aikuis iällä alkava myoklonia- epilepsiaa?

marizza 70

pakko kysyä onko täälä ketään ,jolla ko. dg saatu aikuisena, siis yli 40 vuotiaana? tuonhan pitäisi olla nuoruusajan epilepsiaa..?? kahdella lapsellani on epilepsia, eikä tiettävästi suvussa ole muilla.. mutta onko nyt sitten minullakin?
minulla alkanut olemaan ihmeellisiä tahattomia säpsyjä ja nypsyjä , tajunta ok eikä mitään muuta sellaista oiretta ole,. noitä säpsyjä tulee ja menee ihan hereilläkin useita päivänaikaan.. mitä muuta voisi olla? lihaskissa myös ylimääräistä liikehdintää, suuria faskulaatioita pitkin päivää ja yötä..

6

3316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+12

      Varmastikin sinun kannattaa varata itsellesi aika neurologin vastaanotolle.

    • marizza70

      niinhän tietysti täytyisi, olen vain aina ollut huono menemään lääkäriin.. ajattelin siksi kysyä ensin täältä, onko edes syytä huoleen ?

    • vilukissaq

      ..on syytä huoleen..mene neurologille

      • Myoklonia

        Myoklonia. Nootropil 1200mg


      • Myoklonia
        Myoklonia kirjoitti:

        Myoklonia. Nootropil 1200mg

        Sain vaikeutuvia oireita (Voimakasta toispuoleista lihasnykimistä levossa alkaen vasemmasta kädestä ja edeten vasenta puolta jalkaan ja jalkapohjaan ja vähitellen myös oikealle puolelle) alkaen iässä 36 tulehduksen seurauksena. Neurologi ei olisi varmaan just iän vuoksi osannut diagnosoida, mutta itse tulin siihen tulokseen ettei voi olla muuta kun ei kerran ns. fyysistä syytä löydy. (selasin YouTubesta englanninkielisiä videoita ja samankaltaisia oireita näkyi siellä) Minulle kokeiltiin parkinsson lääkettä ja lihasrelaksanttia jotka eivät auttaneet. oireet vain paheni kuukausi kuukaudelta. Menin yksityiselle neurologille joka ehdotti piracetamia . (=Nootropil) 3x2tbl annostuksella oireet ovat lähes poissa. Pelottaa silti tuleva kun ei tiedä mihin etenee vai eteneekö ja auttaako lääkkeiden teho miten kauan. Silti sain lisä aikaa viettää "tervettä" elämää. Sitäpä tässä nyt siis opettelen. Täysillä elämistä.


    • Anonyymi

      Hei!
      Kaipaisin vertaistukea, vaikka oma diagnoosi on vielä avoin..
      Marizza 70, todettiinko sinulla epilepsia ja minkä tyyppinen?
      Myoklonia, onko lääkitys vieläkin tepsinyt?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      245
      2811
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1574
    3. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1141
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      974
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      858
    Aihe