Kumiveneen valinta

Mikä vene ja kone kun auton katolla tarkoitus kuljettaa tai pussissa?

Pienin malli Mercury, Suzumar tai Talamex?

2,5 hp vai 4 hp kone?

Onk kestänyt ehjänä 5 vuotta tai yli?

2 henkeä kai kyytiin on passeli.

Pitää jaksaa käsitellä yksin.

Kiitos!
2280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla olisi myytävänä Suzumar ds 230 kumivene.
Erittäin minimaaliseti käytetty ja siisti vuoslmallia 2010.
On laadukas ja kestävä. Tukeva korkeapaine ilma v-pohja rakenne.
Kantavuutta riittää hurjasti jos vain tilaa riittää. Mukaan airot ja pumppu.
Hinta 550. Huom uusi vastaava n 1000 e.
Laita postia jos kiinostaa [email protected]

Äänestä

Minulla oli 11 vuoden ajan ilmapohjainen Brig Dingo 265W – aluksi muutaman vuoden soutujollana ja sittemmin 4-heppaisen 4-tahtisen Yamahan pukkaamana. Yksi reikä ehti tänä aikana tulla pohjaan (terävä kivi tms. rannassa?), mutta paikkaus onnistui hyvin.

Vene nousi tuolla 4-heppaisella koneella plaaniin vähän yli 100 kilon kuormalla (minä täysi iso kaasupullo), mutta 2 hengen lastissa piti tyytyä rauhallisempaan tahtiin. 2,5-heppaisella plaaniinnousu voi jäädä haaveeksi kevyelläkin käyttäjällä, yksinäänkin ajellessa.

Kauniimmassa kelissä ajettiin parin merimailin kauppareissuja ulkosaariston laidalla ongelmitta kahden hengen kuormalla ja yksinäni kuskasin melkoisia polttopuulasteja melkoisessa aallokossa. Tuollainen vene kulkee aallokossa kuin ongenkoho!

Olin veneeseen hyvinkin tyytyväinen. Ikävä kyllä, noinkin vanha vene kelpasi hyvännäköisenä vielä varkaille viime kesän lopulla. Oli lukittu ketjulla emoveneeseen, mutta rst-kiinnityslenkin raksi (veneen polyesterimateriaalia) oli viilletty teräaseella poikki. Moottori jäi minulle (oli varkauden tapahtuessa kotona).

2-tahtinen kone saattaisi olla helpompi käsiteltävä (kevyempi, ei tarkka säilytys- ja kuljetusasennosta).

Brig Dingo 265W painaa kasseineen muistaakseni alle 35 kg (ilmapohjainen on kevyempi kuin rima- tai levypohjainen). Ei sitäkään mielikseen kovin pitkiä matkoja kanniskele, mutta siirto autosta läheistä laituria pitkin veneeseen tai päinvastoin onnistuu kyllä yksinkin, ilman kärryjä.

Brig ja Grand ovat molemmat kotoisin Ukrainasta, materiaalit länsimaisia (jos esimerkiksi etelä-korealaista Mirasol-polyesteriä voi pitää ”länsimaisena”). Laatu- ja hintaluokka osapuilleen sama ja hinta-laatu-suhde mielestäni hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seikkailu on Jees kirjoitti:

Mikä vene ja kone kun auton katolla tarkoitus kuljettaa tai pussissa?

Pienin malli Mercury, Suzumar tai Talamex?

2,5 hp vai 4 hp kone?

Onk kestänyt ehjänä 5 vuotta tai yli?

2 henkeä kai kyytiin on passeli.

Pitää jaksaa käsitellä yksin.

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu