Tammelakin sukeltaa syvälle

Huonosti menee

Kuinka tätä kuntaa oikein nykyään johdetaan? Ollaan samassa tilanteessa kuin surkea tuloksen tehneet Hattula ja Janakkala. Kannattaako täällä enää pyristellä kuntaliitosta vastaan? Veroja nostetaan viimeiseen tappiin asti ja kunnan työntekijät lomautetaan. Huonosti menee eikä kukaan päättäjistä korvaansa lopsauta.

10

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunnan palkollinen

      Veroprosenttia on korotettava, ei siinä sen kummempaa. Silloin kaikki kuntalaiset joutuvat kärsimään päättäjien hölmöilyistä. Ei kai se kunnan työntekijöiden asia yksistään ole kattaa kaikkia alijäämiä. Koko kunta vaan vastuuseen eli veroja lisää. Ammattijärjestöt olkaa lujina: ei mitään lomautuksia! Kunnanisät kun eivät suuressa "viisaudessaan" muuta keksi rahapulassaan.

      Oliko ihan pakko menneinä vuosina pitää veroprosentti liian alhaalla? Nyt ei ole sitten yhtään puskuria pahan päivän varalle. Kyllä meni vaalit ihan vituralleen taas viimeksi.

      • voi meitä työläisiä

        Niin, onko se kunnan työntekijät jotka joutuvat kärsimään? Mitähän maanomistajat?


    • Joku vaan

      Nyt siitä sitten kärsii kaikki, kun oltiin niin "veroparatiisia niin veroparatiisia" monta vuotta ja leveiltiin sillä, kuinka vähällä kuntaa pyöritettiin. Olisko pitäny olla aikasemmin viisaampi?

    • -----vetävän käteen

      Etkö tiedä, tarkoitus on ollut houkutella hyvätuloisia forssalaisia asumaan Tammelaan - näinhän Jokioinen ja Humppilakin omissa kunnissaan toimivat!

      • jjnnjhjmmmmmk

        Niin. Ja toinen niistä muutti jokioisille ja toinen humppilaan, että poskelleen meni tämäkin hieno suunnitelma.


    • Kokkoomusnuori

      Äänestellään Kepua...

    • 43524776624244+54353

      Liitytään mieluummin Hämeenlinnaan kuin Forssaan.

    • Ei liitytä Forssaan

      Forssa on vielä persaukisempi kuin Tammela. Ei ainakaan siihen kannata liittyä.

    • jossain3

      Ja otetaan ihmeessä muutama "syrjäytynyt" tänne vielä asumaan perheineen. Kyllä nosti hymyn huulille, kun päättäjät miettivät mistä johtuu sosiaalimenojen tuplaantuminen. Kun laskee tulleiden perheiden lasten lukumäärät niin siitä saadaan samantien tulos esim. huostaanottojen tuplaantumiselle.... ;) Ja nämähän olivat aiemmin forssalaisia. Samoin kun katsoo näitä rollaattorilla katkokävelyä vetävät pari kolme alkoholistia jotka tyynesti juovat oluensa kirjaston viereisessä leikkipuistossa. Niin eipä ole sellaisiakaan aiemmin näkynyt. Surullista, mutta taas lähtee tammelasta yksi yritys lisää joka veronsa tänne maksoi.
      Kiitos tammela ;)

    • Yks ukko vaan

      Aina vaan huonommin menee. Kyllä kannattaa ajoissa ruveta miettimään liittymistä johonkin kaupunkiin, joka meitin velat maksaa. Saatas vielä porkkanarahojakin (miljoonia) vuoteen 17 asti. Sitten on myöhästä rypistää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe