Putkiremontti koittaa!!

Putkiremontti koittaa ja minun on 3 vuorotyötätekevänä muutettava ainakin
noin kuukaudeksi pois . 1-2 kk hotellissa on aika tyyristä mutta laatua. Auttaisko Suomensosiaalitoimisto tai jokin muu systeemi tässä tapauksessa jottei tarvitsisi
näin .. Kokemuksia kellään?
14304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Et ole mamu!!!

Äänestä
  • Mutta apua tarvitsevalle olen Suomalainen mamu tavallaan..

    Äänestä

  • Niin.. kirjoitti:

    Mutta apua tarvitsevalle olen Suomalainen mamu tavallaan..

    Tarvitsen asunnon siis Sossuin piikkiin tai muun tahon kuka näistä asiosta vastaa..Onko ketään?

    Äänestä

Itse on maksettava muualla asuminen. Kokemuksesta tiedän, että asunnon vuokraaninen noin puoleksi vuodeksi , jonka putkiremontti kestää on erittäin vaikeaa, koska kaikki vuokranantajat haluavat tehdä sopimuksen vuodeksi! Kallista lystiä se on ainakin pieneläkeläiselle, kun pitää maksaa kahdet sähköt ja vakuutukset ja vuokra ja vastike! Sossu ei maksa, voi sanoa ainoastaan, että myy asuntosi.

Äänestä
  • Kuka pöllö muutaisi asuntoon jossa nyt alkaa putkiremppa?
    Asunnon omistajana ja asukkaana en halua vuokrata vaan asua..
    Ja työt pitää hoitaa..

    Äänestä

  • Juu siis jos on oma kämppä johon tulee putkirenppa niin täytyy maksaa yhtiövastike ja sähkölaskut sekä vuokran joudut myös maksamaan evakkoasunnostasi.
    Kannattaa laittaa se oma kämppä myyntiin vaikka sijoitusasunnoksi joku säätiö sen ostanee ja ottaa siihen vuokralaisen kun putkiremppa on ohi. Ole onnellinen että sulla on työ.
    Meillä koko perhe työttömänä ja läksimme vastaavassa tilanteessa evakkoon. Nyt siis ollaan oltu evakon takia ruokajonossa vuosia sillä evakossa oltiin 6 kk:ta ja kaikki säästöt meni vuokriin.

    Äänestä

Pitääkö tilapäisasunto olla Kotkan alueella ?

Äänestä

TARKOITIN, ETTÄ VUOKRAA ITSELLESI TOINEN ASUNTO PUTKIREMPAN AJAKSI, NIIN MUUTKIN JOUTUU TEKEMÄÄN . JA HEISSÄ ON PALJON PIENELÄKELÄISIÄ! KÄYT 3VUOROTYÖSSÄ, LUULISI SIIHEN TILAPÄISASUNTOON NYT RAHAA LÖYTYVÄN . TAI MYY SE PUTKIREMPATTAVA ASUNTOSI, NIINKIN JOTKUT JOUTUU TEKEMÄÄN!

Äänestä

Ei remppa parissa kuukaudessa ole ohi sunkaan kämpä osalta.
Seiniä hajoitetaan ja poraaminen sekä jyske kuuluu viereisestä rapustakin kun nukut päivisin, joten 4-5 kk:n ajaksi vuokraa yksiö jostakin, toivottavasti saat rauhallisen kämpän voi nimittäin käydä niinkin että naapurissasi jonne menet evakkoon saattaa paukkua hevi yötä päivää kenenkään puuttumatta siihen. Sossu ei kustanna mitään asu sitten laastin keskellä ja kuse maitopurkkiin päivällä ja heitä pihalle, käy uimalassa suihkussa jne. Vesi menee poikki kuitenkin ja hellaakaan et voi käyttää.
Onnea evakkoasunnon etsintään.

Äänestä

Onneksi Remppaväki ei piikkaa seiniä keskellä yötä.
Meidän naapurit paukuttaa bassoja useimmiten klo 11:00- 04:00 vlisenä aikana.

Saahan sitä nukkua Putkirempan aikana ihan ilta neljästä aamu seitsemään saakka.
Eikö se riitä ?

Äänestä

3kk ajaksi yksiö = 1200€. 1/3 osa normaalin työssäkäyvän palkasta.

Äänestä

Muista piilottaa kaikki omaisuutesi ennenkuin jätät kämppäsi.

Äänestä

Tarvitsetko asunnon ? Voisin kysyä eräältä karkkarin kaverilta.

Kyse olisi alivuokralaisasunnosta, läheltä koloa.

Äänestä
  • Antaa olla.. Katselen vielä asuntoo. . Nou hätä (:

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voih,, kirjoitti:

Putkiremontti koittaa ja minun on 3 vuorotyötätekevänä muutettava ainakin
noin kuukaudeksi pois . 1-2 kk hotellissa on aika tyyristä mutta laatua. Auttaisko Suomensosiaalitoimisto tai jokin muu systeemi tässä tapauksessa jottei tarvitsisi
näin .. Kokemuksia kellään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu