Näissä olosuhteissako itsenäisenä?

Tällä hetkellä kiuruveden väestöstä 66, 3 prosenttia on ns. huollettavia:

http://www.pohjois-savo.fi/fi/psl/liitetiedostot/tilastot/2012/vaestollinen_huoltosuhde_2011.pdf

Vuonna 2030 eli siis varsin pian 64 työssäkäyvää kohden on sata huollettavaa.
Katso sivu, jonka otsikkona on Pohjois-Savo:

http://valtioneuvosto.fi/tiedostot/julkinen/kunnat/fi.pdf

Koettakaahan nyt jo järkiintyä. Sote-lasku on taas ensi vuonna entistä isompi kun väki vanhenee. Siihen eivät mitättömät Savon Voiman osakerahat riitä.
10231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lipsahti virhe edelliseen tekstiin.

Vuonna 230 on siis sataa työssäkävijää kohden sata huollettavaa kun niitä nyt on 64.

Äänestä
  • Mutta kun se huoltosuhde taitaa näissä naapurikunnissa olla yhtä surkea. Toimittaako se mitään niiden kanssa yhdistyä? Siinähän kahden kurjan liitossa käy kuten negatiivisten lukujen yhteenlaskussa, että mennään entistä enemmän pakkasen puolelle.

    Äänestä

  • Tottuuven ehtoja kirjoitti:

    Mutta kun se huoltosuhde taitaa näissä naapurikunnissa olla yhtä surkea. Toimittaako se mitään niiden kanssa yhdistyä? Siinähän kahden kurjan liitossa käy kuten negatiivisten lukujen yhteenlaskussa, että mennään entistä enemmän pakkasen puolelle.

    Se huoltosuhde on ollut 31.12.2012 jo 68 eli nousee nopeasti. Klikkaa linkistä avautuvalta sivulta tekstiä, Väestön ikarakenne (kolmijako) ja väestöllinen huoltosuhde 31.12.2012 UUSI:

    http://www.pohjois-savo.fi/fi/psl/tietopalvelu/tilastotieto.php

    Kun vuonna 2030 ollaan siinä tilanteessa, että sataa työssäkävijää kohden on sata huollettavaa niin tietysti nouseekin nopeasti.

    Iisalmen huoltosuhde tuossa on ollut 56, mutta parastta lienee liittyä Kuopioon.

    Mistä se Kiuruvesi ottaa ne vuosittain vain kasvavat sote-menot, kun yli 65-vuotiaiden määrä vain nousee jyrkästi ?

    Äänestä

Kysymys Kiuruveden valtuustolle:

Mitä valtuusto aikoo näissä olosuhteissa tehdä, kun Kiuruveden huoltosuhde on 88 vain kymmenen vuoden päästä eli vuonna 2023 ja tilanne täysin kestämätön?

Kyselkääpä tuota asiaa siellä baareissa ja huoltoasemien kuppiloissa myös toisiltanne.

Äänestä

"Mitä valtuusto aikoo näissä olosuhteissa tehdä, kun Kiuruveden huoltosuhde on 88 vain kymmenen vuoden päästä eli vuonna 2023 ja tilanne täysin kestämätön?"

No, eipä siinä kummempia voi tehdä, kun pariskunnat eivät hanki tarpeeksi lapsia, jotta huoltosuhde korjaantuisi. Tämähän on koko valtakuntaa koskeva kehitystrendi.
Mennään siis sen kaavan mukaan, että "sateen sattuessa sateessa" eli huonon huoltosuhteen sattuessa huonolla huoltosuhteella.

Äänestä
  • Ei oo pariskuntia paljoakaan. Tai jos on, niin eivät enää sikiämisiässä. On vaan vanahojapoekia..

    Äänestä

Kun väestöllinen huoltosude on 88 eli sataa työssäkävijää kohden on 88 huollettavaa niin siinä ei kyllä mennä enää yhtään minnekään.

Äänestä
  • No, ollaanpa sitten näin. Jotka muistavat vaikkapa 60-luvun aineellisen köyhyyden, osaavat tästäkin olotilasta tyytyväisiä olla. Potut kasvaa ja järvet ovat täynnä pyytämättä jäänyttä särkikalaa. Ei se nälkä ihan heti yllätä huonossakaan huoltosuhteessa.

    Äänestä

TV-uutiset 10.4. klo 20.30:

"Kuntauudistusta ei pysäytä mikään"

Äänestä

Eläkää vaan itsenäisenä, mutta omilla verorahoillanne.

Vai oletteko kuin aikamiespoika joka haluaa elää itsenäistä elämää, mutta vanhempien varoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuutta silmiin kirjoitti:

Tällä hetkellä kiuruveden väestöstä 66, 3 prosenttia on ns. huollettavia:

http://www.pohjois-savo.fi/fi/psl/liitetiedostot/tilastot/2012/vaestollinen_huoltosuhde_2011.pdf

Vuonna 2030 eli siis varsin pian 64 työssäkäyvää kohden on sata huollettavaa.
Katso sivu, jonka otsikkona on Pohjois-Savo:

http://valtioneuvosto.fi/tiedostot/julkinen/kunnat/fi.pdf

Koettakaahan nyt jo järkiintyä. Sote-lasku on taas ensi vuonna entistä isompi kun väki vanhenee. Siihen eivät mitättömät Savon Voiman osakerahat riitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu