Akvaarion sijoittaminen?

possuopossu

Luin eräästä oppaasta, että akvaariota ei saisi laittaa: suoraan auringon valoon, lämpöpatterin viereen, eikä lähelle tärinää aiheuttavia laitteita, kuten pesukonetta.

No, itselläni ainut paikka akvaariolle on ikkunan edessä, lämpöpatterin vieressä, ja pesukone tärisyttää koko huoneiston lattiaa (noin 5-7m päässä pesuhuone). Pystyyn kuollut ideako?

Ajattelin kuitenkin, jos laittaisin akvaarion "huoneenjakaja" tyyliseksi, jolloin aurinko paistaisi vain päätyyn, ja senkin päädyn ajattelin peittää jollakin. Onko lämpöpatteri oikeasti niin haitallinen, mitä luin? Huoneen lämpötilahan on noin 22-23°C ja seura-akvaariossa tarvitaan yleensä päälle tuon. Pesukoneen aiheuttamalle lattiatärinälle en voi mitään, mutta toisaalta, se on melkoisen pientä tärinää, verrattuna rakennustyömaan tärinään, mitä on ollut naapurissa.

2

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön Erkki

      Suoraan ikkunan eteen asetetussa akvaariossa voi valitettavasti tosiaan lämpötilat nousta kesähelteillä melko nopeasti. Toisenlainen sijoittelu olisi tarpeen. Vähintä mitä voi tehdä on peittää koko ikkunanpuoleinen sivu taustakuvalla tms.

    • laskipallero98

      No en nyt ainakaan uskois että siitä lämpöpatterista mitään haittaa on ku tuskin se koskaan yli 24 asteinen on? Sehän on vaan talvisin päällä.
      Ja tuo pesukone ei kyllä niin paljoo lattiaa tärisytä että se haittais. Toki voithan laittaa jonku pyyhkeen tai vastaavan siihen tason alle minkä päällä se akvaario on nii ei ainakaan tärise?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      333
      2908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1453
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1282
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1281
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1275
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1215
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1125
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1027
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe