Eli itselläni on tämä tilanne.
Pitäisi hankkia uusi passi, mutta ainoa kuvallinen henkkari on vanha passi, joka ei ole enää voimassa.
Poliisin sivuilla sanottiin että passia anoessa pitäis olla voimassa oleva henkilöllisyystodistus. Eli miten tossa tehdään kun sellaista ei ole olemassa.
Käykö se vanha passi vai miten? Kun monilla ei ole muuta henkkaria kuin passi ja aina sitä ei tarvitse ja sen takia ei tule hommattua ennenkuin menee vanhaksi.
Passi on mennyt vanhaks n. 2v sitten
Passi ilman voimassa olevia henkkareita
9
1063
Vastaukset
- järkevästi ajatellen
Vanha passi kelpaa.
- voi voi
käyttäkää nyt päätänne mitä kysytte.....tietenkin käy ja todella HYVIN.
- Väärä luukku
Täällä ei myönnetä passeja. Kannattaa kysyä sieltä, missä myönnetään. Kyllä tohon keino löytyy ;)
- poliisin sivuilta
Passihakemus on jätettävä henkilökohtaisesti. Hakijan henkilöllisyys todistetaan voimassa olevalla passilla tai henkilökortilla. Mikäli passin hakijalla ei ole voimassa olevaa henkilökorttia tai passia, pyritään henkilöllisyys selvittämään henkilöllä hallussaan olevien muiden henkilöllisyyttä tukevien asiakirjojen ja rekisterihakujen sekä tarvittaessa myös haastattelun avulla.
- 2234
Kävin juuri eilen hakemassa uutta passia. Edellinen oli vanhentunut n 2 vuotta sitten. Meni ihan vaivatta ilmeisen samalla tavalla kuin vaikka vanha passi olisi ollut voimassa.
- ....,,,,
Onkohan joku syntynyt kuvallinen henkilötodistus valmiina?
- ohjeet kyllä löytyy
Lasten passin & henk.kortin hakuun on hieman eri ohjeet, eli eiköhän jokainen sen ensimmäisensä hae kuitenkin poliisin lupapisteestä.
- naurattaa
ohjeet kyllä löytyy kirjoitti:
Lasten passin & henk.kortin hakuun on hieman eri ohjeet, eli eiköhän jokainen sen ensimmäisensä hae kuitenkin poliisin lupapisteestä.
ei passia eikä henkilökorttia saa mistään muusta paikasta kuin poliiisinkansliasta...mikä sinusta on paikka mistä myös saa?
- ohjeet kyllä löytyy
naurattaa kirjoitti:
ei passia eikä henkilökorttia saa mistään muusta paikasta kuin poliiisinkansliasta...mikä sinusta on paikka mistä myös saa?
Sitä tarkoitinkin. Voi olla, että artikulointi tökki, mutta tosiaan poliisilta niitä vain saa.
Tarkoitin sanoa, että tietenkään kellään ei ole olemassa passia eikä henkilökorttia valmiiksi vaan se ensimmäinen on jokaisen joskus hankittava. Lapsilla onnistuu, kun on mukana huoltaja tai huoltajat, jotka osoittavat oman henkilöllisyytensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial191754Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1441738Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3111390Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221108Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091092- 1391048
- 285975
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3945- 11945
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898