Voiko 2 akkujärjästelmässä miinusjohdon kuljettaa hupiakkujen kautta starttiakulle. Näin se oli aiemminkin, nyt vain lisäsin hupipuolelle lisäakun.
Itse en keksi tästä mitään haittaa. Pääkytkin tyyliä, 1 - molemmat - 2 ja kiinni
Itse en keksi tästä mitään haittaa. Pääkytkin tyyliä, 1 - molemmat - 2 ja kiinni
Vastaukset 6
Vanhimmat
Venesähköistä löytyy asiallinen suomenkielinen tietolähde:
http://www.stek.fi/html/sahko_ja_vene/1_magazine.pdf
Kyllä voi.
Paras ratkaisu on kuitenkin kaikkien akkujen ja sähköä kuluttavien laitteiden miinusjohtojen vetäminen mahdollisimman suoraan samaan pisteeseen, esimerkiksi virtakiskoon. Tällöin minimoidaan ns. maalenkkien aiheuttamat häiriöt.
Mitä maalenkki tarkoittaa ja mitä häiriöitä siitä voi tulla?
Maalenkki tarkoittaa sitä, että johtojen häviöiden vuoksi, voi eri kohdissa maajohtoja näkyä pieniä jännitteitä. Häiriöinä se näkyy/tuntuu helposti viihde-elektroniikan puolella. Voi näkyä myös mittareissa/VHF-radiossa/Mottorin kojetaulussa ym.
Otetaan esimerkki: Laitat veneeseen uuden telkun. Vedät sen johdot suoraan akulta. Liität kuitenkin telkun veneessä jo olleisiin stereoihin, että äänet tulis paremmin. No nyt ne veneen stereot on vanhan ja huonokuntoisen 2 neliöisen maajohdon päässä. Silloin sen stereoiden miinusjohtossa onkin vajaan voltin jännite. No nyt kun telkun ja stereoiden välille laitetaan *suojamaadoitettu* audiokaapeli, niin näiden miinukset yhdistyy sitä kautta. Ja siinä audiokaapelissa alkaa kulkea virtaa, koska stereoiden miinuspiuhassa oli vajaan voltin jännite.
Tuota kutsutaan maalenkiksi. Kaikki laiteet saavat "maata" useaa kautta, jolloin syntyy silmukka, jonka eri kohdissa kulkee virtaa ja on jännite-eroa.
Kyseistä maalenkkiä ei synny, jos veneessä on vain yksi maadoituspiste, johon kaikki laitteet yhdistetään suoraan omilla kaapeleillaan. Ketjuttamista tulisi välttää.
Helpotetaan pikkuisen rakennetta ja sanotaan, että pidetään maadoitus puumaisena. Siis kaikki päätyy yhteen paikkaan, mutta haarat maadoituksessa ovat sallittuja. Pitää vain olla hyvin tarkkana, ettei synny huomaamatta niitä lenkkejä. Mikan esimerkki lenkin syntymisestä audio-johdon kautta on tyypillisesti sellainen, jota ei piuhaa vetäessä välttämättä huomaa. Senkin lenkin voisi katkaista olemalla kytkemättä maajohtoa siinä stereoiden päässä. Tai yhtä hyvin siellä telkkarin päässä, mutta ei molemmissa. Tämän ohjeen mukaan niiden akkujenkin miinukset voidaan vetää yhteen, kunhan piuhan paksuus riittää molempien akkujen yhteiseen kuormaan.
Toivottavasti ei mennyt liian vaikeaksi...
Jeps, kiitoksia vastauksista.
Elikä ei saisi yhdistää noita latvuksia toisiinsa...