länkisääret

äiteee98

Hei
Haluaisin kysellä onko kellään kokemusta länkisääristä?
ELi tyttöni oppi kävelemään 9kk:n ikäisenä ja luultavasti siitä johtuen hänellä oli todella vaikeat länkisääret, niitä seurattiin neuvolassa ja nyt sitten 4-vee neuvolassa laitettiin keskussairaalaan lähete koska toinen jalka vielä todella vino, ja lääkäri sanoi neuvolassa että yleensä ne menee kolmeen ikävuoteen mennessä suoraksi tai kääntyvät pihtikintuiksi, mutta meidän neitillä ei..
Nyt kysyisinkin muilta että onko kokemusta länkisääristä ja minkälaisia toimenpiteitä on edessä, tukijuttuja jalkoihin vai mitä?

4

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei usko hän

      Länkisäärisyys ei johdu aikaisin kävelemään oppimisesta, vaan ehkä ravinnon imeytymisestä (D-vitamiinin puute?) tai perimästä. Meillä lapsi on oppinut myös 9 kk iässä kävelemään ja hän oli ikäisekseen kookas (vahva) tyttö. Nyt hän on hoikka ja sääret kuin huippumallilla: pitkä, suorat ja hoikat.

    • Haiset pahalle

      Mene vaikka tuonne "isovanhempien jutut"-osastolle jatkamaan trollaamista, kuinka "yksinäinen mummo" olet.

    • äiteee98

      No meille kyllä ihan lääkäri sanoi että joillakin se länkisäärisyys voi johtua siitä että rupeaa niin aikaisin kävelemään ja kyllä voi olla perinnöllistäkin, isoveljellä oli myös mutta hänellä suoristui ennen kolmea ikävuotta..
      Kyllä meilläkin tyttö on aika kookas ja pitkä ikäisekseen ja tuota D-vitamiinin puutosta en usko koska olen antanut ihan vauvasta asti ensin D-tipat ja sitten D-vitamiinin tabletteina ja maito tuotteita mennyt aina ihan mukavasti.
      Minkä ikäinen teidän tyttö on nyt?

      • Ei usko hän

        Mene nyt leikkimään barbeilla, ole niin kiltti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      17
      2573
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      92
      2465
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1344
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      949
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      863
    Aihe