niin valtavasti? Hiekoitettiinko sitäkin nastasankarit!
Miksi moottoritiellä pölyää
pölvästit
25193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Oletko miettinyt jo valmiiksi millä aiheella ja kysymyksellä Juhannuksena jatkat tätä loputonta rengasvääntöä palstalla?? Mietipä se ajoissa valmiiksi sillä jos tätä vääntöä ei kokoajan ole foorumilla esillä saattaa kaltaistesi mielenrauha järkkyä kun ette rengasvalinnoillanne pääse omaa erinomaisuuttanne ja renkaitanne kehumaan ja osoittamaan toisenlaisilla renkailla ajaville heidän osaamattomuuttaan ja huonommuuttaan! Tsemppaa nyt sillä kesä ja Juhannus tulee nopeammin kuin uskotkaan.
Kyllä, suola hiekoitus, miksi ne tienpenkat muuten olisi mustat,
tiet kuraiset, ei se kura sinne taivaaltakaan sada.
Nastojen raapimaa pikeä..
Tuskin moottoritietä on koskaan hiekoitettu. mutta suolattu on enenmän kuin tarpeeksi. Pöly on nastojen irroittamaa bitumia. Kun tulee kevät sateet ja vaihdetaan kesärengaisiin pöly kyllä lakkaa
Eli suolauksella saadaan moottoritietkin pölisemään kun lepuuttajapellet vaatii sitä joka paikkaan, suolaaminenhan rapauttaa tienpinnat jotka murenevat renkaiden alla ja muuttuvat hienoksi pölyyntyväksi jauhoksi, tätähän lepuuttajapellet juuri vaatii.
Et ilmeisesti ymmärrä lukemaasi kovinkaan hyvin. Siis pöly on nastojen irroittamaa bitumia. Eli pöly on nastarenkaiden aiheuttamaa. Syksyllä taas saa todeta auton likaantusen heti, kun nastat alkavat ropisemaan.
Helpottaisi nastapellejen oloa, jos vaan myöntäisivät nastojen haitat.
http://www.liikennevirasto.fi/suolaus
Jos liikenneviraston apujoukot kylvää 10-20 tonnia kilometrille suolaa talven aikana, niin miksi tiellä ei näy nyt suolakasoja? Mahtaisko tämä suolan paljous levitä pölynä pölvästien keuhkoihin ja tien penkalle??
Olen usein ajatellut, että on käynyt tuuri, kun ei tarvitse jatkuvasti olla autolla liikenteessä. Suodattimista huolimatta saisi jatkuvasti hengittää tuota partikkelikimaraa.
Eipä siitä sulaneesta suolasta mitään pölyä nouse vaan se nesteenä ajan kuluessa imeytyy maahan jossa se ei tietenkään sielläkään hyvää tee pohjavesille. Mutta ei suola kyllä maantieltä keuhkoihinkaan siirry.
Suola rikkoo teitä. Sulattaa jäätä vedeksi, joka tunkeutuu tien rakoihin. Jäätyy sinne taas uudelleen rikkoen samalla pintaa. Ja tätä päivästä toiseen. Kyllä siinä muruset ja pölyksi hiertyneet hiukkaset sitten saavat erityiseesti kitkarenkaiden tiheiden lamellien ansiosta kyytiä.
Suola ei tietenkään mihinkään häviä, ajautuu aikanaan pohjavesiin suurimmaksi osaksi. Pieni osa tietysti kiinnittyy autojen metalliosiin ruostuttamaan...
Pakko hiekottaa ja suolata, koska muuten tienpientareet olis vielä hirveemmässä kunnossa, kun kaikki kitkarengaskuskit ajelis joka paikassa ojaan.
Voit ottaa tuon "järkevä" pois nimimerkistäsi. Ei kannata alkaa solvaamaan muita sentään.
"Lisäksi on vaarana, että suolalla sulanut vesi jäätyy uudestaan jopa normaalia liukkaammaksi."
Toi oli se paras kohta jonka koko linkistä löysin. Pakko hankkia nastat varmaan...
Joo, näinhän se on, vaikka suola sulattaa jäätä, se ei estä vettä jäätymästä uudelleen. Ihan kuten merikin jäätyy, vaikka on suolavettä.
Vältän moottoriteitä ja kiireisiä pääteitä.
Taloudellisista ja terveydellisistä syistä.
On varaa ajaa hitaammin ja kevyemmällä autolla, sekä pysyä terveempänä.
Nastat hävettävät, mutta suotakoon se, että pysyisin liikennevirrassa,
tai edes omalla puolellani.
Ajonopeus vaikuttaa pölyyn ja meluun.
Hämeenlinnanväylällä muutama auto mouruaa ja pölyää tienoon täydeltä.
Mannerheimintien solassa ruuhka etenee vaisusti ja vähemmällä pölyllä.
Nimimerkki "pölvästit" kirjoititko itsesi vai seurasi puolesta? Olisihan se hienoa jos vielä kuvan laittaisit nimimerkkisi viereen:)
Se pöly on päässäsi. Käy ulkona välillä tuulettumassa.
Kun vaikkapa Tarvontien ylittävältä sillalta katsoo länteen iltapäivällä (siis laskevan auringon suuntaan), niin näkee harmaan pölypatjan moottoritien päällä. Niin säälittää siellä ajavat autoilijat.
Älyn juhlaa ja paljon tietämättömyyttä tässäkin ketjussa.
Ei ne teinit tosiaankaan ymmärrä mistään mitään, eivätkä osaa etsiä ja lukea oikeaa tietoa mistään asiasta. Toivottavasti ikä tuo järkeä ja muutakin elämään kuin facebookin ja Suolen älykkäät keskustelut.
Siksi kun kitkaspedet ajelee pientareella
Hahhahah! Huumoripläjäys aamulle.
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/nastarenkaat+pilaavat+ilmaa/201304392847
Moottoritietä kun ei hiekoiteta niin pölystä lähes 100% on nastojen aiheuttamaa.
Näköjään yksi hullu uskoo mielipuolten tekemiin mustatuntuu tutkimuksiin.
Musta tuntuu ettei täällä muita olekaan kuin hulluja ja tyhmiä.
Ei niihin kannata uskoa. On näitä tutkimuksia, hehheh, jotkut vielä väittävät tosissaan että maa on pyöreä. Litteä tämä on, näkeehän sen helposti.