uudet vaalit..

4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Äläpä pelleile vakavilla asioilla.

Äänestä

Soini tuhoaisi talouden.. Tunkis rahat konkkatelakoihin..

Äänestä
  • Mitä kummaa arvopresidenttimme mahtaa noilla lausunnoillaan tarkoittaa? Eikö pelisääntöjä ole noudatettukaan?

    No ainakin SD-puolue on noudattanut vankkumatonta puoluepolitiikkaansa ja sen johdosta kallista aikaa on palanut jatkuviin Juttanuottasilla olemisiin.

    Aika rientää ja 100 miljardin valtiovelkamme on pian "tätä päivää". Luulisi työväenpuolueenkin olevan edes hitusen kiinnostunut muustakin, kuin jäsenkirjojen mukaan tehtävillä valinnoilla, jotka eivät aina ole johtaneet kansalaisten kannalta parhaaseen lopputulokseen.

    Mukava sitä on Marian, Paavon yms. "oleilla" veronmaksajien elätettävänä, kun oma porvarillinen tulevaisuus on jo turvattu.

    yle.fi

    "Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on kritisoinut varsin jyrkin sanankääntein Euroopan talouskriisin hoitoa Kiinassa pitämässään puheessa.

    - Kokonaisuutena talouskeskustelu on ollut pettymys ja kulkenut väärillä raiteilla, Niinistö sanoi kiinalaisyleisölle.

    - Olemme riidelleet siitä, miten voisimme velkaantua lisää. Olemme kiistelleet siitä, kuka on ja kenen pitäisi olla vastuussa kenenkin velasta, Niinistö jatkoi.

    - Tavallaan olemme valitsemassa alaspäin menevien hissien välillä.

    Presidentti Niinistön mukaan kriisiä ei ratkaista uusilla säännöillä, vaan olemassaolevien sääntöjen noudattamisella. Ongelmien voittamiseksi tarvitaan hänen mukaansa itsekuria ja luottamusta.

    - Voimme laatia kauniita sääntöjä itsellemme, mutta ne eivät johda mihinkään jos emme noudata niitä, Niinistö sanoi.

    Puheessaan hän antoi ymmärtää, että Euroopassa ei ole vielä ymmärretty talousvaikeuksien laajuutta.

    - Ensin meidän on tunnustettava haasteen kovuus, niin rumalta kuin se voi näyttääkin."

    Äänestä

Olisi se kamalaa, jos tuon Timo Soinin porukka taas neljä vuotta yrittäisi uudistaa Suomen julkisen puolen terveysjärjestelmää. Tätä järjestelmää ovat yrittäneet uudistaa Liisa Hyssälä neljä vuotta, Paula Risikko neljä vuotta ja nyt Maria Guzenina-Richardson varmaan neljä vuotta. Eihän tässä ole tolkun tolkkua ja nyt pitäisi kaikki resurssit käyttää siihen, että tämä laki saadaan voimaan ja tämän hallituksen aikana?

Näyttää siltä, että tuo Timo Soini on porvareista porvarein ja Espoossa kunnallispolitiikassa hän ei ole korvaansa lotkauttanut tämän asian eteen. Timo Soinilla on kaikenkukkuraksi Espoon valtuuston vetämisvastuu tänä vuonna, niin hänellä olisi hyvät mahdollisuudet korjata Espoon kauhistuttavia lääkärijonoja. Äänessä kyllä hän on, mutta näyttöjä teoista puuttuu. Eihän hän uskaltanut porukoineen edes hallitukseen, vaikka hänelle Suomen kansa antoi avoimen valtakirjan kaikilla oikeuksilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ainut toivo.. kirjoitti:

..ja itse Soini kehiin!


http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/04/1733042
-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu