Hemoglobiini lasku ja niveloireet

Apua kipeästi

Sain n. 4 vrk sitten vartalolleni nokkosrokon. Jota seurasi sitten nivelkivut, turvotus ja jäykkyys. Pahimmat ovat sormet, jotka ovat ihan tallukkaat. Mikään ei käsissä pysy varsinkan aamuisin. Eikä uskalla koskeakkan mihinkään, sillon sattuu ja kovasti. Ja jalkapohjat ovat todella kipeät aamulla, kun jotenkin on saanu ittensä kammettua sängystä. Varpaat, olkapäät , polvet ja ranteet oireilevat myös. Nämä kaikki pukkas kerralla, yllättäen ja rajuna. Joskin on nivelongelmia ollut aina ala- asteelta saakka. Ja jotain reumakokeita sillon lapsena tutkittiinki, kun mulla on molemmin puolin sukua nivelreumaa. Mutta itse olen pistänyt kyllä niveloireeni yliliikkuvuuden piikkiin (niskajäykkyyden aamuisin ja sormien lukkiutumisen ja kipuilun sekä vasen polvi on kipuillut säännöllisen epäsäännöllisesti).
Nyt lääkäri halusi kuitenkin kuvata kädet ja jalat. Lähetteessä lukee reuma kädet ja jalat?? Ja otti jotain reumakokeita joiden tulos kestää tulla 1,5 vko. Kokeet otettiin eilen.
Pieni verenkuva tuli jo. Ja tähän nyt apua tarvitsisin. Olin ihan työn puolesta rutiini verikokeissa tasan viikko sitten. Mun hemoglobiini oli 130. Nyt se oli tippunut 117. Ja sitten joku e-mcv oli tippunu 83-> 79 (viitearvon alaraja 82) Lääkäri ei osannut selittää tästä mitään. Sano vaan et ota rautaa, jos haluat.
Mua ihan pelottaa, et mikä tää nyt on. Mitään ulkoisia verenvuotoja ei ole ollut, eikä merkkejä sisäisestäkään. Sanoi, et jos on joku raju infektio, ni voi aiheuttaa. Ainakan mitään flunssan oireita ei o ollu, eikä oo nytkän.
Luin jo kauhutarinoita leukemiasta, mutta nämä kovat nivelkivut ei toivottavasti siihen kuulu.
Nyt vaan odottelen aikaa päästä kuviin ja loppuja labrojen tuloksia.

Onko kenelläkän ollut vastaavia oireita? Tai siis noita labrajuttuja lähinnä. Nivelkipuja varmasti on ollut... Osaisiko joku sanoa mikä mulla voi olla? Kun ei lääkärikän tunnu ny oikein tietävän.

3

582

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yliherkkyysreaktio

      Joku lääke varmaan tehnyt oireet?

    • reuma1

      Itselläni on nivelreuma johon kuuluu nimenomaa kuvaamai nivelten turpoilu, aamujäykkyys ja hb on aina alhaisella tasolla...reumalääkärit ovat minulle sanoneet että rautaa ei kannata reuman kanssa syödä koska tulehdus nivelissä voi lisääntyä...alhainen hb on reumaatikoilla normaalia.

    • kanki anki

      Olikos teillä vatsatauti ennen niveloireita? Reaktiivinen artriitti käyttäytyy noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      742
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      700
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      641
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      46
      634
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      634
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      619
    7. 42
      564
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      525
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe