Maksaako REF-merkintä?

Ällistynyt

Sain suoritettua ulosoton kautta perintätoimiston maksut. Kun pyysin heiltä ilmoitusta Asiakastietoon, he ilmoittivat että se maksaa 20 euroa. Kuka Asiakastietoon on velvollinen ilmoittamaan suoritetusta maksusta vai onko kukaan? Minusta tämä on jo vähintäänkin härskiä, kun velallisesta lypsetään vielä 20 euroa velan suorituksen jälkeen siitä, että tieto viedään eteenpäin.

8

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex_vippaaja

      Mulla vain yksi perintäfirma pyysi saman 20€, se oli Kontanto.
      Toisaalta maksoin Kontanton velan UO:n kautta. Muistaakseni UO:sta
      saadulla maksukuitilla pitäisi saada REF-merkintä ilmaiseksi kun lähettää kopion Asiakastietoon. Täytyykin ottaa selvää pian. Monet muut perintäfirmat laittoivat automaattisesti tiedon Atietoon ja pari sen jälkeen kun olin lähettänyt asiasta mailia.

      • ex_vippaaja

        Korjataan sen verran että erillistä korvausta vastaan A-tietoon ref-merkinnän ilmoittava perintäfirma oli OK-Perintä. Kontanto ilmoitti itse suoraan A-tietoon että saatava suoritettu. No, koska OK:n saatavat maksettu UO:n kautta riitti kun tilas uudet tositteet kihlakunnanvoudilta, ei tarvinnu siis maksella mitään ylimääräistä OK:lle. Hukkasin osan kuiteista siis. Nyt postitettu kuitit A-tietoon ja lähiaikoina tilaan omat luottotietoni joissa pitäisi olla kaikissa merkinnöissä myös ref-merkintä.


      • ex_vippaaja
        ex_vippaaja kirjoitti:

        Korjataan sen verran että erillistä korvausta vastaan A-tietoon ref-merkinnän ilmoittava perintäfirma oli OK-Perintä. Kontanto ilmoitti itse suoraan A-tietoon että saatava suoritettu. No, koska OK:n saatavat maksettu UO:n kautta riitti kun tilas uudet tositteet kihlakunnanvoudilta, ei tarvinnu siis maksella mitään ylimääräistä OK:lle. Hukkasin osan kuiteista siis. Nyt postitettu kuitit A-tietoon ja lähiaikoina tilaan omat luottotietoni joissa pitäisi olla kaikissa merkinnöissä myös ref-merkintä.

        Tänään tuli A-tiedosta sähköpostia että ovat laittaneet ref-merkinnät maksuhäiriömerkintöjen yhteyteen. Ei tarvinnut maksella OK-Perinnälle ylimääräisiä kuluja merkintöjen lisäämisistä... :D


    • ref

      ref-merkinnän eteenpäin kertominen maksaa 20 € ja 10 € vielä, että ilmoittavat siitä ilmoittamisesta sinulle

      • Siis jos haluaa siitä maksaa niin mikä ettei. Mutta REF-merkinnän saa myös ilmaiseksi. Aika vanha ketju tämä... :)


    • reffi

      Tottakai siitä joutuu maksamaan jos teettää ton selvittämis ja merkintätyön toisilla. Tee työ itse, nää vaivaa ja selvitä paperit ja lähetä ne oikeaan paikkaan, niin saat sen ilmaiseksi. Musta aivan loogista :D

    • pohtija22

      Onko REF-merkintä helppo väärentää niin, ettei jää kiinni?

    • Rillitäti

      Soitin just viimeviikolla ulosottoon ja siellä on henkilö joka ilmoittaa Asaiakastietoon jos velka kokonaan maksettu heidän kautta.Eikä maksa mitään ,siis jos velka on ollut ulosotossa .Tämä henkilö näkee sieltä heti onko velka maksettu.Sain omalta ulosottomieheltä puhelinnumeron hänelle ja soitin ,nyt asia on hoidettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    Aihe