Heräsin tänään epäuskoisena?

Merkittävä pääsiäisaamu - tajusin, että en vain voi uskoa niin kuin vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan, eli että vain tässä laumassa pelastutaan. Miten käy kaikkien niiden ihmisten, jotka tänään pysähtyvät ylösnousemusihmeen äärelle. Niitä on miljoonia, jotka uskovat, että Jeesus on noussut ylös, ja näkevät Jeesuksen omana vapahtajanaan. Minäkö sanoisin, saati tietäisin, että se usko ei Jumalalle kelpaa. Kelpasi ristin ryövärinkin usko, ja riitti Jumalan armo, kun hän vain uskoi Jeesuksen Jumalan pojaksi. Miksi olisin varma, että pelastumiseen tarvittaisiin vanhoillislestadiolaisia kommervenkkeja?
12309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sinähän heräsit uskovaisena vihdoinkin, näitä heräämisiä on viimeaikoina tapahtunut siellä sun täällä, siunausta sinulle vapaana armolapsena!

Äänestä

Olisihan se ihan kummallinen juttu, että se pelastus, jonka Herra meille lupasi,ei olisikaan totta, vaan herrat Oulussa voisivat laittaa siihen päälle vielä lisäehtoja.

Äänestä
  • Älä parjaa hengen miehiä kun et selvästi ymmärrä asiasta riittävästi. Missä sinun näyttösi ovat?

    Äänestä

  • Kempeleestä kirjoitti:

    Älä parjaa hengen miehiä kun et selvästi ymmärrä asiasta riittävästi. Missä sinun näyttösi ovat?

    Tämä on keskustelijoiden mielipiteiden vaihtoon tarkoitettu keskustelupalsta vanhoillislestadiolaisuudesta.

    Äänestä

...niinkö ovela Jumala, joka jättää ihmisille salapoliisitehtävän suuressa maailmassa: jäljittää neulaa heinäsuovasta. pohjoinen pieni Suomi. ja siellä hoitokokoushistorialla ja pedofilipuhujilla samennettu Jumalan valtakunta, jonka johto laskettelee julkisuudessa valkoisia valheita, ettei kukaan varmasti löytäisi Jumalan valittua joukkoa. En usko että semmonen Jumala.

Äänestä

Hassua kun olen koko ikäni ollut vl-uskovainen ,joskin viime vuosina on alkanut ahdistaa moni asia meikäläisyydessä. Nyt sitten enemmän ja vähemmän ahdistuneen vuoden jälkeen, heräsin yhtäkkiä pääsiäisaamuna valtavaan iloon ja oivallukseen ja ennen kaikkea vapauteen. Ja koin saavani valtavasti lisää sisaria ja veljiä. Minulle riittää että olen kristitty. Minulle riittää yksinkertainen usko. Minulle riittää lupaus siitä että sovitus koskee kaikkia jotka sen uskovat.

Äänestä
  • Näin minäkin entisenä vanhoillislestadiolaisena uskon. Ilman mitään lisäehtoja. Sinulla aloittaja toivon kaikkea hyvää ja voimia koettelemuksissa. Kanssakulkijoita kyllä riittää.

    Äänestä

wow! lisää näitä uutisia! nyt on se aika kun Herran omat erottautuu. Todellisten Jeesuksen seuraajien on aika valita suuntansa.

Äänestä

aika on herätä ja aika on nukkua, aika on kesällä ja aika on talvella, on ajan kysymys olla ajoissa raveissa, mikään ei voi estää ajan kulua, usko aikaan tai paikkaan on usko toiseen ulottuvuuteen, vain uskomalla saat ajan pysähtymään, vain pysähtymällä ei aikaan voit jälleen uskoa uuteen aikaan, iäisyys on kaipausta menneeseen, mennyt on tulevaisuutta epätodellisempi, tulevaisuus luo uskon menneeseen, vl puheet tuo mieleen kekkosen kauden ja suomettumisen, vain se on varma että lumihankeen kustaessa siihen tulee reikä.

Äänestä

Se vasta onkin heräämistä, että näkee ympärillään muutkin mahdollisinaJumalan lapsina eikä vain itseään!
On uskallettava asettautua "ulkopuolelle leirin" ja kokea silti olevansa Jumalalle otollinen.
Emme me tule otollisiksi muiden seuran johdosta vaan omana itsenämme..

Äänestä

Ei ole Jumala luonut kaikkia ihmisiä lestadiolaisiin sukuihin,eikä elämänpiireihin.Kuitenkin hän on kaikki luonut. (näin uskon) Eikä varmasti Jla odotakkaan että kaikki ihmiset tekisivät lestadiolaisen parannuksen.

Vaikka kristityt ihmiset uskoisivat Jumalaan ja Jeesukseen ja puhuisivat kuinka hyvää Jumalasta, usein lestadiolaiset käyttävät heistä silti sanaa epäuskoinen. Liikkeen ulkopuolella olevista uskovista käytetään myös sanaa oma-vanhurskas tai kirkko-uskovainen, jolla usein tarkoitetaan, että tällainen usko ei ole Jumalalle kelpaavaa. Usko Jumalaan ja Jeesukseen ei riitä synnyttämään uskonyhteyttä lestadiolaisen ja kristityn välille. Lestadiolainen helposti tuomitsee muiden uskon, asettuu Jumalan paikalle tietämään, millainen usko on puhdas, oikeaa ja riittävää .Ja millainen on oikea Jumalan lapsi. Se on surullista. Kyllä raamattuun olisi kirjoitettu, että 1900 ja 2000 luvulla ainut Jumalalle kelpaava usko kantaa nimeä lestadiolaisuus, jos Jumala olisi niin tarkoittanut. En voi uskoa, että kristinusko olisi vain ansa, missä ihmisille uskoteltaisiin hyvää sanomaa Jeesuksesta ja Jumalasta, täysin katteetonta pelastustoivoa. Ja lestadiolaisuus olisi sitten se todellinen Jumalan valittujen joukko.

Äänestä

Tiesitetkö että vapaissa suunnissa ei ole koskaan pidetty piikkilankaa oman joukon ympärillä ja muiden välissä !

EI kovin suuri pää tarvi olla sen tiedon kantamiseen, että Jumalan tahto on vähän suurempi kuin lestadiuksien, ja Hän ei todellakaan ole koko muuta mailmaa lähettämässä Oulun miesten päästettäväksi ja pelastettavaksi.

Koko ajatus on niin naurettava että jos jotain pitä ihmetellä niin sitä, että sellaiseen on joskus joku uskonut ja sen uskonsa mukaan elänyt !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mekö vain kirjoitti:

Merkittävä pääsiäisaamu - tajusin, että en vain voi uskoa niin kuin vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan, eli että vain tässä laumassa pelastutaan. Miten käy kaikkien niiden ihmisten, jotka tänään pysähtyvät ylösnousemusihmeen äärelle. Niitä on miljoonia, jotka uskovat, että Jeesus on noussut ylös, ja näkevät Jeesuksen omana vapahtajanaan. Minäkö sanoisin, saati tietäisin, että se usko ei Jumalalle kelpaa. Kelpasi ristin ryövärinkin usko, ja riitti Jumalan armo, kun hän vain uskoi Jeesuksen Jumalan pojaksi. Miksi olisin varma, että pelastumiseen tarvittaisiin vanhoillislestadiolaisia kommervenkkeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu