länkisääret

äiteee98

Hei
Haluaisin kysellä onko kellään kokemusta länkisääristä?
ELi tyttöni oppi kävelemään 9kk:n ikäisenä ja luultavasti siitä johtuen hänellä oli todella vaikeat länkisääret, niitä seurattiin neuvolassa ja nyt sitten 4-vee neuvolassa laitettiin keskussairaalaan lähete koska toinen jalka vielä todella vino, ja lääkäri sanoi neuvolassa että yleensä ne menee kolmeen ikävuoteen mennessä suoraksi tai kääntyvät pihtikintuiksi, mutta meidän neitillä ei..
Nyt kysyisinkin muilta että onko kokemusta länkisääristä ja minkälaisia toimenpiteitä on edessä, tukijuttuja jalkoihin vai mitä?

4

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei usko hän

      Länkisäärisyys ei johdu aikaisin kävelemään oppimisesta, vaan ehkä ravinnon imeytymisestä (D-vitamiinin puute?) tai perimästä. Meillä lapsi on oppinut myös 9 kk iässä kävelemään ja hän oli ikäisekseen kookas (vahva) tyttö. Nyt hän on hoikka ja sääret kuin huippumallilla: pitkä, suorat ja hoikat.

    • Haiset pahalle

      Mene vaikka tuonne "isovanhempien jutut"-osastolle jatkamaan trollaamista, kuinka "yksinäinen mummo" olet.

    • äiteee98

      No meille kyllä ihan lääkäri sanoi että joillakin se länkisäärisyys voi johtua siitä että rupeaa niin aikaisin kävelemään ja kyllä voi olla perinnöllistäkin, isoveljellä oli myös mutta hänellä suoristui ennen kolmea ikävuotta..
      Kyllä meilläkin tyttö on aika kookas ja pitkä ikäisekseen ja tuota D-vitamiinin puutosta en usko koska olen antanut ihan vauvasta asti ensin D-tipat ja sitten D-vitamiinin tabletteina ja maito tuotteita mennyt aina ihan mukavasti.
      Minkä ikäinen teidän tyttö on nyt?

      • Ei usko hän

        Mene nyt leikkimään barbeilla, ole niin kiltti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe