Liian iso?

muksuparas

Olenkohan jo liian iso 106-107 senttiselle 3v shettikselle jolla ei ole vielä koskaan ratsastettu mutta vetovoimaa on paljon !? olen itse 155 cm pitkä ja 43kg painava ikää on 14 vuotta !

Entäpä hiemän korkeammalle hyvin vankkarakenteiselle 9v risteytys ponille !? :)

4

206

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piupau

      Enpä usko. Jos shetukka on suht vankka rakenteinen ja säkääkin näyttää olevan aika reippaasti,luulen ettei ponia rasita. Muista kuitenkin,että ponin ja hevosen ratsukoulutus alotetaan hyvin kevyesti ja varovasti. Ensin vain kävästään selässä ja köpötellään hetki ja porrastetusti aletaan ratsastamaan lisää. Poni ei kuitenkaan luonnostaan ole tottunut kantamaan selässä kuormia.

    • katherine__

      3v. shettis on vielä tosi nuori ratsutukseen. Jos minun poni olisi kyseessä, en sinne selkään päästäisi vielä ketään. Shettis kehittyy hitaammin kuin moni muu rotu. Vasta 4-vuotiaana on minusta kohtuullista alkaa ratsuttaa shettistä.

      Liian painava et ole, mutta turhan pitkä olet kyllä shettikselle. Pituudenkaan takia en sinua nuoren ponin selkään päästäisi.


      Aikuisella risteytysponilla voit varmasti ratsastaa ihan hyvin.

    • jokuvaan3

      mielestäni 3v on aika nuori ratsutukseen :S.. mutta en usko että oot

    • Samaa mieltä Katherinen kanssa. En minäkään päästäisi alle nelivuotiaan shetun selkään ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      433
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      425
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    9. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    Aihe