Kesäkuussa 2012 mitattiin verensokerit. Niitä on seurattu muutenkin nyt muutaman vuoden ajan ja viimeisimmän raskauden yhteydessä oli ruokavaliohoitoinen raskausdiabetes. Viime kesänä paastoarvo oli 6,7 ja pitkä sokeri 6,0. Minun piti jo syksyllä mennä uusintakokeisiin, mutta asia jäi... Nyt kävin lääkärissä ja sain taas passituksen sokerirasitukseen. Joskus se on tehty ja silloin todettiin heikentynyt glukoosinsietokyky.
Pelottaa niin kauheasti, että nytkö se diabetes iskee =( Isällä on 2-tyypin diabetes.
Jos nyt arvot ovat koholla niin seurataanko asiaa ja yritetään hoitaa ruokavaliolla? Olen valmis mihin vain, kunhan ei tarvitsis aloittaa lääkitystä. Ylipainoa on ja lääkkeet sekä kolesteroliin että verenpainetautiin. Ikää 45v.
Pelottaa niin kauheasti, että nytkö se diabetes iskee =( Isällä on 2-tyypin diabetes.
Jos nyt arvot ovat koholla niin seurataanko asiaa ja yritetään hoitaa ruokavaliolla? Olen valmis mihin vain, kunhan ei tarvitsis aloittaa lääkitystä. Ylipainoa on ja lääkkeet sekä kolesteroliin että verenpainetautiin. Ikää 45v.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän tuota diabeteksen "iskemistä" tarvitse pelätä. Eikä lääkityskään ole mikään kuolemantuomio. Pitkän sokerin arvosi on hyvä, joten sen perusteella diabetes ei ole aivan heti tulossa akuutiksi. Paastoarvo on hieman koholla ja siksi lääkäri on halunnut tehdä sokerirasitustestin.
Nykyinen hoitomuoto on etupainotteista, ei pyritä hoitamaan pelkällä ruokavaliolla vaan annetaan lääkitys ja tapauksessasi pyydetään pudottamaan painoa ja tarkkailemaan ruokailutapoja. Jos ja kun nämä elintapojen muutokset alkaa purra, voidaan vähentää lääkitystä tai lopettaa se.
Jos todella olet valmis ihan mihin vain niin aloita laihdutus ja pudota painosi normaaliksi.
Sinulle sopisi varmasti luontaistuote nimeltään Topinulin Diabetes, joka on kehitetty diabeteksen riskiryhmää ajatellen. Tuote sisältää maa-artisokkaa, valkomulperilehteä, alfalipoiinihappoa, biotiinia ja kromia. Se alentaa veren koholla olevaa sokeripitoisuutta, hillitsee sokerihimoa ja auttaa ylipainon alentamisessa. Luonnon aineilla voidaan siis pitää diabeteksen loitolla.
Tänään kävin rasituksessa. Paastoarvo 6.9 ja 2 h arvo oli 14.8 !!!! Lääkäri soittaa huomenna, mutta hoitajan mielestä diabetekselta kuulostaa =( Kokeillaanko yleensä vain ensin ruokavaliohoitoa ja sitten vasta tabletteja? Millään en haluaisi lääkkeitä vaan aloittaisin mieluummin elämäntaparemontin...
Kyllähän nuo arvot osoittaa heikentynyttä sokerinsietoa ja jotain varmaankin suunnitellaan.
Nykyinen hoitokäytäntö lienee se että lääkitys aloitetaan heti ja jos pystyt elämäntaparemonttiin, lääkitystä voidaan keventää ja jopa lopettaa jos verensokerit paranee.
Joka tapauksessa hoito kannattaa etupainotteisesti ettei tule oheissairauksia. Itselläni on huonoja kokemuksia lähisuvusta niin mieluummin lääkitsen että vältyn oheissairauksilta mahdollisimman pitkään.