Sparkkikaan ei poikkea chevy-linjasta.

Citigo go go

Sattuipa tuossa käsiini TM syksyltä, jossa pikkuautovertailu. Mukana viisioviset pikkuautot: Alto, Citigo, Picanto, Aygo ja Chevrolet Spark.

Tavoilleen uskollisena Chevrolet oli jälleen testijumbo. Huvittavinta ja silmiinpistävintä koko testissä oli se, että myös Spark jatkoi rusettimerkin kulutuslinjaa isompien tavoin. Oli nimittäin testin ylivoimaisesti suuriruokaisin auto niin maantiellä kuin kaupungissakin. Testin pieniruolaisin, eli Aygo vei tienpäällä 4,1 litraa bensaa, kun Spark kulutti 5,3 litraa / 100 km!!! Eroa siis toista litraa!!! Tuo Sparkin kulutus lähentelee jo pari luokkaa suurempien nykyisten Golf-luokan autojen maantiekulutusta.
Ero toiseksi eniten kuluttavaan Kiaankin oli n. 0,5 litraa niin kaupungissa kuin maantielläkin. Aika janoisia tuntuu Chevyt olevan mallista riippumatta.
Lisäksi moottoria moitittiin heikosta alakierrosväännöstä, joka sekin on hyvin tuttua testimoitetta Chevyn muista moottoreista.

Testin voittaja ja tuorein malli Skoda Citigo voitti 8,9 vertailupisteellä, kun Spark sai huikeat 7,3.
Onko olemassa yhtään testiä, jossa joku Chevroletin malli pärjäisi edes kohtalaisesti?? Suorastaan surkuhupaisaa tuo testimenestys, kun ei kovista puheista huolimatta ei millään saralla tahdo Chevy onnistua vakuuttamaan??

Tekniikan maailma 17. lokakuuta 2012.

2

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuus kirpaisee

      Sparkin tappio TM-pikkuautovertailussa. Malibun tappio TM-isojen perheautojen vertailussa. Cruzen tappio TM-keskiluokan farmareiden vertailussa.
      Sparkin tappio Tuulilasin pikkuautovertailussa.

      Siinäpä sitä tappioputkea viimeajoilta.

    • Painonvartijoihin.

      Outoa, että GM-konserni on menettänyt näissä Eurooppaan myytävissä pikku ja perheautomalleissaan tuntumansa vähän kuluttaviin autoihin.
      Lähes aina testissä kuin testissä, Chevroletin ja jopa Opelin mallit (kuten Astra Autobildin keskiluokan vertailussa ja Cruze TM-farkkuvertailussa) saavat pyyhkeitä suurehkosta kulutuksesta.
      70-80 luvulla ja vielä 90 luvullakin etenkin Opelit tunnettiin todellisina bensan pihistäjinä. Kadetit, mark 1 Astrat ja Vectrat sekä Corsat tunnettiin nimenomaan pieniruokaisuudesta, vaikka olivat tehoihinsa nähden kohtuu hyväkulkuisiakin.
      Corsa tai D-Kadett kulki suht liukkaasta jopa sillä 1,2 litraisella perusmoottorillakin mutta kulki kuitenkin lähes sukkamehulla.

      Nykyään homma on mennyt niinpäin, että nämä GM:n perhe -ja pikkuautot saavat aina moitteita vedon nahkeudesta ja usein liki litran kilpailijoitaan suuremmista kulutuslukemista. Missä on menty metsään??? Olisiko aika lähteä painonpudotuskuurille??

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      113
      2332
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      33
      1904
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1855
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1836
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1142
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1046
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      870
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      847
    Aihe