. Olen varma... hei... Angelina,älä nyt tässä rupee.sä herätät liikaa huomiota." Max sanoi kun huomasi Angelinan poskilla kyyneleitä.
"Sori,*nyyh*en voi sille mitään.. onko sun pakko lähtee??*snif*" Angelina yritti taivutella.
"on ihan pakko. Angelina,mä kirjotan sulle niin usein kuin voin.okei?"
"okei.. *nyyh*mut ota tää.*snif*.oota." Angelina rupesi kaivamaan repustaan jotain Maxille. Se oli paketti ja pari seteliä.
"siinä on lahja sulle ja *snif*sitte vähän rahaa..*nyyh* toivottavasti kelpaa se mun lahja...*snif* en keksiny muuta..."
"Angelina,tää on ihan liikaa... Hei älä nyt,kyllä sä selviit ilman mua,kyllä sä saat täältä uusia kavereita,tää paikka on täynä ihmisä." Max sanoi ja halasi Angelinaa.
"joo okei.. *snif*"
"joo mut mä meen koska bussi tulee kohta.. Moikka!" Max sanoi.
"*snif* Moikka!! ja kirjoittele!" Angelina huusi Maxin perään mutta Max oli jo mennyt. (Angelian raukka.... No kyllä se pärjää, onhan sillä Tom.)
Max mietti astuessaan bussiin ja maksettuaan mahdollisimman perälle bussiin. Max istui pöytäpaikalle jonka toisella puolella ostui outo ihminen..mies oli todell aoudon näköinen.. Miehellä oli huppu päässä ja musta nahkatakki päällä ja kuluneet farkut jalassa... Ihan kuin Max olisi nähnyt miehen jossain ennenkin... Mies nosti katseensa ja hupun alta näkyi tumman siniset silmät jotia korosti tummat ja paksut kulmakarvat,iso nenä ja huulet. Mies sanoi:
"Hei,mikä on nimesi?" Miehen ääni oli oudon kumea..
jatkanko??
Mun novellin 1.osa lukekaa ja arvostelkaa!!
3
294
Vastaukset
- Lukutaitoinen
Jos todella haluat kehittää kirjoittamistasi (kommentoin nyt siltä pohjalta, ettei tämä ollut mikään vitsi), niin uskaltaisin melkein ehdottaa: sen sijaan että jatkaisit, mitäpä jos kirjottaisit tämän pätkän uudelleen.
Mielestäni:
-Repliikit liian puhekielisiä, ei toimi tekstissä.
- Kerrontaan sujuvuutta ja särmää, yritä tuoda sulavasti myös taustoja mukaan.
- Sniffit pois!!!
Anna palaa.- nuori kirjailijan(ko?) alku
Joo koitan tästä eteenpäin huomioida maholliset kirjotusvirheet ja nuo "snif" ja ynnä muut jutut pois... koitan ja yritän parantaa. kiitti
- Haamu
Voisit vaikka aluksi korjata nuo kirjoitusvirheet. Osa voi olla tietysti lyöntivirheitäkin, mutta kenellekään ei voi olla noin huonoa näppäimistönkäytötaitoa (anteeksi vaan).
Miksi ihmeessa näissä tietynlaisissa novellinaluissa käytetää aina ja toistuvasti vain ulkomaista nimistöä? Mitä niin paljon hienompaa/parempaa on Ameriikassa, etteivät tavalliset, suomalaiset nimet kelpaa? Tämä tietysti on mielipidekysymys.
Puhekieli tökkii, niin kuin mainittiin. Välimerkkejä voisi kanssa tsekkailla uudestaan.
Ja kiltit kiltit, älkää halventako kirjoittamisen hienoa taidetta sekoittamalla sen joukkoon chattiin kuuluvia sniffejä ja muita merkityksettömiä kirjoittajiaan kuvaavia sanantynkiä, jotka on luotu vain siksi, että nuorien ei tarvitsisi vaivata päitään enää edes sillä, miten ilmaista itseään.
Mutta hienoa on, että aina löytyy joku, jonka mielestä on kirjoittaminen on hienoa ja nautittavaa toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1372227- 581285
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621167Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661137Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871048Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122998- 94989
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153972