Hemoglobiini lasku ja niveloireet

Apua kipeästi

Sain n. 4 vrk sitten vartalolleni nokkosrokon. Jota seurasi sitten nivelkivut, turvotus ja jäykkyys. Pahimmat ovat sormet, jotka ovat ihan tallukkaat. Mikään ei käsissä pysy varsinkan aamuisin. Eikä uskalla koskeakkan mihinkään, sillon sattuu ja kovasti. Ja jalkapohjat ovat todella kipeät aamulla, kun jotenkin on saanu ittensä kammettua sängystä. Varpaat, olkapäät , polvet ja ranteet oireilevat myös. Nämä kaikki pukkas kerralla, yllättäen ja rajuna. Joskin on nivelongelmia ollut aina ala- asteelta saakka. Ja jotain reumakokeita sillon lapsena tutkittiinki, kun mulla on molemmin puolin sukua nivelreumaa. Mutta itse olen pistänyt kyllä niveloireeni yliliikkuvuuden piikkiin (niskajäykkyyden aamuisin ja sormien lukkiutumisen ja kipuilun sekä vasen polvi on kipuillut säännöllisen epäsäännöllisesti).
Nyt lääkäri halusi kuitenkin kuvata kädet ja jalat. Lähetteessä lukee reuma kädet ja jalat?? Ja otti jotain reumakokeita joiden tulos kestää tulla 1,5 vko. Kokeet otettiin eilen.
Pieni verenkuva tuli jo. Ja tähän nyt apua tarvitsisin. Olin ihan työn puolesta rutiini verikokeissa tasan viikko sitten. Mun hemoglobiini oli 130. Nyt se oli tippunut 117. Ja sitten joku e-mcv oli tippunu 83-> 79 (viitearvon alaraja 82) Lääkäri ei osannut selittää tästä mitään. Sano vaan et ota rautaa, jos haluat.
Mua ihan pelottaa, et mikä tää nyt on. Mitään ulkoisia verenvuotoja ei ole ollut, eikä merkkejä sisäisestäkään. Sanoi, et jos on joku raju infektio, ni voi aiheuttaa. Ainakan mitään flunssan oireita ei o ollu, eikä oo nytkän.
Luin jo kauhutarinoita leukemiasta, mutta nämä kovat nivelkivut ei toivottavasti siihen kuulu.
Nyt vaan odottelen aikaa päästä kuviin ja loppuja labrojen tuloksia.

Onko kenelläkän ollut vastaavia oireita? Tai siis noita labrajuttuja lähinnä. Nivelkipuja varmasti on ollut... Osaisiko joku sanoa mikä mulla voi olla? Kun ei lääkärikän tunnu ny oikein tietävän.

3

583

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yliherkkyysreaktio

      Joku lääke varmaan tehnyt oireet?

    • reuma1

      Itselläni on nivelreuma johon kuuluu nimenomaa kuvaamai nivelten turpoilu, aamujäykkyys ja hb on aina alhaisella tasolla...reumalääkärit ovat minulle sanoneet että rautaa ei kannata reuman kanssa syödä koska tulehdus nivelissä voi lisääntyä...alhainen hb on reumaatikoilla normaalia.

    • kanki anki

      Olikos teillä vatsatauti ennen niveloireita? Reaktiivinen artriitti käyttäytyy noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe