Kieliopin opetus ja lukihäiriötesti ???

15+11=

Lapseni on kuudennella luokalla ja juuri kävi ilmi, ettei tiedä yhtään mitään kieliopista. Ei tiedä mikä on päälause ja mikä on sivulause tai koska käytetään pilkkua. Ei ole ihan varma mikä on verbi, substantiivi ja adjektiivi aivan hukassa. Koska nämä opetetaan yleensä Steinerissa tai 'normaalikoulussa'??

Ihan sivulauseena voisin kertoa myös, että matikka takkuaa, ei osaa vielä edes kertotaulua ja jakolaskukin opetetaan sellaisella tavalla, kuin se on omille vanhemmilleni opetettu. ET:ssä ei ole käyty läpi mitään uskontoja, vain satuja ja tarinoita. Kaikki aineet todella jäljessä, jos nyt syksyllä vaihtaisi takaisin normaalikouluun, joutuisi varmaan menemään kolmannelle tai neljännelle seitsemännen luokan sijaan..

Terveydenhoitaja oli nyt kiinnittänyt sellaiseen huomiota, että rivit hyppii lukiessa. Mitä kautta Steinerissa saa testattua, onko lapsella lukihäiriö ??

Minä en usko enää, että ottavat kiinni opetussuunnitelman mukaiset minimivaatimukset. Kiire tulee.

8

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maija35

      Oma lapseni on ensimmäisellä luokalla Steiner-koulussa ja nyt ensimmäisen luokan loppupuolella kertotaulut 1-6 ovat jo hanskassa ja jakolaskujakin laskee jo sujuvasti. Lukeminen alkoi sujumaan joulun jälkeen. Luokalla on muutama oppilas, joilla on todennäköisesti lukihäiriö ja siihen on jo koulun puolelta annettu lisäapuja.

      Kyllähän tuo sinun lapsesi tilanne kuulostaa siltä, että oppimis-/lukihäiriö on todennäköisesti hyvin mahdollinen. Näissä asioissa vain monesti on niin että vanhempien täytyy olla aktiivisia ja vaatia lisäapuja. Kehoittaisin sinua olemaan yhteydessä kouluun ja vaatimaan tutkimuksia. Helpotat lapsesi elämää, kun ongelmaa hoidetaan jo ala-asteelta lähtien. Yläasteella ongelmat vain kasvavat, jos niitä ei hoideta.

    • steikku

      Älä murehdi. Ihan tyypillistähän tuo on Steinerkoululle. Ns. oppiaineissa ollaan hyvin runsaasti jäljessä, eikä samoja asioita olekaan tarkoitus käydä koskaan kuin peruskoulussa. Steinerkoulussa suurempi painoarvo annetaan käden aineille ja hengelliselle opetukselle.

    • huldis

      En osannut epäillä lapsellani Steinerkoulussa lukihäiriötä, koska arvosanat olivat hyviä. Tavalliseen lukioon siirtymisen jälkeen hän meni äidinkielenopettajan kehotuksesta testiin ja saikin lukihäiriöstä diagnoosin, jo kahden kuukauden kuluttua koulun vaihdosta.

      10 vuotta Steinerkoulussa siis meni keskivaikealla lukihäiriöllä, ilman että yksikään opettajista reagoi mitenkään.
      Kannattaa hakea itse välittömästi selvyys asiaan!

    • Steinerin käynyt

      Itse kävin steiner koulussa ala ja ylä asteen. Minulla todettiin lukihäiriö 4 luokalla kun en osannut vielä kunnolla lukea.
      Äitini oli ekasta luokasta saakka yrittänyt saada minua testeihin sekä koulun puolelta apua. Ennen diagnoosia äidilleni sanottiin että tulen omaa tahtiani, en saanut lisä opetusta tai tukea lukemiseen ja kirjoittamiseen.
      Kun saimme diagnoosin ja opettaja tajusi että tarvitsen lisä opetusta sekä tukea hän alkoi syrjivä minua.
      Koulussa oli tasan yksi erityisopettaja jonka luona kaikki kävivät. Eli pääsin sinne kerran viikossa.
      Lisäksi opettajani suositteli minulle kehitysvammaisille suunnattuja kouluja...
      Kokeissa sakotettiin kirjoitusvirheistä.
      Jäin jo ensimmäisellä luokalla siis jälkeen kaikista muista.

      Haluan vielä lisätä että lasten lääkäri joka minut diagnosoi sanoi että olen Paljon ikäisiäni edellä mm. Sanavarasto oli muita ikäisiäni laajempi. Silti koulun puolelta minuun suhtauduttiin kuin olisin ollut vajaa älyinen.
      Mielestäni steiner koulussa ei ole tarvittavaa koulutusta opettajille oppimishäiriöistä.
      Normaalista koulusta saa paremmin apua ja tukea sekä ymmärrystä.

    • Eurytmisti

      Voi teitä Ahrimanin ja Luciferin kätyreitä! Aina jaksatte olla panettelemassa steinerkoulua.

      Kuten Rudolf Steiner sanoi:
      Jos meissä ei olisi lusiferiseen äärimmäisyyteen taipumusta, meistä ei koskaan voisi tulla taiteilijoita. Näin ollen olisi täysin väärää asketismia sanoa: "Paetkaamme lusiferista!" Silloin nimittäin hylkisimme itsessämme sitä, mikä synnyttää meissä taiteellisen sykkeen. Mutta jos haluamme olla ihmisiä, jos sanan laajemmassa merkityksessä haluamme täyttää tehtävämme täällä Maan päällä, meidän on saatettava tämä lusiferinen tasapainoon meissä olevan toisen kohtion kanssa. Tämä toinen kohtio on luutuneisuus, järjenmukaisuus, asiallisuus. Fysiologisesti sanoen meissä on ahrimanista kaikki se, mikä muodostaa meissä luustoihmistä tekeviä voimia. Luuranko luonnehtii Ahrimania. Lusiferista meissä on taas kaikki se, mikä muodostaa lihaksia ja verta organisoivia voimia. Ihmisinä olemme näiden kahden kohtion, veri- ja luuelämän, välillä. Ja jos haluamme olla täysihmisiä, meidän on pyrittävä tasapainottamaan veri- ja luuelämämme. Meidän on pyrittävä tasapainoon siinä, mikä vie meitä toisaalta illuusioihin veren halutessa työntää meitä, ja mikä toisaalta vie meitä kuivaan pedanttisuuteen, poroporvarillisuuteen, ahdasmielisyyteen, luuihmisen meissä halutessa työntää meitä. Siinä välissä olemme me. Ihminen ei ole koskaan todella levossa oleva, vaan hän on näiden kahden äärimmäisyyden välillä liikkuva. Häntä ymmärtää vain, kun käsittää hänet näiden kahden äärimmäisyyden välillä sisäisesti heiluvaksi olennoksi.

      Mielestäni saastuneessa nyky-yhteiskunnassa steinerkoululla on paljon suurempi hengellinen tarkoitus, ja näin ollen se on tuollaisen kielioppi/lasku yms. arvostelun yläpuolella. Nyt hyvät vanhemmat vähän sänttiä siihen hommaan! Lapsenne on valinnut koulunsa, jo ennen syntymäänsä tähän maailmaan. Sillä on todellakin tarkoituksensa, miksi lapsenne on steinerkoulussa. Voitte unohtaa tuollaisen joutavanpäiväisen purnaamisen!

      • Tuleva Steinerope

        Ihan asiallisia pointteja! Kiitos! :)


      • verisappi
        Tuleva Steinerope kirjoitti:

        Ihan asiallisia pointteja! Kiitos! :)

        Minusta taas täysin omistuista höpinää. Tuohonko steinerkoulun opetus perustuu?


      • tuleva steinerope
        verisappi kirjoitti:

        Minusta taas täysin omistuista höpinää. Tuohonko steinerkoulun opetus perustuu?

        Steinerkoulun opetus perustuu lapsenkasvatukseen Rudolf Steinerin luoman antroposofisen hengentieteen metodeita hyödyntäen. Ei ollut mitään omituista höpinää vaan universaali totuuksia jotka sopivat mihin tahansa aikaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6118
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5555
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2026
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1494
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe