Iloisia uutisia

15200

Näitä uutisia on todella mukava lukea, voi sanoa suuren kiitoksen kotikunnan päättäjille, jatkakaa samaan malliin. Meillä ei ole mitään tarvetta kuntaliitoksiin, jos pakko niin harkiten tasaveroiseen kuntaliitokseen velattomien kuntien kanssa, lähikunnissa ei taida löytyä vaihtoehtoja. Polvijärven päättäjät: säilytetään itsenäinen kunta, ei mennä muiden velkojen maksumieheksi.



Julkaistu: 04.04.2013 11:00
Polvijärvellä ennakoitua parempi tilinpäätös

Karjalainen
Polvijärven kunnan talous pysyi viime vuonna vakaana ja taloudellinen tulos on ennakoitua parempi. Näin siitäkin huolimatta, että työttömyysaste on korkea ja kunnan asukasluku jonkin verran vähentyi.
Noin kahden miljoonan euron vuosikate riitti kattamaan reippaasti poistot ja tuloksesta tehdyllä uudella investointivarauksella varaudutaan toimintakeskus Turvalan muutos- ja perusparannustöihin.
Hyvä tulos syntyi verotulojen ja valtionosuuksien kasvusta, pääosin talousarvion mukaisesti toteutuneesta käyttötaloudesta sekä ennakointia paremmin toteutuneista rahoitustuotoista ja -kuluista.
Kunnan lainamäärä jopa väheni. Työpaikkojen määrä kasvoi edelliseen vuoteen verrattuna 86 kappaletta. Työpaikat lisääntyivät erityisesti Kylylahden kaivoksen ansiosta.
Kaivos työllistää tällä hetkellä noin 170 henkilöä, joista satakunta Polvijärvellä.

0

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      3. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      4. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      6. Jotenkin se harmittaa

        Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
        Ikävä
        46
        700
      7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

        Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
        Ikävä
        2
        652
      8. Haluan kysyä vain yhden asian

        Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
        Ikävä
        39
        579
      9. Mies aion pilata elämäsi

        Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
        Ikävä
        73
        562
      10. Kauneus on katsojan silmissä

        Mitä kaunista sun silmät näkevät?
        Ikävä
        22
        512
      Aihe