Ei kestetä terveellistä oppia kuulla

Tein avauksen vl-uskon mukaisen, jossa kerroin olevan vain yhden lammashuoneen. Lukeneet muistaa tämän. Ensin ip-osoitteeni kirjoituksen jälkeen bannattiin, sitten kun bannauksesta kerroin, kirjoitus poistettiin.
9179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Summa summarum: tällä palstallakaan ei saisi kertoa vl-uskosta. Miksi palstaa sitten pidetään yllä?

Äänestä

Joh 10 16. Minulla on myös muita lampaita, jotka ei ole tästä lammashuoneesta: ne pitää minun myös tänne saattaman: ja he saavat kuulla minun ääneni; ja pitää oleman yksi lammashuone ja yksi paimen.

Paimen ei suitse lampaita erilleen eikä opeta lampaille eri tavalla. Hyvän paimenen ääni kuuluu samanlaisena kaikille lampailleen.

Äänestä
  • Ongelma on vain siinä, että vanhoillislestadiolaiset ajattelevat muiden olevan ulkopuolella, kun moni ajattelee että vanhoillislestadiolaiset ovat ulkopuolella ja heidät pitää saataa oikeaan lammashuoneeseen kristikunnan yhteyteen.

    Ei tämä näkemysero tällä palstalla selviä vaikka kuinka monta avausta tekisit nimimerkki ....

    Jos jotakin tältä palstalta voi oppia niin tämän asian.

    Äänestä

Kuka määrittelee terveellisen opin? Ja mikä siinä terveellistä?

Äänestä
  • Raamattu määrittää terveen opin, ei pappi, ei srk:n vanhimmat, eikä opitut perinnäissäännöt. Raamattu on Sana, Sana on Jeesus.

    Joh. 1:1
    Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.

    Joh. 1:14
    Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.

    Ilm 19:13
    ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana

    Äänestä

Vl-opit = silkkaa PAS.KAA!

Äänestä
  • Ilm 19:13
    ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana****


    Tarkoitatko että tuo vaippa on tarkoitettu mainitsemallesi helluntailaiselle paskalle?

    Äänestä

.Eihän täällä kuulemma käy vl:ä ollenkaan :O

Äänestä
  • Tuo on yksi monista vl-puhujien valheista.

    Täällä tulee liian paljon ilmi Raamatun vastaista vl-opetusta ja vl-herätysliikkeen julmuutta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ei kestetä kirjoitti:

Tein avauksen vl-uskon mukaisen, jossa kerroin olevan vain yhden lammashuoneen. Lukeneet muistaa tämän. Ensin ip-osoitteeni kirjoituksen jälkeen bannattiin, sitten kun bannauksesta kerroin, kirjoitus poistettiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu