Oletteko muut Roaccutan-kuurilaiset huomanneet, että silmänalusenne olisivat jotenkin huomattavasti tummuneet kuurin aikana? Itselläni on käynyt niin, että silmien alusia koristaa nyt todella näkyvät mustat renkaat ja näytän jatkuvasti siltä etten olisi nukkunut viikkokausiin. Kyse ei ole unen puutteesta, ravinnosta, ulkoilusta, nesteytyksestä tms. Tietysti on mahdollista, että syy löytyy jostain muualta, mutta mietin vaan voiko Roaccutanin aiheuttama ihon oheneminen saada tällaista zombie-efektiä aikaan. Näytän aivan haudasta nousseelta. Meikki nyt auttaa peittämään hieman tummuutta, mutta ei sillä saa peittoon noita renkaita ja pöhöttynyttä vaikutelmaa silmänalusissa... Tässä nyt siis punnitsen, että lähdenkö selvittelemään asiaa muita reittejä vai meneekö Roaccutanin piikkiin.
Roaccutan ja silmänaluset
shocked...
8336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
roa ohentaa ihoa paljonkin, joten omasta mielestäni on ihan mahdollista, että silmänalusetkin näyttävät tummemmilta. Itsellä myös sama efekti, tosin viimeaikoina on myös uni jäänyt vähemmälle. Mutta pienenkin univajeen jälkeen huomaa kyllä, että silmänaluset tummuvat helpommin roan aikana.
Mulla kans 3kk roaa takana ja nyt on alkanu silmänaluset tummua, on kyllä silmätkin tosi kuivat että voisko johtua siitä? Onko kellään hävinnyt nuo zombie silmät kun on lopettanut kuurin??? En haluaisi näyttää tältä loppuelämääni kun olen vasta 20 :(
MULLA KÄVI JUST NOIN!! Huomasin kuurin loppuvaiheilla miten pahaksi tilanne on yhtäkkiä muuttunut. EIkä ole parantunut kuurin jälkeenkään ainakaan merkittävästi. Aloin heti epäielmään roaa, mutta mistään en löytänyt vahvistusta, joten mielenkiinnolla luin kokemuksenne!
Ja tosiaan ikää 17.. Byääääh :(
Minulla jäi pysyväksi nuo mustat silmänaluset, kuurista on jo 10 vuotta... Todella ärsyttävä kun aina näyttää valvoneelta ja sairaalta eikä miehenä voi meikatakkaan. Melkein mielummin kestäisin niitä finnejä...
Kannattaako silmänalusiin laittaa kosteusvoidetta? Vai pitääkö olla ihan oikeaa silmänalusvoidetta?
No huuhh, sama asia tapahtu mulle. Kuurin lopetuksesta jo vajaa 2vuotta ja silmänaluset vieläkin liian ohuet. Ikää 22v. Akne oli keskivaikeaa/lievää. Kuuri ei todellakaan tämän arvoista. Näyttää esim. päivän valoissa AINA sairaalta ja väsyneeltä ellei nyt siristäisi silmiä koko ajan.
Ennen kuuria minulla oli jonkinsortin tummat silmänaluset(ainakin krapulassa) , mutta ne eivät itseäni häirinnee. Nyt todella huomattavat 24/7 punaiset/liilat aluset ihan selvästi ihon ohenemisen takia. Elätellyt kyllä toivoa, että ne nyt saattaisi vielä tulla ennalleen.
"Joohlj". Minkä ikäinen olit kun lopetit kuurin? Söitkö montakin kuuria? Muistatko kuurin pituutta/annostusta?
Itselläni about 7kk kuuri, joka toinen pvä 1, joka toinen 2 kpl (20mg)
Suoraan helv*tistä tullut kyllä tuo "lääke" ! ...
Kiva tietää.. Vaikka itellä onki jo valmiiks aika tummat toivottavasti ei mee vaa pahemmaks..
Sama juttu! En edes tullut ajatelleeksi, että roa voisi aiheuttaa tuollaista, mutta käy ihan järkeen (5kk takana)...