940 lämmityslaitteen puhallin

Puhallusta

Vuosimalli -97, sedan ja 2.3 litran turbokone automaattivaihteisto. Kilometerjä 380000.

Ilmeisesti puhalitimen laakeri(t) on loppuunkulunut, kun pitää outoa ääntä ja puhallsuteho on alentunut.

PItääkö koko puhallin vaihtaa vai pelkkä moottori? Päteekö tällä palstalla olleet ohjeet 850 puhalinmoottorin vaihdosta.

1

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi, kannattaa vaihtaa uusi moottori, eikä esim. yrittää rasvata vanhaa, moottorin laakeri on kestovoideltu, eli kun alkaa pitää ääntä niin vain uusi auttaa.
      Puhaltimen moottorin voi vaihtaa sellaisenaan, omaan Volvoon laitoin motonetin puhaltimen maksoi vain 70e, mutta alkuperäinen on tehokkaampi, eli jos pidät autoa, niin kannattaa hankkia mahdollisimman hyvä puhallin.

      En tunne 850 Volvon puhaltimen moottoria, mutta 940:sessä vaihto on ihan mahdollinen koti oloissa, suojamuovit pois, ja hanskalokero irti niin on tilaa työskennellä, ja moottori löytyy sieltä hanskalokeron takaa keskemmältä autoa.
      Irrota kuitenkin akun napa työn ajaksi, ei kärähdä johdot turhaan työvaiheessa.

      Hyvää asennusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2169
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1270
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1185
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1171
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1159
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    10. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      967
    Aihe