Koulupelko

Hildur50

12-vuotias poikamme on joululoman jälkeen kärsinyt koulupelosta. Nyt ei mene kouluun enää ollenkaan. Ahdistusta, saanut seronil lääkityksen ( syöty 1 kk ) nyt menettänyt itse toivon kouluun pääsemisestä. Alkaa olla masentunut. Laihtunut kaksi kiloa, johtuneeko lääkkeestä. Onko muilla kokemuksia koulupelon kanssa kamppailemisesta? Meneekö koskaan ohi? Mikä auttoi?

7

3024

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulupelostakärsinyt

      Hei olen 11 vuotias tyttö ja olen kärsinyt koulupelosta kolme vuotta. Minulla on ollut kahtena vuonna kotikoulu, koska en ole pystynyt menemään kouluun. Tänä vuonna kotikoulua ei tarvittu. Kotikoulusta olen päässyt itse kouluun omalla tahdollani. Menee varmasti ohi. En usko että laihtuminen johtuu lääkkeestä. Poikasi voi olla vaan niin maassa että ei ruokakaan maistu. Sinun kannattaa keksiä pojallesi jotain hauskaa. Esim. äiti vei minut lempi artistini konserttiin kun olin käynyt loppukevään koulua. Koulupelkoon ei voi oikein vaikuttaa muuten kuin itse. Älä missään tapauksessa pakota poikaasi kouluun. Se vain pahentaa koulupelkoa. Tsemppiä teille!

    • pelokkaan äiti

      Onko otettetu selvää mitä siellä koulussa on tapahtunut?Lääkityskään ei ihan heti pure ja terapiaa pitäisi tai psykologin luona käydä jotta pelkoa saadaan lievitetyä.Ei auta jos pelkkä lääkitys ja se että jäädään kotiin jolloin tilanne pahenee.Onko tuota ollut ennen?(pelkoa)

    • Koulun uhri

      Pelko ei koskaan synny tyhjästä. Koulussa on nyt jokin tekijä, joka sen aiheuttaa ja se pitäisi selvittää. Se on saattanut olla lapsen elämässä jo pitkään ja nyt selviytymisvoimat ovat loppuneet.

      12 vuotiaat lapset ovat aina koulun aikuisten, opettajien vastuulla ja heidän on taattava jokaiselle turvallinen opiskeluympäristö jossa ei saa olla pelkoa. Koulun vuorovaikutussuhteet saattavat olla pielessä, opettaja on saattanut ottaa poikaan alistavan otteen. Opettajalla ei ole kykyä kohdella poikaa hänelle kuuluvalla tavalla vaan hänen opetusmenetelmänsä ovat aivan väärät. Kavereiden kesken tapahtuu kiusaamista jota opettajat eivät korjaa. Tässä muutamia arvailuja pelkoon.

      Syy ei missään tapauksessa ole lapsessa vaan aikuisissa, muista tämä.
      Lääkitys tuntuu suurelta virheeltä tuon ikäiselle, koska hän itse ei ole vastuussa olemisestaan, vaan vastuu on ympäristöllä, kouluyhteisöllä.

      Lääkärien täytyy ottaa nyt kouluyhteisö potilaakseen ja ruveta korjaamaan sitä että lapsella ei olisi enää sitä pelon aihetta siellä. Mutta arvelen, että he ovat tehneet kaikkeen syylliseksi kodin ja sinut. Tämä on yleinen tapa koulussa ja lasten psykiatriassa.

      11v tyttö sanoo, että koulupelkoon ei voi vaikuttaa kuin itse. Tämä on puppua. Ei aikuiset voi sysätä omaa vastuutaan lapsien kannettavaksi.

    • J K

      VAI NIIIN

    • Keinotvähissä

      Hei. Onko tilanne parantunut ja jos niin miten? Minun 13 tyttöni uusii kutosen mutta tämäkin vuosi lähti hyvin huonosti käyntiin.

    • Ijndce

      Harmillista että jotkut joutuvat kokemaan tällaista ja vielä lapsena. Koittakaa selvittää asiat. Tsemppiä kaikille!

    • Anitra10

      Neuvoton on olo tytön kanssa, joka ei ole aloittanut syksyllä nelosluokkaa. Kolmosen lopulla loppui kouluunmeno, tuolloin jo huolestutti. Nyt koitamme lapselle saada apua sairaalatyöryhmän avuin. Lapsi vain erittäin huonosti ottaa kontaktia vieraisiin aikuisiin. Päivä päivältä kouluunmenoon kynnys noussut. Ei vain pysty sanomaan, miksi ei voi mennä kouluun. Muuten sama, iloinen, touhukas tyttö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2106
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1373
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1025
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      226
      991
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      846
    6. 95
      843
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      741
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      734
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      717
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      91
      690
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. 46
      622
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      611
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      27
      503
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      470
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    Aihe