Hei
Haluaisin kysellä onko kellään kokemusta länkisääristä?
ELi tyttöni oppi kävelemään 9kk:n ikäisenä ja luultavasti siitä johtuen hänellä oli todella vaikeat länkisääret, niitä seurattiin neuvolassa ja nyt sitten 4-vee neuvolassa laitettiin keskussairaalaan lähete koska toinen jalka vielä todella vino, ja lääkäri sanoi neuvolassa että yleensä ne menee kolmeen ikävuoteen mennessä suoraksi tai kääntyvät pihtikintuiksi, mutta meidän neitillä ei..
Nyt kysyisinkin muilta että onko kokemusta länkisääristä ja minkälaisia toimenpiteitä on edessä, tukijuttuja jalkoihin vai mitä?
länkisääret
4
659
Vastaukset
- Ei usko hän
Länkisäärisyys ei johdu aikaisin kävelemään oppimisesta, vaan ehkä ravinnon imeytymisestä (D-vitamiinin puute?) tai perimästä. Meillä lapsi on oppinut myös 9 kk iässä kävelemään ja hän oli ikäisekseen kookas (vahva) tyttö. Nyt hän on hoikka ja sääret kuin huippumallilla: pitkä, suorat ja hoikat.
- Haiset pahalle
Mene vaikka tuonne "isovanhempien jutut"-osastolle jatkamaan trollaamista, kuinka "yksinäinen mummo" olet.
- äiteee98
No meille kyllä ihan lääkäri sanoi että joillakin se länkisäärisyys voi johtua siitä että rupeaa niin aikaisin kävelemään ja kyllä voi olla perinnöllistäkin, isoveljellä oli myös mutta hänellä suoristui ennen kolmea ikävuotta..
Kyllä meilläkin tyttö on aika kookas ja pitkä ikäisekseen ja tuota D-vitamiinin puutosta en usko koska olen antanut ihan vauvasta asti ensin D-tipat ja sitten D-vitamiinin tabletteina ja maito tuotteita mennyt aina ihan mukavasti.
Minkä ikäinen teidän tyttö on nyt?- Ei usko hän
Mene nyt leikkimään barbeilla, ole niin kiltti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2545856Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453852Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353231Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603119Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1662958Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava402770Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten922757Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin752434Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962047