Varakkaat eläkeläiset ihmiset kiertävät veroja lentämällä Espanjaan. Näin he eivät maksa Suomeen veroja kun muuttavat kirjansakin vieraaseen maahan. Mutta saavat kyllä olla Suomen sosiaaliturvan ja sairasvakuutuksen piirissä. Onko tämä oikein ? Miksi tämä ja edelliset hallitukset eivät ole puuttuneet tähän kieroon ja epäoikeidenmukaiseen ongelmaan?
Rikkaat kiertävät veroja
9
520
Vastaukset
- ulkopuolinen
Rahalla saa valtaa. Tiedän yrittäjän joka pääsi suhteilla erään kaupungin vero-oikaisulautakunnan jäseneksi ja sai sitä kautta tietoonsa monia porsaanreikiä, joita voi hyödyntää omassa liiketoiminnassaan ja säästää huomattavia summia. Esim. hänen firmallaan on kallis henkilöauto, jota verolakien mukaan saisi käyttää ainoastaan firman ajoon ja työaikana (muuten siitä tulee rankasti verotettava työsuhde-etu). Auton hinnasta on saatu ALV 22% pois. Tämä yrittäjä ajelee firman autolla ja ALVittomalla bensalla omia pitkiä ajojaan iltaisin ja viikonloppuisin. Verotarkastuksen ajaksi auto ajettiin tiiviisti talliin, ja tarkastajat totesivat että oikeinhan täällä toimitaan. Auton ostohinnassa on saatu noin 40.000 markan oikeudeton etu, ja sen käytössä saadaan oikeudetonta etua jatkuvasti. Mutta minkäs muut voivat, kun yksi osaa hommansa.
- myös ulkopuolinen
"YLE24 TORSTAI
Lisäosinkoja jo kymmeneltä yhtiöltä
Jo kymmenen suomalaista pörssiyhtiötä
on ilmoittanut jakavansa tänä vuonna
lisäosinkoja, ja määrän uskotaan
kasvavan, kertoo TV-uutiset.
Osinkoinnon taustalla on veromuutos.
Ensi vuoden alusta lähtien osingon-
saaja joutuu maksamaan veroa.
Osalla yrityksistä on myös liikaa
varallisuutta, jota nyt jaetaan
omistajille. Osinko on hyvä ylivahvan
taseen purkaja, arvioi Opstockin
pääanalyytikko Pekka Spolander.
Esimerkiksi Orionissa osinkoja on
maksettu jopa velkarahalla, jotta
omistajat saisivat osansa verotta." - näin.
Varakkaat ja yrittäjät voivat kiertää ja kiertävät veroja.
Sos.luukun rahoilla dokaajat maksavat keskiluokka.
Miksi keskiluokka haluaa tukia, turvaa ja maksaa helvetin kovaa veroa?
En ymmärrä!
- Tutkain
Suomesta saatu eläke verotetaan ensin Suomessa ja jos sen jälkeen Espanjan verotus ottaisi enemän, maksetaan tämä erotus Espanjan valtiolle. Eli kyllä niiden Espanjan-eläkeläistenkin verot tulevat kannetuksi.
- Kysyjä
Joo, mutt tiedätkös sä et ne ei tule suomalaisten hyväksi ,van ne on pakko tilittää Brysseliin.
- Tutkain
Kysyjä kirjoitti:
Joo, mutt tiedätkös sä et ne ei tule suomalaisten hyväksi ,van ne on pakko tilittää Brysseliin.
Mikä helvetin takia ne Brysseliin verotettaisiin? Näytäs kuule tyhmälle se lainkohta, jolla ne sinne menee. Kyllä Suomessa saadusta tulosta tulee Suomeen. EU-jäsenmaksu on ainoa maksu, joka menee EU:lle, siitäkin 90% tulee takaisin (99.9% maatalouteen liittyvistä maksuista, muista maksuista n. 80%). EU-jäsenmaksu kerätään ALV:lla, sekä muilla veroluonteisilla maksuilla ja leimaveroilla.
- työtön
Tutkain kirjoitti:
Mikä helvetin takia ne Brysseliin verotettaisiin? Näytäs kuule tyhmälle se lainkohta, jolla ne sinne menee. Kyllä Suomessa saadusta tulosta tulee Suomeen. EU-jäsenmaksu on ainoa maksu, joka menee EU:lle, siitäkin 90% tulee takaisin (99.9% maatalouteen liittyvistä maksuista, muista maksuista n. 80%). EU-jäsenmaksu kerätään ALV:lla, sekä muilla veroluonteisilla maksuilla ja leimaveroilla.
Vai jotta 90% saadaan Brysselistä saadaan takaisin. Nyt sä kyllä valheen löysäsit ja oikein emäsellaisen.
- Tuota
Eiköhän se eläke ole työuran aikana ansaittu. Ja Suomen korkeat verot aikanaan maksettu. haluaisitko eläkeläisille matkustuskiellon?
- Kysyjä
En tietenkään halua kenellekään matkustuskieltoa. (Huom! Sellainen kyllä on työttömillä.) Kysymyshän koski sitä, että onko oikein että Espanjaan muuttavat maksavat minimaalisen vähän veroa, eikä nekään tule Suomeen vaan Espanjan hyväksi. Kuitenkin nämä raharuhtinaat ovat kuitenkin Suomen sosiaaliturvan ja sairasvakuutuksen piirissä. Siis he ovat meidän Suomen veronmaksajien kontolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243