Häämatka & Mauritius / Tjäreborg Flex (ei voi suositella)

TjäreborgStinks

Harvoin kirjoitan palautetta, mutta nyt on pakko. Tjäreborg Flex ei ole missään nimessä suositeltava häämatkalle. Otimme matkatoimiston kautta siksi, että ajattelimme sen olevan helpompaa, ja että ongelmatilanteissa vastuu olisi heillä. Kävi päin vastoin, Tjäreborg mokasi paljon enemmän, mitä itse olisi ollut mahdollista mokata.

Nämä menivät pieleen:
1) Morsian oli matka-asiakirjoissa "Mr"/"Mies", jota eivät halunneet korjata pyynnöstä huolimatta (ei haitannut lennoilla, mutta juuri häämatkalla ei nyt ihan nappijuttu)
2) Kummassakaan käyttämässämme hotellissa meitä ei oltu ilmoitettu hääpariksi, mistä tulisi tietty lahjoja tms extrapalvelua. Nämä jäivät siis saamatta. Häämatka oli erittäin hyvin tiedossa Tjäreborgilla, koska häämatkan me nimenomaan ostimme ja siitä koko ajan heidän kanssa viestittelimme.
3) Asiakirjoissa luki suomeksi "kahden hengen huone", joka todellisuudessa tarkoitti kahta erillistä sänkyä. Siis häämatkallamme. Kaksi erillistä sänkyä. Onneksi hotellilla korjasivat.
4) Vaihdoimme kohdetta kesken matkan, ja Tjäreborgilta ei saanut siirtymislentoa, vaan se piti varata itse. Tämä ei tullut yllätyksenä, mutta huonoa palvelua silti.
5) Tjäreborg ei myöskään ilmoittanut erikoisruokavalioitamme lentoyhtiöille, vaan ne piti käydä itse naputtelemassa eri lentoyhtiöiden sivuille.
6) Sähköinen kommunikaatio on tehty todella vaikeaksi Tjäreborgilla. Sen jälkeen, kun matka on tilattu, ei Tjäreborgiin saa käytännössä yhteyttä muuten kuin nettisivulla olevan LOMAKKEEN kautta, johon lupaavat vastata kahden vuorokauden sisällä. Todella pitkä aika, kun on matkalla. Toinen vaihtoehto on vastata henkilölle, jonka kanssa on aiemmin ollut meilinvaihdossa ja toivoa, että on töissä juuri sinä päivänä. Niin joo, ja viikonloppuisin / pyhäpäivisin ei tietty palvelua heru.

Nämä onnistuivat:
1) Hotellivalinnat olivat Tjäreborgilla hyvät.
2) Hyvin osasivat ehdottaa toista matkakohdetta, ja valinta tuli tehtyä muutamalla meilinvaihdolla. (Korjauksiin menikin sitten vähän enemmän viestejä..)
3) Mauritius on ihana paikka rantalomalaisille. Kaupunkikohdehan se ei ole, eli sitä ei pidä sieltä etsiä.

YHTEENVETO: Kannattaa vaan varata itse ne lennot ja hotellit, eikä ottaa matkatoimistoa tai ainanaa Tjäreborgia. Tulee vähemmän mokailua. Ihana matka meillä oli, koska eihän häämatkallaan voi ottaa paineita jostain satunnaisesta matkatoimistosta, se on niin pieni osa kokonaisuudessa. Eli jäitä hattuun, häämatkalaiset, ja kärsivällisyyttä Tjäreborgin asiakkaat :)

0

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        107
        6788
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        382
        6428
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        62
        3223
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        117
        2728
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        108
        2360
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        125
        1824
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        21
        1687
      8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        34
        1535
      9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        182
        1357
      10. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        74
        1247
      Aihe