Suomi on tutkitusti kallis maa elää ja asua. Asia, jonka me matalapalkkaiset tiedämme ihan kantapään kautta. Yritetään yhdessä tuoda asiaamme esille !!!
Adressit.com /alin maksettava palkka. (Ei suora linkki). Käykää allekirjoittamassa!
2000€ alimmaksi palkaksi!
6
193
Vastaukset
- 5000€/kk
Höpöhöpö. Jos palkka tuntuu pieneltä, niin ei kun vaan opiskelemaan ja hankkimaan parempaa duunia.
- aijaavai
Kaikilla ei mamma ja pappa maksa opiskeluajan menoja,osta opiskelija-asuntoa jossa bilettää jne. Ei ole ruotsinkielikiintiö-apua ja muutenkin omillaan.
- Velkaa perinnöksi
aijaavai kirjoitti:
Kaikilla ei mamma ja pappa maksa opiskeluajan menoja,osta opiskelija-asuntoa jossa bilettää jne. Ei ole ruotsinkielikiintiö-apua ja muutenkin omillaan.
Sitten aikuisopiskelulla eteenpäin, niin itsekkin tein, kun ei kotoa tullut aikanaan ropon ropoa.
- Realisti2013
Karu totuus on se, että työn täytyy tuottaa enemmän kuin se kustantaa.. Ahkeralle matalapalkkaiselle pari donaa olisi paikallaan, mutta laiskalle soisi vain kerran sen reilumman tilin, eli lopputilin. Jokainen on oman onnensa seppä. Jos ei oo talenttia niin se ei ole muiden homma joutua maksumieheksi..
- Lukija...
Tässä pitää avautua asiasta.
Jos pienin palkka olisi 2000€ täytyisi pienimmän eläkkeenkin olla se 2000€.
Tästä olisi seurauksena katastrofaalinen hintojen nousu.
Nopeasti 2000€ ostovoima olisi nykyisen minimipalkan kohdilla, ja muiden pakat olisivat karanneet täysin käsittämättömiin.
Asuntojen hinnat / vuokrat kaksinkertaistuisivat.
Köyhä olisi vielläkin enemmän köyhä.
Kun yhteiskunnassa kääntää yhtänappia, kaikki asiat kääntyvät, ja osa asioista kääntyy hyvinkin voimakkaasti pienelläkin muutoksella.
Kannattaisi poistaa vastikkeettomia etuisuuksia, ja lisätä palkkaan ja työntekijän pitämiseen pitkässä työsuhteessa kohdistuvia etuisuuksia. - realistitänään
Haluat siis kahvilan kassalle 2000 euron palkan... Paljonko maksat lääkärille sen jälkeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751461
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411039Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14660
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 36643
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28642Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577