PK-seudun autoilijat tyhmiä

rajoitusten mukaan

Tällä palstalla on esiintynyt välillä sellaisia väitteitä, että pääkaupunkiseudun kolarimäärä johtuisi vain suuresta määrästä autoja, ja että pk-seudun autoilijat olisivat fiksuja ja muut juntteja.

Ajoin tänään Helsingin Pasilasta Espooseen. Olin Länsi-Pasilassa Ilmalankadulla MTV3:n ja Helsingin veden liittymässä kääntymässä vasemmalle Hakamäentielle. Valot vilkkuivat keltaista (hieman ennen klo 15). Olipas vaikeaa päästä kääntymään vasemmalle liikenteen sekaan, kun kenelläkään Hakamäentietä ajavalla ei käynyt edes mielessä hidastaa. Kun vihdoin pääsin, yksi Astra jopa kiihdytti. Sitä vissiin ärsytti, kun tulin kolmion takaa "eteen". Olisi vissiin pitänyt odottaa niin kauan, että valot alkavat toimia tai liikenne vähenee (eli klo 19 asti).

Ei täällä porukalla ole mitään liikennesilmää, vaikka joka päivä ruuhkassa ajetaan. Etelä-Suomalaisen stressikuljettajan pyrkimyksenä on vain saada keinoja kaihtamatta oma auto mahdollisimman nopeasti eteenpäin. Liikenteen kokonaissujuvuudesta täkäläiset eivät ymmärrä yhtään mitään, vaikka sitä ymmärrystä nimenomaan täälläpäin tarvittaisiin.

Taas sai tulla pahalla tuulella töistä. Onneksi useimmiten kuljen junalla. Tänään nyt vain oli pakko mennä autolla.

18

1494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autoilija

      päättäväisyyttä niin kyllä sinne sekaan mahtuu. eli olet piittaamatta torvien soitosta tai sentterin vilkutteluista ja pikkuhiljaa hivuttaudut sinne muiden sekaan (toki niin hitaasti että huomaavat joakin olevan tapahtumassa)...harvalla on pokkaa ajaa kylkeen! Tämä siis vinkkinä.

      • taximies

        ottamassa mallia liikenteen sekaan menossa ...


      • Rajoitusten mukaan
        taximies kirjoitti:

        ottamassa mallia liikenteen sekaan menossa ...

        Jos Hakamäentiellä autojono menee 60 km/h, niin vaikka kuinka hivuttautuisi eteenpäin, niin ei sinne sekaan pääse, jos kukaan ei todellakaan laske. Menee hermopeliksi. Ei se ole liikenteen tarkoitus, että otetaan miehestä mittaa ja katsotaan, kummalla hermo pettää ja painaa jarrua.

        En ole Italiassa käynyt, mutta tilastojen mukaan se liikenne ei ole esimerkin arvoista meille.


      • Autoilija
        Rajoitusten mukaan kirjoitti:

        Jos Hakamäentiellä autojono menee 60 km/h, niin vaikka kuinka hivuttautuisi eteenpäin, niin ei sinne sekaan pääse, jos kukaan ei todellakaan laske. Menee hermopeliksi. Ei se ole liikenteen tarkoitus, että otetaan miehestä mittaa ja katsotaan, kummalla hermo pettää ja painaa jarrua.

        En ole Italiassa käynyt, mutta tilastojen mukaan se liikenne ei ole esimerkin arvoista meille.

        Kyllä sinne sekaan pääsee kun vaan hivuttautuu. Älä ole onneton.


    • Mopo karannut

      Pk-seudun kuskit ovat mielestäni tavallista fiksumpia.
      Moottoritiellä 150 ajaessa he pitävät 15 m turvaväliä. Yhtä paljon kuin Manskulla punaisissa seistessä.
      Ei syynny sitä ikävää pumppausliikettä jonossa.

      • Turkulainen

        Joo ei tule pummpausliikettä, kun kukaan ei jarruta, mutta onhan mahtavan kokoisia ketjukolareitakin.

        Pumppausliike syntyy juuri siitä että välit on liian lyhyitä. Edellämenevän hidastaminen aiheuttaa jarruttustarpeen, kun vauhdin säätöön ei lyhyellä etäisyydellä enään pelkkä kaasupoljin riitä. Ongelma kasvaa jonossa, kun seuraavalla jarrutustarve on aina edellistä suurempi. Ei tarvitse olla pitkäkään letka kun alkaa jo rytistä tai ajosta tulee On/Off tyylistä.


    • sudeettisavolainen

      Heh, no joo, totta turiset...kummastuttaa vimma ajaa toisen perseessä kiinni näketättä kunnolla edessä olevia tilanteita. Eilen oli peräänajo sattunut ajaessani Kehä I:stä kotiini. Pari viikkoa sitten näin edellä ajavien kolaroivan, taas peräänajo. Porukka ei usko millään, peltiä lommoutuu ja me ennakoivasti ajavat maksamme heidänkin töppäilyt vakuutusmaksuina.

      • Autoilija

        voi ajaa myös ilman sitä 50 metrin turvaväliä, paitsi tietysti pakettiauton, bussin, kuorma-auton tms. takana. Keskusta-aluella n. 50 km/h nopeuksissa runsaan liikenteen aikaan on säälittävää katsoa näitä "ennakoivasti" ajavia jotka yrittävät pitää turvavälinsä vaikka sitten jarruttelemalla (jos siihen turvatilaansa sattuu muutama auto työntymään).

        Kaikista ärsyttävimpiä ovat tapaukset joissa turvaväli jätetään jo valoista lähdettäessä, jolloin esim. Ruskeasuon valoista vasemmalle Ilmalaa kohti käännyttäessä ehtii yksistä vihreistä vain pari autoa. Ilman näitä tupeltajia autoja ehtisi ko. tilanteessa livahtaa valoista kolminkertaisesti tai enemmänkin.

        Kyllä ne parinkymmenen metrin turvavälit siellä kehilläkin riittävät, pidetään vaan silmät auki eikä sössötetä samalla siihen kapulaan (hands-free on keksitty) tai säädetä sitä autoradiota.


    • tapaus

      Jouduin viime viikolla useamman kerran ajelemaan Aleksanterinkadulta Pohjoisespalle, siitä melkein pressanlinnan vierestä ja kääntymään Katajanokalle päin, siis ensin kahden kaistan yli ja sitten vielä vasemmanpuoleisen itään vievän kaistan yli oikeanpuolimmaiselle Katajanokalle vievälle kaistalle.

      Oli todella mukava huomata, että pienen odottelun (n. 10 s) jälkeen hiljaa hiissaamalla löytyi joka kerta väli ensimmäisten kaistojen ylitykseen ja sitten keskellä katua ollessani antoivat taas tilaa päästäkseni oikenpuolimmaiselle kaistalle.

      Niin ja autoissa oli kaikkia tienkäyttäjiä, niin ammattikuskeja kuin meitä muita työksemme tienpäällä olijoita. Kiitoksia kaikille.

      • Autoilija

        eli kun itse tekee asialle jotain, eikä vain möllötä tyhmänä ja purista rattia niin saattaa joskus päästä eteenkinpäin. Mutta jos tyytyy kohtaloonsa ja töröttää hievahtamatta paikallaan vailla aikomustakaan päästä sekaan, niin saa varautua odottamaan ja kauan... toki sitten jälkeenpäin voi tulla tänne suomi24:ään kitisemään ja keräämään sympatioita... ;)


    • Jukka

      Autokulttuuri on niin nuorta Suomessa että liikenteen sujumisesta ei voi puhua. Roikutaan aivan perässä ja sivusta ei päästetä väliin. Muualla maailmassa, kuten Saksassa liikenne sujuu (onhan siellä tosin suuria ruuhkiakin) vetoketjun lailla. Sivutieltä pääseen joka toinen väliin jne..Autoilijat ovat pääsääntöisesti kohtelijaita ja se tarttuu muihinkin. Seassa on tosin kusipäitä, kuten arvata saattaa.

      Jos siellä olisi yhtä vähän autoja kuin pk-seudulla, ainuttakan jonoa ei varmasti olisi.

      Paljon on meillä vielä opittavaa.............älytön kaahailu ja nopeat liikkeellelähdöt valoista ei nopeuta liikenteen sujumista yhtään. Ainut mikä sujuvuuteen autttaa on suvaitsevaisuus ja "minä-minä" asenteen unohtaminen.

      Ei se ole kovin kundi joka ehtii ensimmäisenä valoista toiseen, vaan se joka ottaa muutkin huomioon.

      Ps. Muualla euroopassa ei muuten esim. M5 omistajien tarvi esitellä autonsa tehoja, eikä myöskään niiden harvojen 2.5T omistajienkaan.

    • Turkulainen

      Olin erittäin positiivisesti yllättynyt kun kävin kesällä Linnan mäellä ja olin välillä liikenteessä hieman hukassa. Parhaimmillaan minulle annettiin tilaa vaihtaa kaistaa, ennen kuin huomasin sitä tarvitsevani. Eli ajamani kaista oli loppumassa, jolloin vierreiselle kaistalle ilmestyi tilaa, jotta pääsen sujuvasti vaihtamaan kaistaa ja tämä siis tapahtui ennen kuin huomasin kaistan loppumisen ja laitoin vilkun päälle.

      Tuollaista käytöstä ei Suomessa tapaa muualla kuin Helsingissä.

      Mutta mitä tulee liukkaalla ajamiseen, niin siinä koko ruuhkasuomi on melko onnetonta. Aika harva näkyy käsittävän että pyshtyminen ottaa liukkaalla enemmän matkaa ja aikaa.

    • räpeltäjä

      pk-seudun ajajista ja liikenne käyttäytymisestä...
      miten voi ulkopaikkakuntalainen ajaa jos ajetaan käytännön mukaan eikä liikenne sääntöjen ....varmaan tulee ( ja on tullutkin) yhteen sovitus ongelmia...mikä ikävintä sama liikenne kultturi meinaa levitä silloin tällöin myös muualle suomeen....mutta luu kurkkuun meiningillä se yksittäiset tapaukset saadaan ruotuu...mutta koko perkeleen tyhjäpäinen pk-seudun väki ?....tekemätön paikka kun on annettu ajella valtoimenaan...

      • tsadi

        mikä kommentti, huomaa että oot jostain pöndeltä, pysy siellä.


      • räpeltäjä
        tsadi kirjoitti:

        mikä kommentti, huomaa että oot jostain pöndeltä, pysy siellä.

        liikennesääntöjen mukaan vai käytännön ?
        kyllä voin sanoa ettei ole tarvetta käydä kuin pakosta siellä "sdadissa"...
        pönde ? onko se suomea ? omanapa mailma ?


      • rajoitusten mukaan
        räpeltäjä kirjoitti:

        liikennesääntöjen mukaan vai käytännön ?
        kyllä voin sanoa ettei ole tarvetta käydä kuin pakosta siellä "sdadissa"...
        pönde ? onko se suomea ? omanapa mailma ?

        Keskustelusta käy ilmi, että Helsingin liikenteessä on kahdenlaisia autoilijoita. Niitä, joiden pelkurimainen ja nynny asenne pilaa liikenteen sujuvuuden ja niitä, joiden stressaantunut muista piittaamaton asenne pistää pellin kolisemaan, kun vähän keli liukastuu.

        Jatketaan samaan malliin ja törmäillään:)


      • Autoilija
        rajoitusten mukaan kirjoitti:

        Keskustelusta käy ilmi, että Helsingin liikenteessä on kahdenlaisia autoilijoita. Niitä, joiden pelkurimainen ja nynny asenne pilaa liikenteen sujuvuuden ja niitä, joiden stressaantunut muista piittaamaton asenne pistää pellin kolisemaan, kun vähän keli liukastuu.

        Jatketaan samaan malliin ja törmäillään:)

        eikä satoihintuhansiin autoilijoihin muita mahdukaan kuin näitä mainitsemiasi? Ei järin välkky arvio, yleistystä pahimmillaan vailla minkäänlaista aivojen käyttöä.


    • Risto

      liikku Helsingin liikenteessä, että oksettaa.

      Helsingin ulkopuolelta tänne änkee joka päivä yli 100.000 maalaistolloa autoineen haittaamaan kohteliaitten Helsinkiläisten vapaata liikennöintiä. Hankkisivat työnsä muualta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2789
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      62
      2247
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      61
      1078
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      230
      875
    10. 39
      770
    Aihe