Voisitteko te pikkulikat jättää ponini rauhaan..?

Turhautunut.

Omistan shetlanninponiorin. Kuitenkin on näin, että se on hieman huonotapainen (puree, joskus potkii). Ja mistäkö johtuu? No, siitä että niistä 8v "tallin ammattilaisista" on hauskaa antaa söötille pikkuponille kädestä ruokaa. Hakevat rehuvarastosta kaikkea mitä ponilleni ei anneta. Poni sitten sai ähkyn mutta onneksi selvisi. Poni on alkanut purra. Nyt sitten ne menevät karsinaan ja antavat haleja ja räpeltävät harjaan kaikenlaista. Poni vihaa yli kaiken sellaista lääppimistä. Kerran, kun suutuin niille, ne meni pois pariks päiväks koko tallilta. No jaa, ne oli sitte piilottanu meiän kalliit valjaat kuraiselle laitsalle. Tarhaan on mukava livahtaa ja hypätä ponin selkään, vaikkei sitä ole ratsukoulutettu. Jos poni ei kannakkaan, vaan pukittaa, huitovat he sitä raipalla ympäri tarhaa. Lisäksi he ovat aivan liian painavia 94-senttiselle ponille.

Jos tunnistat itsesi, painu helvettiin koko tallilta, ja korvaa hajonneet ja poljetut valjaat!

8

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höh:/

      Kannattaa vaan sanoa niille suorat sanat että oikeesti teillä ei oo mitään oikeutta koskea minun poniini, onhan se sinun oma ja päätät siitä!

    • pomppppppu

      Toi on aika törkeetä käytöstä! vittutartte mennä toisen ponii rääkkään jossei oo lupaakaa! >:/

    • ...

      Törkeää, sano suorat ja laita lähdölle tuommoset!

    • shettis3

      Mulla myös settis, on hoidossa romaniperheellä. nyt on ruvennut äksyilemään....ei anna ihmisten tulla taakse ollenkaan... häntä alhaalla koko ajan....persekipuja valittaa. Onko saanut Täysihoitoa romaneilta???

    • Sano suorat sanat, netissä itkemisestä ei ole erityisemmin hyötyä.

    • ratsastaja1999

      Minusta olisi ärkevää vaihtaa tallia ja pistää tytöt korvaamaan eläinlääkäri ja valjas kulut. Voisiko karsinaan esim laittaa kyltin ettei saa ruokkia yms. Voisit myös pitää pienen valistuksen näille tytöille.

      • pomppu2

        mun mielest kannattaisi käydä näiden tyttöjen kotona kertomassa vanhemmille että tällasta on tapahtunut ja laittaa korvaamaan kulut !


    • prkl4

      multa kuoli eilen shettis ton ikästen takia kun kukaan ei heitä katsonut tytöt ja ties ketkä syöttivät sille porkkanoita yllin kyllin kauraa yms. se sai sitten ähkyn ja kuoli ! ;(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      103
      2179
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      61
      1311
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      230
      1149
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1115
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1066
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1015
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      939
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      932
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      908
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      878
    Aihe