Hei
Haluaisin kysellä onko kellään kokemusta länkisääristä?
ELi tyttöni oppi kävelemään 9kk:n ikäisenä ja luultavasti siitä johtuen hänellä oli todella vaikeat länkisääret, niitä seurattiin neuvolassa ja nyt sitten 4-vee neuvolassa laitettiin keskussairaalaan lähete koska toinen jalka vielä todella vino, ja lääkäri sanoi neuvolassa että yleensä ne menee kolmeen ikävuoteen mennessä suoraksi tai kääntyvät pihtikintuiksi, mutta meidän neitillä ei..
Nyt kysyisinkin muilta että onko kokemusta länkisääristä ja minkälaisia toimenpiteitä on edessä, tukijuttuja jalkoihin vai mitä?
länkisääret
4
584
Vastaukset
- Ei usko hän
Länkisäärisyys ei johdu aikaisin kävelemään oppimisesta, vaan ehkä ravinnon imeytymisestä (D-vitamiinin puute?) tai perimästä. Meillä lapsi on oppinut myös 9 kk iässä kävelemään ja hän oli ikäisekseen kookas (vahva) tyttö. Nyt hän on hoikka ja sääret kuin huippumallilla: pitkä, suorat ja hoikat.
- Haiset pahalle
Mene vaikka tuonne "isovanhempien jutut"-osastolle jatkamaan trollaamista, kuinka "yksinäinen mummo" olet.
- äiteee98
No meille kyllä ihan lääkäri sanoi että joillakin se länkisäärisyys voi johtua siitä että rupeaa niin aikaisin kävelemään ja kyllä voi olla perinnöllistäkin, isoveljellä oli myös mutta hänellä suoristui ennen kolmea ikävuotta..
Kyllä meilläkin tyttö on aika kookas ja pitkä ikäisekseen ja tuota D-vitamiinin puutosta en usko koska olen antanut ihan vauvasta asti ensin D-tipat ja sitten D-vitamiinin tabletteina ja maito tuotteita mennyt aina ihan mukavasti.
Minkä ikäinen teidän tyttö on nyt?- Ei usko hän
Mene nyt leikkimään barbeilla, ole niin kiltti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017593
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075708- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542889
- 532792
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562006