on kiina. Pitää hakea uutinen Ruotsin mediasta, kun Suomen mediasta ei voisi tämän kaltaista uutista pakkoruotsipropagandan vuoksi löytää.
http://www.aftonbladet.se/temautbildning/article16526938.ab
http://www.aftonbladet.se/temautbildning/article16526938.ab
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tulevaisuuden kieli on ruotsi.
t. RKP
Hyi, torakka tuli viemäristä!
Pöö!
.
paavo-torakka=skrämmande
.
Ruotsissa oppilas oppii 2 suurta kieltä lukiessaan kolmea kieltä. Ruotsi englanti (pakollisena) valinnainen kieli. Suomessa joutuu oppilas opiskelemaan neljää kieltä päästäkseen samaan. Suomi ruotsi (pakollisena) englanti valinnainen kieli.
Ruotsissa opiskellaan jo yleisesti kiinaa. Mutta Suomessa ruotsia
Kieltä pitää opiskella. Muutenhan Kiina siirtää Volvon Pekingiin.
belgiaako suomessa pitäis opiskella?
Ei kyl se on noi molemmat kotimaiset kielet meillä.
Opiskella mitä sana "loinen" tai "elätti" tarkoittaa.
Lainaan ketjun toista kirjoittajaa, joka lyhyesti kuvaa Ruotsin kielikoulutustilanteen (Samma på svenska 2.4.2013 23:28): "Ruotsissa oppilas oppii 2 suurta kieltä lukiessaan kolmea kieltä. Ruotsi englanti (pakollisena) valinnainen kieli."
Samaan pyrimme Suomessakin. Vahvat voimat ovat päässet valloilleen toteuttamaan enen pitkää kielikoulutuksen vapaan valinnan periaatetta, jolloin ikäluokasta kukin saa valita tarjolla olevista kielista haluamansa kielen toiseksi vieraaksi kielekseen pakkoruotsin sijasta. Nyt kiinakin on otettava vakavasti ja sitä on vikkelään yritettävä saada tarjolle valinnaisten kielten joukossa.
Englanti ja kiina, kas siinäpä yksi tarpeellinen vaihtoehtoinen ja ajankohtainen lisäys Suomen kielivarantoon pakkoruotsin tilalle.
Uudistavat voimat ovat liikkeellä, muun muassa:
http://www.kokoomusnuoret.fi
http://www.suomalaisuudenliitto.fi/?page_id=327
http://www.pakkoruotsi.net/info.php
http://www.vapaakielivalinta.fi/
Maamme svekopäättäjät suoratsaan sabotoivat Suomen tulevaisuutta pakkoruotsituksellaan.
Muut maat menevät jo edellä ja meillä vallitsee 50-luvun kielenopetus!
Kalliiksi tulee keinotekoinen kaksikielisyytemme....
Persut yrittää viedä suomea 50-luvun ahdasmielisyyteen.
Ei onnistu. Ajat on hei muuttuneet. Nyt on ruotsi pop.
Taitaa ruotsi olla poks, kun kupla puhkeaa....
"Ei onnistu. Ajat on hei muuttuneet. Nyt on ruotsi pop."
Siksi sitä pitääkin väkisin pakottaa.
Mikäs sillo oli hullusti. Eikö sukusi saannut yhtä paljon tukiaisia muiden maksaessa sotakorvauksia ja asuttaessa siirtoväkeä.
Ruotsi siis maamme pääkieleksi ja kiinan opetus valinnaiseksi.
Räkäruotsi maailman perintölistalle, se on harras toiveemme. Mää onn ahvena sano, rantaruottalainen tulvan saartamassa mökissään.
Suomenruotsi on sitä ainoaa oikeaa ruotsia. Rikssvenskaa voi opetella sitten myöhemminkin.