Liian iso?

muksuparas

Olenkohan jo liian iso 106-107 senttiselle 3v shettikselle jolla ei ole vielä koskaan ratsastettu mutta vetovoimaa on paljon !? olen itse 155 cm pitkä ja 43kg painava ikää on 14 vuotta !

Entäpä hiemän korkeammalle hyvin vankkarakenteiselle 9v risteytys ponille !? :)

4

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piupau

      Enpä usko. Jos shetukka on suht vankka rakenteinen ja säkääkin näyttää olevan aika reippaasti,luulen ettei ponia rasita. Muista kuitenkin,että ponin ja hevosen ratsukoulutus alotetaan hyvin kevyesti ja varovasti. Ensin vain kävästään selässä ja köpötellään hetki ja porrastetusti aletaan ratsastamaan lisää. Poni ei kuitenkaan luonnostaan ole tottunut kantamaan selässä kuormia.

    • katherine__

      3v. shettis on vielä tosi nuori ratsutukseen. Jos minun poni olisi kyseessä, en sinne selkään päästäisi vielä ketään. Shettis kehittyy hitaammin kuin moni muu rotu. Vasta 4-vuotiaana on minusta kohtuullista alkaa ratsuttaa shettistä.

      Liian painava et ole, mutta turhan pitkä olet kyllä shettikselle. Pituudenkaan takia en sinua nuoren ponin selkään päästäisi.


      Aikuisella risteytysponilla voit varmasti ratsastaa ihan hyvin.

    • jokuvaan3

      mielestäni 3v on aika nuori ratsutukseen :S.. mutta en usko että oot

    • Samaa mieltä Katherinen kanssa. En minäkään päästäisi alle nelivuotiaan shetun selkään ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2072
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1909
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      769
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      73
      745
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe