Miten siirrän dataa PHP-kuvaan (GD_library)

CodenameNoob

Eli jos joku tietää jonkun järkevän tavan siirtää dataa GD libraryn avulla tehdyn kuvaksi määritellyn kuva.php tiedoston, ja nettisivuna toimivan index.php:n välillä.

Minulla on siis index.php:ssa ihan normaalisti
ja sitten kuva.php on erillisenä tiedostona jossa on määritelty taustakuva ja siihen pitäisi lisätä pisteitä, joiden sijaintia käsitellään index.php:ssa. Pisteiden määrä ja sijainti vaihtelee riippuen siitä mitä index.php:ssa on valittuna, ja nämä valintatiedot pitäisi saada toimimaan myös kuva.php:ssa.

Yksi vaihtoehto on että index.php tallentaa pistejoukon tekstitiedostoon (tai tietokantaan) ennen kuva.php:n lataamista ja kuva.php hakee ne sieltä, mutta jotenkin tuntuu järjettömältä tallentaa dataa jota tarvitaan vain hetken, eli sen millisekunnin kun nettisivu ladataan valituilla määreillä.

Eli jos jollakin olisi joku kikka tuohon datansiirtoon niin ottaisin mielelläni vastaan..

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gettaa parametrit

      No miksipä data ei voisi tulla GET-parametrina kuvan piirtävälle tiedostolle sen kutsussa.

      Siis toisin sanoen tiedoston nimen jälkeisen kysymysmerkin perässä tyyliin kuva.php?x=12&y=34&z=56

    • lomake on eduke

      GET-parametrien vaihtoehtona voisit siirtää tietoa kuva.php:lle POST-parametreina, sillä GET-parametreja ei voi olla kovin paljon.

      Tutkihan HTML:n lomakkeen (form) komponentteja. Parametreja voisi työstää JavaScriptillä ennen lomakkeen lähetystä. Toki voi edellyttää että parametreille on jonkinlaiset oletusarvot ja kuva täytyy "virkistää" tai luoda uudelleen kun sille halutaan välittää uusia parametreja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      113
      6487
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      367
      5887
    3. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      35
      4384
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3625
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      71
      3594
    6. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      111
      2816
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1975
    8. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1826
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1644
    10. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      12
      1597
    Aihe