Epämääräiset tuntemukset/olotilat?

omituisia oireita

Lapseni on viidennellä luokalla,syntynyt terveenä ja ollut aina perusterve. Ei kehityshäiriöitä,oppimisvaikeuksia tai muitakaan psyykkisiä tai fyysisiä sairauksia(migreenistä kärsii ajoittain kuten minäkin mutta ei muuta).

Muistaakseni eskari-iässä/ekalla luokalla kertoi joskus ohimennen että hänellä on hassu olo joskus. Kysyin että mitä tarkoittaa hassulla ololla,niin kuulemma kaikki on niin kuin hidastetusta elokuvasta. En ihan oikein ymmärtänyt mitä tarkoitti eikä hän siitä näyttänyt sen kummemmin "kärsivän".

Tätä on nyt tapahtunut silloin tällöin viime vuosien ajan ja lapseni tulee hyvin ärtyneeksi tällaisesta hetkellisestä epämääräisestä tuntemuksesta,tai miksi sitä nyt sanoisi. Pariin kertaan olen lääkäriltä kysynyt mitä tuo voisi olla ja liittyykö johonkin sairauteen kyseisiä tunnetiloja.
Lääkäri sivuutti kyselyni ohankohautuksella ja tuumasi vain jotain lapsen mielikuvituksesta.

Lapseni sanoo ettei osaa sitä oikein hyvin kuvailla miltä hänestä silloin tuntuu kun tuo "kohtaus" on,mutta kertoi että kaikki liike mitä hän näkee ympärillään(ihmisten kävely tai mikä tahansa) on kuin hidastettua mutta puhe ja muut äänet tuntuu kovilta ja todella nopealta. Tuo kohtaus kestää korkeintaan muutaman minuutin(parista minuutista kymmeneen minuuttiin).Näitä on nyt kouluiässä ollut muutaman kerran vuodessa(5-10kpl). Muuten on siis terve ja iloinen poika,koulukin menee todella hyvin jne.

Onko kenelläkään muulla kokemusta tällaisesta?

9

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epinen vm-89

      Epilepsia? Neurologille varaisin itse ajan.

      • epip

        Sama mullekin tulee mieleen, epilepsia, poissaolokohtauksia ? Neurologia tapaamaan. Lapsen mielikuvitus on ehdottoman väärä vastaus lääkäriltä.


    • Oikosulku aivoissa?

      Itselläni on lapsuudesta ja nuoruudesta samanlaisia kokemuksia, mutta olen ollut kohtausten aikana useimmiten kipeänä ja korkeassa kuumeessa tai ainakin tulossa kipeäksi.
      Nuorena aikuisena sairastin jotakin hengitystieinfektiota (en muista tarkalleen mitä) enkä muistanut syödä muuta kuin antibiootteja. Tuolloin muistan viimeeksi saaneeni kuvaamasi kaltaisen kohtauksen. Tosiaan itse pidin niitä "kuumehoureina", mutta poikasi kuvailee täsmälleen juuri sitä olotilaa jonka itse tunsin.

    • hessuxd

      VARMAA ASPERGER :DDDDDD

    • äitimyös

      Tyttärelläni (nyt 21 v) oli ala-asteella jotain vastaavaa, hän ei kuulemma aina ollut "maassa kiinni". Asiaa silloin tutkittiin ja esim. epilepsiaa etsittiin. Mitään ei löytynyt ja "kohtauksia" tuli harvakseltaan. Tyttö oli jo yläasteella kun ala-asteen koulusta löytyi kosteusvaurio ja hometta, mikä johti koulun purkamiseen. Ammattikoulussa tyttö sairastui rajusti homeista ja joutui keskeyttämään koulun, on nyt työttömänä eikä pysty käymään juuri missään kun sairastuu jo pienistäkin homepitoisuuksista.
      Lisäksi hän sai kilpirauhasen vajaatoiminnan. Epäilemme, että nuo lapsuuden kohtaukset olivat ensimmäinen merkki homealtistuksesta.

    • omituisia oireita

      Kiitos vastauksista,täytyy pyytää lääkäriltä lähete lasten neurologille.

      Lapsi ei ole ollut kuumeessa tai muutenkaan sairaana saadessaan noita "kohtauksia". Migreenikohtaustakaan ei ole ollut tuolloin.

      Miten epilepsiaa tutkitaan/todetaan?

      • Lääkäriltä lähete

        poissaolokohtauksen voi tuottaa esim. kehottamalla lasta puhaltamaan kynttilöitä eli sormia. Kun hän alkaa hyperventiloida kohtaus laukeaa. Epilepsian muotoja on paljon ja tutkimuksissa se kyllä yleensä selviää.

        Omalla lapsellani dg varhaislapsuuden poissaoloepilepsia. Sai lyhyitä kohtauksia 3-vuotiaana johon lääke tehosi heti. Kohtauksen aikana kedkeytti leikin ja tuijotti kattoon. Kertoi joskus myös näkevänsä seinällä värejä ja oli keväälä jolloin kattoon tuijottelu alkoi hyvin mielellään pitkillä päiväunilla, nukkui jopa 15 h vrk. Kaikki luulivat että vain pohtii jotain, ite osasin epäillä koska työn puolesta tunnen epileptikoita. Onneksi tämä muoto paranee aikuisikään mennessä eikä
        lääkitystäkään jatketa paria vuotta kauempaa.

        Tutkimuksiin päästiin heti kun soitin päivystykseen vaikka vielä silloin tuntui epätodennäköiseltä että olis epilepsiaa. Lääkäri kuvasi sairautta aivojen kasvukivuiksi.

        Ilman muuta pitää poikasi tutkia! Jos lieväoireista epilepsiaa ei hoideta, se kehittää ajan mittaan vakavampia muotoja. Näin meille sanottiin.

        Tutkimuksiin kuuluu aivokuvantamisen lisäksi kohtauksen esiin stimulointi ja motorisia ym tutkimksia ja tosi tarkasti tutkitaankin.


    • LKT38

      No hyperventilointi ei epilepsiakohtausta suinkaan useimmiten laukaise, ei sitä sillä voi testailla. (hyperventilointi sen sijaan saa aikaiseksi useilla _paniikkikohtauksia_)


      "Miten epilepsiaa tutkitaan/todetaan? " Mm. EEG-tutkimusella, siis mm. Tosin EEG ei aina tuo sitä esille.

      Kaikkein nopeimmin pääset lapsen kanssa neurologille kun varaat ajan yksityiseltä neurologilta, sinne ei mitään lähetteitä tarvita.

      • iiänä

        Provosoitaessa epilepsiakohtauksia todellakin käytetään apuna hyperventilaatiota. En vaan itse lähtisi kotioloissa kokeilemaan, mutta tosiaan, kyllä se on ihan neurologian osastoilla käytettävä keino.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe