"Kokoomuksen kansanedustaja Eero Lehden mielestä suomalaiseen geeniperimään juurtunut kateus tuhoaa nuorten ihmisten mahdollisuuden saada järkeviä töitä. "
Tähän samaan liittyen venäläistyyppisessä kateudessa halutaan ottaa toiselta pois, jotta päästään itse samalle viivalle. Terveessä kateudessa ponnistellaan ITSE, jotta päästään samalle viivalle toisen kanssa. Tehdään töitä ja yritetään, opiskellaan.
Toinen ei saa osata enempää kuin toinen - silkkaa kateutta!
Toinen ei saa omistaa enempää kuin toinen - silkkaa kateutta!
Nuoret: Älkää ottako ja halutko ottaa toiselta pois hänen taitoaan, osaamistaan ja omaisuuttaan, vaan pyrkikää omilla toimillanne, omalla yrittämisellänne ja omalla osaamisellanne parantamaan omaa asemaanne. Suomalainen yhteiskunta ei tunne esimerkiksi kielellisiä etuoikeuksia - ainoastaan taitoon ja osaamineen perustuvia oikeuksia, jotka tuovat mukanaan myös velvollisuuksia.
Kommunismi on erinomainen keksintö, siinä kaikki ovat tasa-arvoisia eikä kateutta tunneta. Kommunismia varten ihminen kuitenkin pitäisi palauttaa tilanteeseen, jossa pitää päättää roikkuako hännästään puussa vai kävellä kahdella jalalla.
Tähän samaan liittyen venäläistyyppisessä kateudessa halutaan ottaa toiselta pois, jotta päästään itse samalle viivalle. Terveessä kateudessa ponnistellaan ITSE, jotta päästään samalle viivalle toisen kanssa. Tehdään töitä ja yritetään, opiskellaan.
Toinen ei saa osata enempää kuin toinen - silkkaa kateutta!
Toinen ei saa omistaa enempää kuin toinen - silkkaa kateutta!
Nuoret: Älkää ottako ja halutko ottaa toiselta pois hänen taitoaan, osaamistaan ja omaisuuttaan, vaan pyrkikää omilla toimillanne, omalla yrittämisellänne ja omalla osaamisellanne parantamaan omaa asemaanne. Suomalainen yhteiskunta ei tunne esimerkiksi kielellisiä etuoikeuksia - ainoastaan taitoon ja osaamineen perustuvia oikeuksia, jotka tuovat mukanaan myös velvollisuuksia.
Kommunismi on erinomainen keksintö, siinä kaikki ovat tasa-arvoisia eikä kateutta tunneta. Kommunismia varten ihminen kuitenkin pitäisi palauttaa tilanteeseen, jossa pitää päättää roikkuako hännästään puussa vai kävellä kahdella jalalla.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Vastaisin tähän perusteellisemmin, mutta pitää lähtaä kauniiseen kevätilmaan propagoimaan kielivapautta...
Sen verran toki, että nimenomaan suomenruotsalaisilla on ongelmana tuo venäläistyyppinen kateus:
He haluavat suomalaisille rasitteeksi turhan kielen, koska herrakansa-asema on ohi, ja nyt voi vain tehdä kiusaa, venäläisen kateuden kaikkien oppien mukaisesti!
> Sen verran toki, että nimenomaan suomenruotsalaisilla on ongelmana tuo venäläistyyppinen kateus.
Kokoomuksen kansanedustaja Eero Lehden mielestä suomalaiseen geeniperimään juurtunut kateus tuhoaa nuorten ihmisten mahdollisuuden saada järkeviä töitä. Lehti ei erittele asiassaan kieliperäistä kateutta.
> He haluavat suomalaisille rasitteeksi turhan kielen, koska herrakansa-asema on ohi, ja nyt voi vain tehdä kiusaa.
Itkunsekaista tuherrusta, jossa käytetään kaikki mahdolliset kliseet: "turha kieli", "herrakansa" ja "kiusanteko". Etkö aivan aikuisten oikeasti pysty parempaan?
Olet jopa trolliksikin surkea tapaus. Mamman ja papan rahoilla elävä luuseri, eiks jee.
Mutta samanlainen loisiminen toki on. Venäjälläkin esimerkiksi Moskovan ja Pietarin ulkopuoliset alueet ovat vähiten velkaisimpia, mutta tuotavat suurimman osan bruttokansantuotteesta saaden pienimmän siivun. Ei ehkä Karjalan tasavalta, mutta AK-Udmurtia, mineraali Ural, öljy-Siperia...... Pietari kuten Ahneidenmaa on hyödytön. Pietari on Venäjän Ahneidenmaa. Se ei tuota ku aseita ja viinaa. Jossai määrin naikkosia.
Niin, eli ei tule kritisoida ruotsinkielisten ylisuuria kiintiöitä ja alempia pisterajoja esim. kauppatieteelliseen, vaan pitää vaatia suomenkielisille lisää kauppatieteen opiskelupaikkoja niin, että niitä olisi suhteessa saman verran kuin ruotsinkielisille on!
Mutta mistä tämä valtava määrä kauppatieteen maistereita sitten mahtaisi löytää töitä?
> ei tule kritisoida ruotsinkielisten ylisuuria kiintiöitä ja alempia pisterajoja esim. kauppatieteelliseen
Mistä ruotsinkielisten ylisuurista kiintiöistä puhut täysin perustelematta? Muutama kymmenen prosenttia esim. Hankenin tai ÅA:n opiskelijoista on äidinkieleltään muita kuin ruotsinkielisiä. Pääsy opiskelemaan perustuu taitoon, kykyyn ja haluun - ei äidinkieleen. Suomen laki ei tunne kieleen perustuvaa diskriminointia.
Miksi sinä et kyennyt hakemaan Hankenille? Oliko esteenä osaamisesi vai osaamattomuutesi - äidinkielesi se ei varmuudella ollut.
Tällä kellonlyömällä taas näyte nikkisiepparin tuotoksesta: "Nettisuom. (-fenno) 6.4.2013 12:06"
Siinä sieppari laskettelee näin: "Muutama kymmenen prosenttia esim. Hankenin tai ÅA:n opiskelijoista on äidinkieleltään muita kuin ruotsinkielisiä."
Montako kymmentä prosenttia?
Kielivähemmistö ei tarvitse Hankkenin ja muiden kaupallisten laitosten ylisuuria ruotsinkielisiä opiskelupaikkoja. Se, että kaupallisen korkeakoulutuksen opiskelijapaikoista aika ajoin noin viidennes on ruotsinkielisiä, ei ole hyväksyttävää. Liiat opiskelupaikat niistä on siirrettäväksi ruotsinkieliseen hoitoalan koulutukseen. Viranomaisten on neuvoteltava siitä ja ohjattava liiat Hankkenin ruotsinkieliset koulutuspaikat todelliseen tarpeeseen. Se sen vuoksi, että RKP huutaa pakkoruotsin lisäystä hoitoalan ongelmien vuoksi.
Kansanedustaja Lehti on siis esittänyt että eräällä
kansanryhmällä (suomalaiset) on perinnöllisiä
(geneettisiä) negatiivisia ominaisuuksia.
ILMIANTO.....MIKA ILMAN......ILMIANTO !
Mitä tulee ruotsinkielisiin opiskelupaikkoihin, kysymys
on siitä että suomen KIELTÄ syrjitään.
Kyseessä on sama asia kuin vuosina 1640-1858
ollut suomenkielen syrjiminen.
Silloinkin voitiin todeta että "kuka tahansa
äidinkieleltään suomenkielinen voi vapaasti
opiskella turun tai upsalan yliopistossa, jos vain
( ugrin huono) kielipää riittää heh, heh"
Opiskelu tapahtui ruotsiksi.
Ei kateus ole venäläist vaan ruotsalaista! Eikö nimitys "kungliga svenska avundsjukan" ole tyttu. Miten kirjoittaakaan 1700-luvun ruotsalaisrunoilja Tegnèr:
- O, Sveas arvsynd, lumpna avundsjuka!
Var är den glans, du ej befläckat har? - -
O blygd! Är detta er, är detta göters stam,
fåfänglig, glitterströdd, småsinnad, avundsam -?-
Ruotsissa on vallalla tämä Jantelaki jonka voi tiivistä esim, näin: "Älä luule olevasi jotain". Ruotsissa on myös tämä sana "lagom" joka hallitsee sikäläistä ajattelua.
Tottahan toki ruotsalainen kulttuuri vaikutti Suomeenkin aivan kuin ohjelma "Suomi on ruotsalainen" selittää. Kateus oli jo juurtunut suomalaiseen maaperään ennen vuotta 1809.
Mikä kateus!? Etkai sinä ottanut tuon läskin parasiitin lausuntoja noin tosissasi. Tähän haluaisin lisätä, että svekkoloinen saa suhteutettuna eniten taiteilija-avustusta. Esimerkiksi Arhimäki antaa 100 000 euroa parasiitille roskan tuottamiseen. Svekko hehehe "kirjailijan" lopputulos on kasa kökköä paskaa. Minäkin haluaisin satatonnia roskan tuottamisesta. Onnistuuko Puavo.
Projisoitko svekkoloinen muihin tuntemuksiasi. Onkohan muuten Eerulin lehtienkin lukija tuon "geeniperimän" omaavia. Tuskin on yhtä tyhmä kuin sinä. Ei varmasti niille tuota sanoisi. Minä julistan "suomenruotsalaisten taipumus loisimiseen vie Suomen Kreikan tasolle. Suomenruotsalaiset eivät halua tehdä metsätöitä ja muuta "paskaduunia", koska pankki tai valtio on laiskalle ja veltolle loiselle mieluisampi".
Nefe: "Projisoitko svekkoloinen muihin tuntemuksiasi. Onkohan muuten Eerulin lehtienkin lukija tuon "geeniperimän" omaavia. Tuskin on yhtä tyhmä kuin sinä. Ei varmasti niille tuota sanoisi. Minä julistan "suomenruotsalaisten taipumus loisimiseen vie Suomen Kreikan tasolle."
Nyt voisit arvon netti fenno hienosta geeniperimästäsi huolimatta hieman siistiä tuota primitiivistä, täysin sivistymätöntä ulosantiasi ja samalla lakata puhumasta silkkaa pazkaa!
Koska nyt tuota lois-nimitystä niin kovin tykkäätte siellä fennoleirissä käyttää niin tässä olis nyt sitten svekoleirin vastaisku vasten netti fennojen hömistyneitä kasvoja.
Varsågoda, tässä teille selkeitä numeroita tuosta "loisimisesta", ja siitä kuka täällä yhteisessä kotimaassamme oikeesti pärjää, yrittää, tekee duunia, omistaa, opiskelee ja ansaitsee fyrkkaa.
"Suomenruotsalaisia pidetään yleensä suomenkielisiä varakkaampina, ja tilastot osoittavat käsityksen oikeaksi. Ilmiöllä on selvät alueelliset ja historialliset sekä nykyään osin talouspoliittisetkin syynsä."
"Tämä näkyy kansantalouden aluetilinpidossa. Jos koko maan bruttokansantuotteen (bkt) kasvua asukasta kohti vuonna 2007 merkitään sadalla, lukema oli Uudellamaalla 136, Itä-Uudellamaalla 106, Varsinais-Suomessa 97, Pohjanmaalla 94 ja Ahvenanmaalla 122. Kun otetaan huomioon väestöryhmien sijoittuminen seutukunnittain, ruotsinkielisten keskimääräiseksi indeksiksi saadaan 110."
"Helsingin yliopisto suomalaistettiin vuonna 1937. Kauppakorkeakoulujen opiskelijoista oli vielä vuonna 1970 ruotsinkielisiä 27 prosenttia, koska ruotsinkielisten omistamat yritykset tarvitsivat osaajia konttoreihinsa. Suomenkieliset kelpasivat työmiehiksi. "
"Suomen kielestä tuli muodollisesti täysin tasa-arvoinen ruotsin kanssa vuonna 1902. Vuoden 1906 eduskuntauudistus mursi ruotsinkielisten säätyvallan, mutta kunnallinen äänioikeus pysyi varallisuuteen sidottuna vuoteen 1917."
"Liiketaloudellisessa Aikakauskirjassa (3/1999) julkaistun tutkimuksen mukaan suomenkielisistä 9,1 prosenttia ja ruotsinkielisistä 14,0 prosenttia omisti vuoden 1997 alussa pörssiosakkeita. Osakesijoitusten arvo asukasta kohti oli ruotsinkielisillä keskimäärin 30900 ja suomenkielisillä 6400 markkaa.
Asukaskohtainen osakevarallisuus oli Ahvenanmaalla keskimäärin 33900, Uudellamaalla 16000 ja pääkaupunkiseudulla 20000 markkaa. Kun suomenkielisen osakkeenomistajan salkun keskikoko oli 69700 markkaa, ruotsinkielisellä se oli 221100 markkaa. Maan osakevarallisuudesta ruotsinkieliset omistivat tuolloin 23,1 prosenttia.
Toisen tutkimuksen (Liiketaloudellinen Aikakauskirja 4/2002) mukaan ruotsinkielisten osuus verotuksessa vuonna 2001 ilmoitetusta omaisuudesta oli 8,8 prosenttia, mikä merkitsi 186700 markan omaisuutta henkeä kohti, kun vastaava luku suomenkielisillä oli 115700. Suomenkielisillä metsien ja peltojen merkitys varallisuudelle oli iso, sillä he toimivat tyypillisesti maa- ja metsätalouden harjoittajina. "
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Suomenruotsalaisten vauraus ei ole sattumaa/HS20100807SI1MA01u28
Suosittelen että luet koko kolumnin!
Ja ennen kuin alat räyhätä svekopropagandasta ja valehtelemisesta y.m. skeidaa niin huomauttaisin että kolumnin kirjoittaja on aito pesunkestävä SuoLilainen ja yksi Talan Ihmeellisen itämaakirjan kirjoittajista. Suoraan sylttypurkista siis!
P.S.
Mikä mahtaa olla oma osakevarallisuutesi?
Ja sama hesari sanoo ahneidenmaalaisten saavan eniten tukiaisia asukasta kohden, mutta olevan velkaisin alue asukasta kohden. Miten on idiootti!? Velallako ne 30 000 parasiittia "vaurauttaam" kartuttavat!? ha he he. Mitä tulee tuohon kateuteen, niin narsistin yksi suurimpia oireita on luulot omasta erinomaisuudestaa, ja siitä että kaikki muut kadehtivat häntä.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ahvenanmaalainen saa valtiolta eniten/1135256188594
Varallisuuteni mikä tahansa, niin senttiäkään en ole valtiolta ottanut. En ole käynnyt sossussa, kuten teidän itsetietoisten röyhkeiden parasiittien tänne kuskaamat ylimieliset etuoikeutetut mamut. Perheeni ei ole luonnut "virkauraa valtion leivissä" kuten Wahlroosin isäukko joka eleli verorahojen turvin ja jonka poika nyt kiroaa niitä jotka hänelle vaatteet ja koulutuksen maksoi. En ole rahastanut medialla kuten Baba Lypeck, Wickstrom, Saanila ja muut hyödyttömät. En ole saannut valtiolta apurahoje, kuten Donner, Lindberg tai Fagerholm. Ne lapsilisätkin on maksettu jo moneen kertaan takaisin. Lapsilisätkinhän on Ahneidenmaalla suuremmat. Nyt on sinun vuorosi. Olet siis ilmeisesti perinnyt varallisuutesi, niinkö. No se on hyvä, että edes siten aatelisrouva sen on saannut. Tämä siis mikäli puhut totta. Jos et ole ollut töissä valtiolla, mediassa, juristina, pankkiirina, poliitikkona, ylipalkattuna epäpätevänä lääkärinä tai suurtilallisena, niin onnittelen. Sinun kaltaisiasi svekkuleita on harmi vaan ainoastaa yksi kymmenestätuhannesta.
Voi, mitä itkunsekaista tuherrusta. Tykkäsin purkauksestasi, vaikka itse asiaa siinä ei ollut.
Aivan, ahvenaiset saa ehdottomasti eniten valtiolta
silkkaa rahaa. Vuonna 2011 jokainen vauvasta vaariin
sai 616 e /kk. Tähän tietty muut tukiaiset päälle.
Suomenruotsalaisten varalllisuus on pitkälti perintöä
heidän etuoikeutetusta asemasta joka on jatkunut
vuosisatoja.
Vai luuleeko "Ankdam" että se varallisuus johtuu
surujen geeneistä ??!!
Kuka se sanoikaan aivan äskettäin että surujen
tulee hakeutua "kulttuuria kantaviin ammatteihin"
eikä mihinkään duunari töihin ja siksi kiintiöt
ovat OK. ? Siis työläiset ja palvelijat puhukoon
suomea kuten vuosisatoja ?
Jos haluaa rakenteellista tasa-arvoa se ei ole
kateutta. Maailmalla pärjää parhaiten turvalliset
korkean verotuksen maat jotka eivät hae
halpahintaisia pikavoittoja, esim. Palkkoja
polkemalla- pitkällä tähtäimellä.
Joku maksaa hiellään ja selkänahallaan aina
jonkun toisen osingot.
Sisäsiittoiset valtion elättämät ruotsinkieliset maajussit ja kalastajat sekä omaisuutensa perineet aatelisrouvat ovat "parempia geeneiltään". Näin tämä typerä tyhmyri luuseri näyttää uskovan. Onhan noita-akka Freudenthalin kuuliainen lukia. Tai nooh Ankdamkin nimittelee muita vaan puskassa. Sanotaan "Onhan rouva Freudenthalin opeista kiihottunut". Virolaisethan sai parasiiteista tarpeekseen Pätsin aikana. Koska saamme mekin.
Kuuluisaa suomenruotsalaista RASISMIA. Nyt on alettu näköjään puhua jo geeniperimästä. Suomi nopeasti yksikiliseksi ja suruille vähemmistön asema , mikä sille kuuluukin. Katsotaan miten sitten suu pannaan. Kadun, että opiskelin pakolla ruotsin kielen.
Voi hyvät lapset, miten te olette aidosti pistäneet parastanne - itkunsekaista tuherrusta riitti koko rahalla!
Tästä avauksesta näkee, että suomen kieli voi hyvin, ja tänne foorumille on kerätty suolin ykkösnyrkki. Kyllä suomenkielinenkin osaa ilmaista itseään, kun tosi paikka tulee!
Minä kuitenkin tiedän, että te pystytte vieläkin parempaan!
Seuraavassa alla on kuvattuna pelkästään tässä avauksessa jo käytetyt todella ilmaisuvoimaiset sanonnat. Joku voisi käyttää termiä "klisee", mutta asiat asioina.
Tässä avauksessa on foorumin teho ja ajatusmaailma kokonaisuudessaan. Tätä avausta voidaan pitää lyhennelmänä nettifennojen ajatusmaailmasta ja keskustelutaidoista - ellet muuta lue, niin lue tämä avaus! Mutta se ilmaisuvoima, mihin nuorukaiset pystyvätkään.
- "turha kieli, herrakansa ja kiusanteko"
- "Olet jopa trolliksikin surkea tapaus"
- "Mamman ja papan rahoilla elävä luuseri"
- "loisiminen"
- "etuoikeus"
- "ylisuuria kiintiöitä ja alempia pisterajoja"
- "ylisuuria ruotsinkielisiä opiskelupaikkoja"
- "pakkoruotsin lisäystä hoitoalan ongelmien vuoksi"
- "suomen KIELTÄ syrjitään"
- "vuosina 1640-1858"
- "läski parasiitti"
- "100 000 euroa parasiitille roskan tuottamiseen"
- "lopputulos on kasa kökköä pascaa"
- "Tuskin on yhtä tyhmä kuin sinä"
- "suomenruotsalaisten taipumus loisimiseen"
- "Suomenruotsalaiset eivät halua tehdä metsätöitä ja muuta pascaduunia"
- "valtio on laiskalle ja veltolle loiselle mieluisampi"
Tykkäsin koko rahalla - lisää ilmaisuvoimaa. Tiedän, että te ette ymmärrä itse asiaa, mutta ilmaisuvoimaa teillä on. Lisää tätä! Tämä kuitenkin sisälsi aivan kaiken. Kiitos.
Teillä on ollut loistava opettaja ja loistava puheenjohtaja. Hän on varmasti ylpeä teistä!
Ahvenämmä pieni. Muut elävät siellä oikeassa maailmassa eikä prinsessojen satumaassa punkkien täyteisessä insesti saaressa. Muistatko miten kävi kreikkalaisille jotka elivät vastaavanlaisessa pilvilinna haavemaailmassa YLI KOLMEKYMMENTÄ VUOTTA. Te olette säilyneet näin pitkään ainoastaan ahkerien suomenkielisten takia. Ette kyllä kauaa säilyisi, jos jokainen työläinen, porvari ja kuka tahansa veroja maksava suomenkielinen oikein ymmärtäisi teidän kieroutuneen sairaan dementisen ajatusmaailman kaikessa saastaisuudessaan ja kokonaisuudessaan.
Voi lapsi hyvä. Minä olen umpisuomenkielinen.
Mutta koska olen kaukonäköinen, hyväsydäminen, avarakatseinen, liberaali ja fiksu, te haukutte minua svekkomieliseksi.
Viha rakentaa pesän teidän sydämeenne - luovu sinäkin vihastasi. Vaikka et oppinut ruotsia, vaikka sitä sinulle mahdollisuutena tarjottiin, sinä varmasti olet hyvä jossakin.
"Marqiisi"
Viestisi ydin jäi hämäräksi.
Ei se että luettelet muiden viesteistä irrotettuja
kohtia, vesitä näiden viestien totuusarvoa.
Et ole "paljastanut" mitään.
Suomessa on rakenteellinen virhe - kaksikielisyys.
Asia jota ei valtamediassa uskalleta käsitellä.
Tunnut vihassasi olevan kuin Paavo Lipponen -
"Älkää leikkikö tulella ! "
Sitten kun svekkulit lopettavat "rodullisesta paremmuudesta" paasaamisen. Sitten kun esimerkiksi Rovaniemi saa 13 000 euroa tukea asukasta kohden tai Kajaanin metsäteollisuus 50 miljoonan euron varustamotuen, vaikka tuottaa vuodessa 18 miljoonaa euroa tappiota.
Mistä "rodullisesta paremmuudesta" svekkulit paasaavat?
Nyt sinun on pakko lähettää linkkiä johonkin muuhun kuin Freudenthaliin, sillä tämä olikin todellinen yllätys?!
Rovaniemi, Kajaani...? Mitämitämitäh?
> Viestisi ydin jäi hämäräksi.
Miten ihmeessä, kehuin kirjoittajien ilmaisuvoimaa, vaikka asianvierestä meneekin. Ilmaisuvoima on hyvästä.
> Suomessa on rakenteellinen virhe - kaksikielisyys.
Näinkö asia on? Olen kokenut sen kultuurillisena rikkautena samalla tavoin kuin teatterit, kirjastot, koulujärjestelmän, sairaanhoidon, oopperan, moottoritiet, elokuvateatterit, ostoskeskukset, internet, sanomalehdet... Emmehän me elä millään kivikaudella, jossa yksi sanelee ja loput tekevät. Hyvinvointiyhteiskunta on täynnä kompromisseja - ei kaikkea kaikille vaan jokaiselle jotakin.
> Tunnut vihassasi olevan kuin Paavo Lipponen - "Älkää leikkikö tulella ! "
Viestisi ydin jäi hämäräksi.
Rakas trollaattori.
Suomenkielisten viha kaksikielisyyttä ym. Siihen
liittyvää kuonaa kohtaan ei johdu siitä että joku
ei olisi oppinut ruotsia.
Ehei, ei ollenkaan.
Ei italiassakaan mafiaa vihata siksi että oltaisiin
kateellisia sen rahoista, vaan aivan muista syistä,
ainakin sivistyneet ihmiset.
Mutta jos joku tätä ei ymmärrä, ei voi mitään.
Totuus on että oppiakseen ihmisen täytyy olla
opittavalle asialle myötämielinen.
Suomenkieliset eivät ole ruotsin pakkosyötölle.
Tilanne olisi ruotsissa varmasti samanlainen jos
siellä olisi pakollinen koulu ja virkasuomi.
> Mutta jos joku tätä ei ymmärrä, ei voi mitään.
Näin on. Mafian ja suomenruotsalaisten vertailu on sama kuin vertaisi kissaa ja avaruusrakettia - ei niillä ole juurikaan yhteistä, vaikka sitä haluaisi.
> Totuus on että oppiakseen ihmisen täytyy olla opittavalle asialle myötämielinen.
Minä olen ammentanut ruotsin kieleen ja ruotsinkielisiin liittyvän oppini elävästä elämästä. En ole kuitenkaan koskaan ilmeisesti tavannut oikeata fennomaania, joten olen joutunut perustamaan mielipiteeni hakuun sanoilla "tal... teesi...".
Jos näistä kahdesta pitää tehdä päätös, niin perustan oppini edelleen omaan elämääni. Fennomaanien oppi on aivan kamala oppi. Toisaalta on mahdollista, että yksikään fennomaani ei ole uskaltanut kertoa minulle näkemyksiään naamatusten.
Ellet sinä ole koskaan tavannut ruotsinkielistä, sinäkin perustat näkemyksesi lukemaasi tai kuulemaasi. Oletko tavannut koskaan ruotsinkielistä, ja kerrotko heille vihastasi heitä kohtaan?
> Suomenkieliset eivät ole ruotsin pakkosyötölle.
Muista äänestää.
Mafiakin vaatii suojelusrahaa. Ahvenanmaa vaatii varustamotukia tai muuten uhkaa tollo Wahlroosin suulla miten kuulemma "pääoma siirtyy pois Suomesta Ruotsiin". Tietäen teiidän kammottavan ulkonäkönne tuskin kukaan edes sinua haluaisi "naamatusten" nähdä.
Miks meillä muuten kaksikielisyyttä olisi. Apartheidhan tämä on.
"Käyttäjätuki on jo vastaanottanut ilmoituksen asiattomasta viestistä."
Näköjään suruilla menee tosi huonosti, kun oman feikkaajansa aloituksenkin haluavat poitettavaksi.
Eikö olekin törkeää!
"Eikö olekin törkeää! "
Lähinnä säälittävää, mielenkiintoista ettei fonr-jotrin ja näiden ruotsinkielisten aloitusten kohdalla ole vielä tullut asiaton viesti- ilmoitusta. Joko näissä ei ole mitään asiatonta, tai sitten sylttytehdas joka masinoi näitä ilmoituksia löytyy sieltä päin.
Ehkä tässä on pian aika vastakampanjointiin.
> Lähinnä säälittävää, mielenkiintoista ettei fonr-jotrin ja näiden ruotsinkielisten aloitusten kohdalla ole vielä tullut asiaton viesti- ilmoitusta.
Kyllä, säälittävää touhua. Kyllä sinun kannattaa käydä lähettämässä "asiaton viesti" tuon torn-motorin viestistä.
> Joko näissä ei ole mitään asiatonta, tai sitten sylttytehdas joka masinoi näitä ilmoituksia löytyy sieltä päin.
Juuri näin, minä en pidä syltystä.
> Ehkä tässä on pian aika vastakampanjointiin.
Miten se toteutettaisiin?
Parasiiitti veti herneen nenään omasta loisimisestaan. Narsistihan menee tunnetusti palasiksi pienimmästäkin arvostelusta.
"Kyllä sinun kannattaa käydä lähettämässä "asiaton viesti" tuon torn-motorin viestistä."
Kerrankin viallinen kloonini sanoo jotain fiksua, varmaankin vahingossa.
"Juuri näin, minä en pidä syltystä."
Nyt palasitkin taas omalle tasollesi.
"Miten se toteutettaisiin?"
;)
> Nyt palasitkin taas omalle tasollesi.
Kiitos.
"Ruotsinkielinen naapuriyliopisto Hanken aloitti kansainvälistymisen vielä aiemmin sisällyttämällä kaikkien opintoihin vaihtojakson ulkomailla."
Hankenille pääsee myös lukemaan englanniksi.
http://www.hs.fi/kotimaa/Yliopistot rikkovat lakia kun tutkinto vaaditaan englanniksi/a1365305931447