Orkidean lehdet

Onko teidän orkideoissanne kuinka paljon lehtiä? Mulla nelivuotias kasvi ja kasvattaa lehtiä, yhden kerran on uudelleen kukkinut. Nyt pukkaa uusia ilmajuuria ja lehtiä...Olen hoitanut sitä kunnolla: kesällä vettä järvestä ja suuret odotukset että nyt alkaa kukkia. Antanut veden olla pari päivää kastelukannussa ym. Katinkontit, nyt olen kastellut pinnalta aina silloin tällöin. Mitä sitä hoitamaan kun ei kerran kuki...Onneksi on noita tekokukkia mitä voi ruukkuun lykätä.(Innostuisi niistä kukkimaan...)
4269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Taidat hoitaa sitä liian hyvin, siksi se ei kuki. Lannoitatko sitä jatkuvasti niin että se kasvattaa lehtiä? Anna sille sätkyä.Pidä 2 viikkoa kastelematta, niin että lehdetkin alkavat vähän nuutua, älä lannoita. Vaihda valoisuuspaikkaa ja lämpötilaa.
Keväthallojen mentyä vie se ulos johonkin suojaiseen paikkaan, esim. riippumaan
jonkun puun/pensaan oksalle ja jätä hoitamatta 2-3 viikkoa.
Minä jätin maahan pensaan juurelle ja joku kulkija kävi "järsimässä" sen lehtiä.
Hätäpäissään se kasvi alkaa kasvattaa joko kukkavanaa tai keikiä....saat nähdä.
Kuusivuotias orkideani kukkii vuosittain puoli vuotta kerrallaan....teki välillä poikasenkin, joka kukkii ja viihtyy läpinäkyvässä viinirypälerasiassa.
Kasvualustan vaihdan noin parin vuoden välein: Lehtipuun hiilenpaloja, männyn kaarnaa pienittynä ja koivun nilaa paloina siitä tuohen ja puun välistä.

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä, täältä saamallani vinkillä, kesällä ulos kukka, sain sen kukkimaan.
    Viime kesänä moinen ei siihen tepsinyt...pitää kokeilla tuota kaarnaa ja nilaa seuraavaksi. Epäsäännöllisesti lannoitan, ostin orkidealannoitetta ja siitäkös se innostui niitä lehtiä tekemään! Lannoitan nyt muillekin kukille tarkoitetulla.
    Eipä tässä muu auta kun ajan kulua ja seurata mitä kukka tekee.

    Äänestä

Luin jostain orkkideayhdistyksen tms. sivuilta, että niiden lannotteiden kanssa pitää olla tarkkana. Jos on liikaa typpeä, se kasvattaa vain lehtiä ja vähentää kukkimista. Sen jonkun suhteen (en muiata mikä se aine oli joka kasvattaa kukkia) pitää olla 50/50. Ehdottomasti pitäisi olla juuri orkideoille tarkoitettua lannoitetta, ja vähentää sitä lanoitteen määrää vielä siitä lannoitepurkissa mainitusta määrästäkin, ettei varmasti tule liikaa lannoitettua.

Äänestä

No nyt se kukka taitaa pukata uutta kukkavartta, oli huonomalla hoidolla ja lirautin kahvia veden seassa kun kastelin...ei siis pidä olla liian innokas kukkienhoitaja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt59 kirjoitti:

Onko teidän orkideoissanne kuinka paljon lehtiä? Mulla nelivuotias kasvi ja kasvattaa lehtiä, yhden kerran on uudelleen kukkinut. Nyt pukkaa uusia ilmajuuria ja lehtiä...Olen hoitanut sitä kunnolla: kesällä vettä järvestä ja suuret odotukset että nyt alkaa kukkia. Antanut veden olla pari päivää kastelukannussa ym. Katinkontit, nyt olen kastellut pinnalta aina silloin tällöin. Mitä sitä hoitamaan kun ei kerran kuki...Onneksi on noita tekokukkia mitä voi ruukkuun lykätä.(Innostuisi niistä kukkimaan...)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu