Koira lenkille AINA kolme kertaa päivässä?

bullipoju

Koiraihmisten kanssa jutellessa on aika monesti tullut tässä lähiaikoina esiin koiran lenkitysmäärä. Yllättävän usein ihmiset ovat sitä mieltä että koira on vietävä lenkille kolme kertaa päivässä PISTE. Ja lenkit mielellään yli 20 minuuttia kerta ja yhden lenkin pitäisi olla sitäkin pitempi. Se, onko koira saanut päivässä jotain muuta aktiviteettia, ei heidän mielestään vaikuta asiaan millään tavalla. Vaikka koiran kanssa olisi touhuttu koko päivä, esim. käyty vaikka tokotreeneissä, leikitty, käyty koiratreffeillä jne. niin silti koira ON vietävä se kolme kertaa päivässä lenkille. Ja jos et sitä tee, et ole hyvä koiranomistaja.

Onko täällä sellaisia ihmisiä, jotka myöskin ajattelevat tällä tavalla? Haluaisin nimittäin kuulla perusteluja siihen MIKSI teidän mielestänne koira vaatii tämän kolme kertaa päivässä lenkityksen riippumatta siitä, kuinka paljon koiran kanssa on muuten päivän aikana touhuttu. Mikä koiran fyysikassa on teidän mielestänne se, joka vaatii sen, että lenkitys on tarpeellista vaikka koiran liikunnantarve on jo täytetty? Miksi ei riitä se, että kerran päivässä käydään "tsekkaamassa hoodit" ja muu liikunta ja aktiviteetti saadaan muilla keinoilla?

Jos koiran aktivoinnista on muuten pidetty huolta, mielestäni kerran päivässä kävelyllä käynti on täysin riittävä, eikä minun koirani ainakaan edes jaksa lähteä lenkille, jos olemme esimerkiksi olleet koirakaverin kanssa touhuamassa koko päivän, hyvä jos sen verran jaksaa ulos lähteä että tarpeillaan käy.
Silloin aikanaan, kun koirat olivat pääosin työkoiria, ei niitä varmasti käytetty kolmea kertaa päivässä kävelyllä koska koira sai tarpeellisen liikunnan työstään. Vaikka nykyseurakoira ei työtä samalla tavalla teekään, ei lenkkeilytys silti ole minusta se ainoa mahdollinen tapa aktivoida koiraa. Minusta on paljon mukavampaa touhuta koiran kanssa muita juttuja kuin orjallisesti ravata lenkillä. Minulla on hyvin vaikea nähdä se "vääryys" mikä koiranipidossani joidenkin ihmisten mielestä on!

En usko että se on nykyajan seurakoiran geeneissä, että sen on päästävä lenkille kolme kertaa päivässä tai se kärsii tms. Ja väkisinkin alan kyseenalaistamaan tällaisten ihmisten tietouden asiasta, ymmärtävätkö loppupeleissä ollenkaan sitä, miksi se koira sinne lenkille viedään vai ovatko he vain lukeneet jostakin koirakirjasta tästä kolme kertaa päivässä-säännöstä ja pitävät kiinni siitä kynsin ja hampain, tajuamatta että on muitakin tapoja aktvioida koiraan, se lenkkeily vaan on se kaikkein helpoin ja jokaiselle mahdollinen tapa taata koiralle tarvittava määrä liikuntaa.

86

7227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkelitonttu

      Vaikea kysymys!

    • Sanoisisin

      sen näin: Ei millään muulla niin paljon väliä, kuin että nuori, terve ja liikuntakykyinen koira kun saa vähintään sen 10 kilsaa päivässä liikuntaa, niin ihan sama miten se hankitaan. Meillä se on kolme-neljä lenkkiä päivässä.

      Itse huomaan tuon tällä hetkellä konkreettisesti kun oma koipi on lähes kulkukelvoton ja lenkit siksi lyhyempiä, niin kyllä siitä vähän häröilyä tahtoo tulla. Tänään viimeksi tapeltiin raksuboksin viimesijaisesta omistajasta. Boksi läksi sitten evakkoon kun alkoi hammastella liian tosissansa. Bussien takaa-ajo on ohjelmassa myöskin taas. Oireet ovat selvät ja tiedossa mutta ratkaisun aika tuonnempana.

      Nyt kun koira on 7-vee, niin on kuitenkin paljon rauhallisempi kuin silloin nuorena. Jolloin vastaavassa tilanteessa alettiin raivota toisille koirille ja autoille, fillaristeille sun muille jo horisontista alkaen. Ja rauha palasi kun tehtiin parina päivänä 15 kilsan pikamarssi muiden lenkkien ohessa.

      Liikunta todellakin ON ratkaisu lähes kaikkiin koiran ongelmiin(kunhan sitä on tarpeeksi).

      • bullipoju

        Niin juurikin se, että liikunta on tärkeä mutta eihän sitä ole mihinkään kiveen kirjoitettu että sen pitää tulla lenkkeilyn muodossa.

        Puhuit tuossa kilometri määristä mutta minusta ne eivät ole hyvä tapa mitata liikunnan saantia koska on liian paljon tekijöitä jotka vaikuttavat.

        Minusta se, miten koira sen liikuntansa saa on samantekevää samoin kuin se kuinka kauan lenkit kestävät tai se kuinka monta kilometriä lenkin aikana taivaltaa, koska jokainen koira on yksilö. Esim. 3 kilometrin juoksulenkki on aivan eri asia kuin kilometrin kävelylenkki samoin kuin 3 km metsäkävely koira juostessa niin vapaasti kuin mahdollista on aivan eri juttu kuin 3 km kävelytiellä kävely niin että koira kävelee omistajansa tahtiin jalassa kiinni. 3 km on myös eri matka chihuahualle ja tanskandogille..

        Jokaisen koiran kanssa on kuitenkin todella helppo määrittää, millaisen määrän liikuntaa se tarvitsee yksinkertaisesti kokeilemalla. Jos koira on kotona rauhallinen 90% päivästä, on määrä todennäköisesti sopiva, jos koira taas touhottaa kotona sen 90% ajasta, on paras lisätä liikuntaa reippaasti. Millä tavalla tämän liikunnan toteuttaa on minusta kiinni ihan omistajasta itsestään sekä hänen koirastaan.


      • liian "lepsua"?
        bullipoju kirjoitti:

        Niin juurikin se, että liikunta on tärkeä mutta eihän sitä ole mihinkään kiveen kirjoitettu että sen pitää tulla lenkkeilyn muodossa.

        Puhuit tuossa kilometri määristä mutta minusta ne eivät ole hyvä tapa mitata liikunnan saantia koska on liian paljon tekijöitä jotka vaikuttavat.

        Minusta se, miten koira sen liikuntansa saa on samantekevää samoin kuin se kuinka kauan lenkit kestävät tai se kuinka monta kilometriä lenkin aikana taivaltaa, koska jokainen koira on yksilö. Esim. 3 kilometrin juoksulenkki on aivan eri asia kuin kilometrin kävelylenkki samoin kuin 3 km metsäkävely koira juostessa niin vapaasti kuin mahdollista on aivan eri juttu kuin 3 km kävelytiellä kävely niin että koira kävelee omistajansa tahtiin jalassa kiinni. 3 km on myös eri matka chihuahualle ja tanskandogille..

        Jokaisen koiran kanssa on kuitenkin todella helppo määrittää, millaisen määrän liikuntaa se tarvitsee yksinkertaisesti kokeilemalla. Jos koira on kotona rauhallinen 90% päivästä, on määrä todennäköisesti sopiva, jos koira taas touhottaa kotona sen 90% ajasta, on paras lisätä liikuntaa reippaasti. Millä tavalla tämän liikunnan toteuttaa on minusta kiinni ihan omistajasta itsestään sekä hänen koirastaan.

        No, meillä käydään neljä kertaa päivässä ulkona, on vasta vajaa yhdeksän kuukautta, niin pitää käydä se lyhyt pissakävely väliin. Aamulla käydään aamulenkki, n. 20 -30 minuuttia, pituus on sama joka kerta, mutta joskus menee enemmän joskus vähemmän aikaa. Päivällä sitten tehdään pidempi lenkki tai jos koirapuistossa on tuttuja kivoja koiria, mennään sinne, siellä taas ollaan 30 minuuttia- puoltoista tuntia, riippuen paljon kuinka kylmä on. Sitten on se pikkupissa kävely ja illalla vähän pidemmälle. Kyllä tuo koiruus sitten nukkuu hyvin yönsä, eli taitaa saada tarpeeksi ja ruokakin jopa maittaa (huono syömään). Eli ei ole ehdoton se, että se pitää olla lenkkeilyä, mielestäni me ei varsinaisesti lenkkeillä juuri yhtään, kun metsään on matkaa n. 100 metriä, niin siellä saa vapaasti juoksennella ja heitellään keppejä jne.

        Itse olen tuon koiran valitseman tahdin ja mahdollisimman paljon "vapaana" olon kannalla, koska koira saa itse päättää juostaanko ja milloin otetaan löysemmin, varsinkin tuollaisen nuoren kanssa. Voi olla ettei kaikkien mielestä ole riittävää ja koirakaan ei osaa nätisti kulkea jalan vieressä talutus hihnassa, kun ei hihnan kanssa paljoa liikuta.


    • kukin tyylillään

      No tota.Mulla on iso koira,lenkitän yleensä päivässä kahdesti niin että,yksi pitkä 4-10km lenkki.Lisäksi toinen lyhyempi 2-4km lenkki,siis vaihtelee ihan päivittäin noi matkat.Ja välillä toisen lenkin tai molempienkin sijaan ollaan tunteja rannalla uimassa,kierretään luontopolku,juoksutan vapaana jäällä tai pyöräillään/hiihdetään.Ja harjotellaan myös tottista ja jälkeä.Nämä lenkitykset ajoittuvat aamulle ja illalle,koska viikolla päivällä olen töissä.
      Koira on lisäksi myös päivittäin vapaana omalla pihalla,ja kotiväen touhuissa mukana seurailemassa."Asioilleen" koira päästetään meillä pihalle,halutessaan tai muuten vaan päivän mittaan noin 4-6kertaa,päivästä riippuen.Kolmea kertaa päivässä en kerkeäisi lenkittämään,enkä varmaan itse jaksaisikaan.Kulisi sitten varmaan jo koiralta tassutkin.Ja jos sairastun tai koiralla jotain häikkää,niin tietysti lepäillään eikä lenkkejä kierrellä.

    • Sfjdldbfkdkfn

      Kyllä huolehdin itse koiranomistajana sen että kolme kertaa päivässä koira pääsee tarpeilleen! Liikuntaa hankitaan eri keinoin, lenkeillä, metsäretkillä, patikoiden, muiden koirien kanssa puuhaillessa esim koirapuisto, myös toko ja agility, mutta kyllä aina tullaan kotiin väsyneinä ja huolehdin että on väh. kolmesti päivässä (säännöllisin väliajoin) käynyt tarpeillaan. Sisätiloissakin saa aivojumppaa.

      • bullipoju

        Niin, tarpeillakäynti ja lenkkeily on kaksi eri asiaa, lenkilläkin tehdään tarpeita mutta tarpeiden tekemiseen ei lenkkiä tarvitse. En puhunut tarpeillakäynnistä vaan lenkkeilystä.


      • toogkyiij
        bullipoju kirjoitti:

        Niin, tarpeillakäynti ja lenkkeily on kaksi eri asiaa, lenkilläkin tehdään tarpeita mutta tarpeiden tekemiseen ei lenkkiä tarvitse. En puhunut tarpeillakäynnistä vaan lenkkeilystä.

        Niin ja jos ollaan oltu koko päivä ulkona(esim 8h patikka) ei välttämättä käydä kuin iltapissalla. Eli tässä tapauksessa vain kaksi lenkkiä päivään. Meidän arki muutenkin on kovin värikästä ja vaihtelevaa eikä todellakaan seurata kolmen lenkin ohjetta. Silti koirien tarpeet täytetään kiitettävästi.


    • Se laatu

      Tota mäkin olen ihmetelly. Jotkut hokee, että kilometritolkulla pitää ravata koiran kanssa päivittäin lenkillä. Tuolla oli keskustelu, missä eräs henkilö kertoi lenkkeilevänsä paljon ja ihmetteli, että miten se koirakko on taas siinä edessä, kun hän on kiertänyt jo lenkin. Hänen mielestään se koira ei saanut tarpeeksi liikuntaa, kun ei ollut sen pitemmälle ehtinyt.

      Totuus on kuitenkin se, että ei se kilometrimäärä ole se ainoa mittari, millä mitataan koiran liikuntaa. Meillä ainakin, vaikkei edetä, kuin 100 metriä ja joku hyvä koirakaveri tulee vastaan, niin sitten riehutaan lumipenkoissa aivan varmasti niin paljon, että se vastaa koiran tarvitsemaa päivittäistä liikuntaa. Ainakin koira on aivan nakit ja nukkuu, kuin tukki riehunnan jälkeen. Noiden hourupäiden mukaan pitäisi siis vielä vetää joku 10 km:n lenkki "kaupan päälle", että heidän kriteerinsä hyvästä koiran omistajasta täyttyisi.

      Ei se matka ole mikään mittari. Tehokkuus on se, mikä ratkaisee.

    • voi vähentää

      Niinno.. Jos koiran kanssa ei tee muuta, on toi ihan hyvä minimilenkitys. Useimmat varmaan tekee pissitykset samalla lenkin kanssa, eli noi 20 minuutin lenkit on pissilenkkejä, ja se pidempi sitten liikuntalenkki.
      Jos on tullut jotain muuta raskasta aktiviteettia, niin jättäisin tuosta sen pitkän lenkin pois, ja ehkä vielä vaihtaisin toisen tai molemmat 20minuutin lenkit pelkkään pissitykseen. Esim. koko päivä ulkona -> illalla tarpeiden teko.

    • 3koiraa

      no sanoisin että koiran pitää päästä tarpeilleen kuitenkin sen vähintään 3 kertaa, vaikka liikunta hoidettaisiin muuten.

      Eli vaikka sitä liikuntaa/aktivointia tulisi monta tuntia vaikka siellä tokotreeneissä, niin täytyy sen koiran silti illalla vielä tarpeillen päästä. Meillä aamulla ensimmäisenä saavat ruuan ja sitten ulos, arkena kun ihmiset tulevat kotiin, niin koirat ulos ja illalla viimeisenä vielä ulos. Tuossa välissä voidaan sitten touhuta jotakin muuta, esim se kotiintulon jälkeen tehtävä lenkki on pidempi tai sitten vaikka sitä tokoilua.

      • Tarpeet kunniaan

        Eikös aloittaja puhunut nimenomaan lenkittämisestä, eikä mistään tarpeiden tekemisestä? Tarpeiden tekemiseen ei mene paria minuuttia pitempään. Tarpeilla käydään tarvittaessa ja liikunta on sitten oma osionsa päivärytmissä.

        Meillä koira pääsee tekemään tarpeensa 4 x vuorokaudessa ja joskus useamminkin tilanteesta riippuen.


      • pissittäää

        Kyllä se kolmekertaa päivässä on liian vähän,itse käytän koiraa 4-6kertaa päivässä asioillaan.Käynhän itsekkin useammin kuin kolmesti päivässä.Lenkitys on ihan eri juttu.


    • Ei tätä nyt ole mihinkään kiveen hakattu.

      Otetaan esimerkki eilisestä. Päästin koirat jäälle aamulla tarpeilleen ruoan jälkeen. Join siinä itse kahvit, söin aamupalan ja puin päälle. Mentiin järven jäälle jossa meidän koirat yksi lainakoira kaverin koira riehuivat keskenään. Tätä kesti noin 1,5h josta lähes kokoajan juoksua/painia/leikkiä.


      Iltapäivällä käytiin sellainen puolen tunnin käppäily (en viitsinyt lähteä pidemmälle, niin.. en VIITSINYT.. äkkiä eläinsuojeluilmo!!) kun oli 3 koiraa ja vain kaks kättä ja yksi näistä piskeistä oli vielä pentu.. sellainen vasikan kokoinen ;D


      Illalla sitten vielä koirapuistoon jossa olimmekin 9 koiran vahvistuksin leikkimässä pari tuntia...


      Olenko nyt aivan kamala ihminen kun en vienyt koiriani LENKILLE 3 kertaa päivän aikana? Sitäpaitsi jos koira on isompi kuin rotta niin ei todellakaan riitä mikään lenkkeily liikunnaksi.

      • Eikös tuo

        "meno järvenjäälle" tarkoita että olette menneet sinne kävelemään? Silloin se tarkoittaa että olet lähtenyt koiraisi kanssa lenkille. Ja tuo koirapuistokaan tuskin alkaa ihan tonttinne nurkalta, joten eiköhän sinnekin ole menty lenkkeilyn päätepisteessä?

        Eli todellisuudessa teit kolme lenkkiä koirasi kanssa. Eikä siksi aihetta eläinsuojeluilmoon. ;D)))


      • Eikös tuo kirjoitti:

        "meno järvenjäälle" tarkoita että olette menneet sinne kävelemään? Silloin se tarkoittaa että olet lähtenyt koiraisi kanssa lenkille. Ja tuo koirapuistokaan tuskin alkaa ihan tonttinne nurkalta, joten eiköhän sinnekin ole menty lenkkeilyn päätepisteessä?

        Eli todellisuudessa teit kolme lenkkiä koirasi kanssa. Eikä siksi aihetta eläinsuojeluilmoon. ;D)))

        Meno järven jäälle tarkoittaa että käveltiin tuohon takapihalle.. eli ei, en laske sitä lenkiksi :D

        Koirapuistoon kävelee 10 minsaa.. lasketaanko se? :D

        Ja se aamupissa, sinne ne meni ihan itse kun aukasin takaoven ;o (JULMA NAINEN KAIKKEE KAUHEETA OIS VOINU TAPAHTUA!) ;)


      • Koirathan
        mis.sy kirjoitti:

        Meno järven jäälle tarkoittaa että käveltiin tuohon takapihalle.. eli ei, en laske sitä lenkiksi :D

        Koirapuistoon kävelee 10 minsaa.. lasketaanko se? :D

        Ja se aamupissa, sinne ne meni ihan itse kun aukasin takaoven ;o (JULMA NAINEN KAIKKEE KAUHEETA OIS VOINU TAPAHTUA!) ;)

        kuitenkin lenkkeilivät joten eiköhän se lasketa. Ennenvanhaan koirat laskettiin maalla yöksi ulos hoitamaan omat lenkityksensä(ja taisipa siinä naapurin Tessu samalla reissulla tulla tiineeksikin).

        Tulit varmaan takaisin puistosta joten sait jo sinäkin laiskuri sentään 20 minuuttia liikuntaa. Ja koirasi tuskin jaloissasi kyhjötti siellä puistossa ollessa?

        Mutta oletko miettinyt, että koirasi varmasti mielellään lenkkeilyttäisivät sinuakin? Joten häpeä, olet laiskuri ;D))).


      • Koirathan kirjoitti:

        kuitenkin lenkkeilivät joten eiköhän se lasketa. Ennenvanhaan koirat laskettiin maalla yöksi ulos hoitamaan omat lenkityksensä(ja taisipa siinä naapurin Tessu samalla reissulla tulla tiineeksikin).

        Tulit varmaan takaisin puistosta joten sait jo sinäkin laiskuri sentään 20 minuuttia liikuntaa. Ja koirasi tuskin jaloissasi kyhjötti siellä puistossa ollessa?

        Mutta oletko miettinyt, että koirasi varmasti mielellään lenkkeilyttäisivät sinuakin? Joten häpeä, olet laiskuri ;D))).

        Pakko myöntää että aina ei jaksa , mutta tuskin olen ainoa. ;)
        Otetaan kuitenkin huomioon että kun leikin koirieni kanssa niin en heitä palloa ja huuda tessulle että hakee sen, se on meidän karvakorvien mielestä tylsä leikki. Juoksen, hypin heilun, koulutan ;D

        Vaikka laiskuri olenkin kun en kävelyteillä koirieni kanssa joka päivä köpöttele niin kummasti noiden leikkipäivien jälkeen on pohkeet kipeämmät :D


      • cvnnjghkkkh
        mis.sy kirjoitti:

        Pakko myöntää että aina ei jaksa , mutta tuskin olen ainoa. ;)
        Otetaan kuitenkin huomioon että kun leikin koirieni kanssa niin en heitä palloa ja huuda tessulle että hakee sen, se on meidän karvakorvien mielestä tylsä leikki. Juoksen, hypin heilun, koulutan ;D

        Vaikka laiskuri olenkin kun en kävelyteillä koirieni kanssa joka päivä köpöttele niin kummasti noiden leikkipäivien jälkeen on pohkeet kipeämmät :D

        No en kyllä allekirjoita laiskuutta omalla kohdallani..jos koiran ottaa niin kyllä sen lenkittää.

        Olisit ottanut kissan jos koira ei sovi. :(

        Suututtaa laiskat omistajat...


      • cvnnjghkkkh kirjoitti:

        No en kyllä allekirjoita laiskuutta omalla kohdallani..jos koiran ottaa niin kyllä sen lenkittää.

        Olisit ottanut kissan jos koira ei sovi. :(

        Suututtaa laiskat omistajat...

        "Otetaan esimerkki eilisestä. Päästin koirat jäälle aamulla tarpeilleen ruoan jälkeen. Join siinä itse kahvit, söin aamupalan ja puin päälle. Mentiin järven jäälle jossa meidän koirat yksi lainakoira kaverin koira riehuivat keskenään. Tätä kesti noin 1,5h josta lähes kokoajan juoksua/painia/leikkiä.

        Iltapäivällä käytiin sellainen puolen tunnin käppäily (en viitsinyt lähteä pidemmälle, niin.. en VIITSINYT.. äkkiä eläinsuojeluilmo!!) kun oli 3 koiraa ja vain kaks kättä ja yksi näistä piskeistä oli vielä pentu.. sellainen vasikan kokoinen ;D

        Illalla sitten vielä koirapuistoon jossa olimmekin 9 koiran vahvistuksin leikkimässä pari tuntia...

        Olenko nyt aivan kamala ihminen kun en vienyt koiriani LENKILLE 3 kertaa päivän aikana? Sitäpaitsi jos koira on isompi kuin rotta niin ei todellakaan riitä mikään lenkkeily liikunnaksi."



        Mitä kohtaa et hemmetin torvi ymmärtänyt? :D
        Onko tuossa mielestäsi liian vähän liikuntaa koirille?
        Luuletko että tunnin köpöttely 3x päivässä korvaa noin mukavan päivän koirille.. ?

        tuskin.


    • Mölli

      Tää nyt on niitä ikuisuusaiheita, joissa jotkut koittaa päteä suurilla puheillaan.
      Mulla on isoja, liikunnallisia koiria, ja hyvin harvoin mitään kymmentä kilometriä niiden kanssa vedän. Kolmesti päivässä, joo, aamu-ilta yhteensä sellaset pari -kolme kilometriä, ja päivälenkki metsässä vapaalenkkeilyä, jossa ite kävelen n. pari-kolme km, koirat laukkoo hulluna eestaas ja riehuu keskenään.
      Tällä liikunnalla kotona rauhalliset, mutta hyväkuntoiset koirat.
      Joskus sitte kovempiakin treenejä.
      Ei liiotella tartte.

      • Rubi-tyttö ja emäntä

        Heh....Mitähän minusta mahdetaan sanoa, kun en käy minäkään koirani kanssa päivittäin kuin max. 1 kilometrin lenkin, jos edes sitäkään, käydään pakollisilla vessalenkeillä ulkona? Välillä käydään pidemmilläkin lenkeillä ja puistossa käydään usein. Koirani on 3-vuotias Chinookin, pointterin ja Bretagnen spanielin risteytys niitten lappusten mukaan, mitkä sain, ku se tuli mulle pentuna.
        Niin ja tarkoitukseni ei tod. ole pitää koiraa ilman riittävää liikuntaa, joten se, jos
        kaikki omistajat eivät jokaikinen päivä käy koiransa kanssa monen kilometrin pituista lenkkiä, ei tarkoita, etteikö heidän luffensa saa TARPEEKSI LIIKUNTAA.
        Koiran kanssa kun voi harrastaa liikuntaa monella eri tavalla, joten eipä nyt heti mennä tuomitsemaan niitä, jotka ei ole sitä tyyppiä, että liikkuu koiran kanssa monta kilometriä lenkillä.
        Jotkut koiranomistajista ei edes käy koiran kanssa pitkillä lenkeillä eikä se tarkota, etteikö niiden koirat saa tarpeeks liikuntaa.
        Jos koira saa juosta ulkona vapaana lenkeillä ja muualla, ni kyllähän se siinä saa liikuntaa tai jos sen kanssa käydään lenkillä useamman kerran päivässä, luetaan tähän nyt ne vessalenkitkin, jos koiran kanssa käydään pari pitempää ja 1 lyhyempi lenkki päivässä.
        Ja kyllähän koira saa liikuntaa aina, kun sitä sille tarjotaan, eri asia on sitten, että kuinka paljon se sitä saa, joten se saa liikuntaa myös näillä vessalenkeilläkin,
        jos sen kanssa käydään pitempi lenkki eikä pelkästään vaa korttelin ympäri ja
        se, onko nämä vessalenkit oikeita lenkkejä, on myös mielipidekohtanen asia,
        eri asia on sitten, onko ne mitenkään pitkiä lenkkejä ja jos koiran kanssa käydään vaa korttelin ympäri kiertämässä, nii eihän se nyt tietenkää mikää PITKÄ lenkki ole.
        Ja sekin, miten kukin määrittelee pitkän lenkin. Esim. tollanen 1-2 km;n lenkki ei mun mielestä ole hirveän pitkä, mutta on se nyt pitempi ku se, että koiran kanssa käydään vaa 200 metrin päässä ja takasin, että kyllä minä sen jonkun tasoiseksi lenkiksi luen ja onhan se nyt parempi ku se, että koira käy vaan tyyliin 100 metrin päässä ja takasin.
        Että vaikka 1-2 kilometrin kiekka ei joittenki mielestä ole edes lenkki, ni mun mielestä se on jonkun tasonen ja se on mun mielipide ja saa olla, vaikka se ei nyt KAUHEAN pitkä olekkaan, joten turha tulla antamaan kenenkään miinuspisteitä tollasesta. Jokaisella on omat mielipiteensä näistäkin asioista.
        Kyllä minusta on parempi, että koira pääsee 1-2 kilometrin lenkille sillä kertaa, kun sen pitää päästä tarpeensa ulos toimittamaan kuin se, että se päästetään vaa tyylii omakotitalon pihalle tarpeilleen, joten ne koirat, jotka pääsee kuitenki lenkille, kun ne pitää ulos viedä, saavat kyllä enemmän liikuntaa kuin ne, jotka käy vaan aidatulla pihalla päivittäin toimittamassa tarpeensa, olkoonkin, että ne käy vessalenkillä, siinä samassa voi tehdä koiran kanssa vähän pitemmän lenkin.
        Että sillei, tietenkään ei ole oikein koiraa kohtaan, jos sille ei anneta ollenkaan liikuntaa, joten, jos jotkut ihmiset ei vedä koiran kanssa päivittäin monta kilometriä eikä kyllä välttämättä tarviikaan, koiralle riittää ihan vaikka 1 parin kilsan ja pari muuta lenkkiä päälle, ei tarkota, ettei heidän koiransa saa tarpeeks liikuntaa.
        Varmaan mullekki jotkut sanoo, että mun koira ei saa tarpeeks liikuntaa, kun en vedä joka päivä pitkiä lenkkejä heh, vaikka paskat minä suoraan sanottuna siitä piittaan, mä hoidan mun koiraa omalla tavallani ja jos jollakulla on ongelma asian suhteen, niin en voi mitään, eläinrääkkääjä nyt en halua olla.
        Me käydään kuitenkin ulkona pari kertaa päivässä, olkoonkin, että tehdään ne pissatuslenkit siinä samassa, kun käydään lenkillä, mutta me ei käyä ulkona vaa tyyliin korttelin ympäri, tehhään pitempiä lenkkejä ja pitempiä ku sellasia 15-20 minuutin kiekkoja, mitkä on kyllä liian vähän koiralle, yks sellanen kiekka päivässä on ookoo, mutta kyllä koiran pitää saada enemmän ulkoilla ku vaa 3x20 minuuttia jokaikinen päivä viikossa, yks päivä vähemmän lenkkiä ei maailmaa kaada, mutta
        pitää saada enemmänkin.
        Niin ja jotkut varmaan meinaa nyt kommentoida, että mulla oo varaa arvostella muita, kun ite liikun ihan yhtä huonosti, mutta hei, en ole missään nimessä väittänyt, ettei koira tarvii riittävästi liikuntaa ja lenkkiä, sanoin vain niinkuin muutkin, että koira voi liikkua monella tavalla, että ei ole toisella perusteita mennä marisemaan, jos joku ei tee samalla tavalla ku sinä, se ei tarkota, että koira ei saa tarpeeks liikuntaa enkä tod. halua pitää omaa koiraani ilman riittävää liikuntaa niinkuin tuskin kukaan täällä.
        Kuinkahan montaa miinuspistettä meinaan saaha nyt tämän kommentin jälkeen näiltä kritisoijilta, joiden mielestä yksi ainoa tapa liikuttaa koiraa on käydä sen kanssa pitkiä lenkkejä, että koira ei saa muulla tavalla tarpeeks liikuntaa? ;D


    • 2murua

      Noh eikös se ihan koirakuiskaaja Cesar Milankin niissä koiratapauksissaan aina kysy omistajilta että miten pitkiä ja millaisis lenkkejä koirasi saa?! Yleensä vastaus on, että koiraamme ei lenkitetä...

      Sitten se vastaa että mitäpäs jos annetaan koiralle remmilenkkiä 45 min päivä!! Eli jos ihan ammattilainenkin sanoo että 45 min päivä niin sen voi itse jakaa, esim aamulla 15min iltapv 15min ja illalla 15 min. Tätä systeemiä minä itse noudatan kahden koirani kanssa, ja ette arvaa, nämä on just niitä koiria jotka on tunnettuja energisyydestään. Mutta nuo lenkit riittää niille 3x15min.

      Ehkä ne sitten kuluttaa energiaa toistensa kanssa leikkimiseen, saa olla pihalla ym...ja tietty pari kertaa viikossa koirapuistot sitte. Mutta kyllä ainaki mun koirat on pysyny ihan täysjärkisinä vaikka onkin noin lyhyet lenkit päivässä. Niinkun sanottu niin jokainen tyylillään. Ja ei se tarkoita että kun meillä on koiria ni koiranomistajilla ei sais olla muuta elämää ku koirat ja niiden kanssa lenkitys ym... ni huh huh. Tietty työttömät eläkeläiset kotiäidit ym on asia erikseen kun niillä sitten voi ollakkin sitä aikaa enempi viedä lenkille :)

    • lyylit4

      Oon ihmetellyt samaa mikä ihmeen "sääntö" on lekittää koiraa 3-4 krt päivässä?! :O ja vielä että pitää olla tietty kilometrimäärä! Sairasta... Me käytetään koira pari kertaa päivässä kävelyllä, koska muutoin se saa ulkoilla omalla aidatulla pihalla vapaasti. Mielestäni kilometrimäärillä ei ole mitään väliä, vaan ajalla miten sen hyödyntää koiran kanssa. Meillä hurahtaa 1,5h parin-kolmen kilometrin matkalla, koska puuhastellaan paljon metsässä ja reenataan samalla perusjuttuja: kontaktia, luokse tuloa jne.

    • viiia34

      Minulla on ollut pieni sporttinen käyttölinjainen foxi ja se vaatii joka päivä vähintään 1,5h lenkkiä aina yksitoistavuotiaaksi asti plus muuta toimintaa. Sen jälkeen riitti tunnin lenkki. Leppoisia lenkkejä hajuineen ja välillä sporttisemmin ja välillä enemmän jos vaellettiin.

      Mielestäni pissatus ja lenkit eri asia. pissille mentävä kolme neljäkertaa per päivä..mutta lenkiksi riittää kertakin päivässä.

      Ja paljon tottumiskysymys lenkeissä mutta aktiivinen tervehenkinen rotu/yksilö vaatii toimintaa ja minusta sitä pitää antaa ja samalla itsekin pysyy kondiksessa ilman ylipainoja. :)

      • sakun kanssa herkkää

        "Samalla itsekin pysyy kondiksessa ilman ylipainoja" : hehe!

        Jep, kyllä kuule yllätyin kun aiemmin, ennen sakua, kävin säännöllisesti kuntosalilla, no sitten tuli tuo sakuli ja loppui kuntosaleilu kun tuli sisäsiisteys/penturumba päälle jne, noh, nyt sittten kun vähän vanhempi (yhä nuori veikko), palasin pitkästä aikaa salille ja ohoh, meni juoksumatolla parhaiten tähän mennessä ne lukemat - käsitin että hangessa tarpominen ja ylipäänsä liikkuminen sakulin kanssa on tähän johdattanut.... Mutta etenkin sanoisin että hangessa tarpominen, kun koira ei hankeen jalkoinensa uponnut mutta emäntä kylläkin ja silti vauhdin oli oltava reipasta, kun pojalla nuoren jhötkyäjän energiaa. Ajattelin että kehtaanko facebookkin vaikka pistää tilapäivitykseen, että "kuulkaa naiset, jo loppuu dieetit ja ruokavalion kyttäys; hommatkaa sakuli ja hoikistutte niin että sipsejä sun muuta voi vaan kaataa suusta alas eikä missään tunnu." En ole vielä tehnyt tätä tilapäivitystä, kun harvemmin oon facebookissa nykyään.
        Kas kun ei televisioon jo tule semmoista laihis-realityohjelmaformaattia, jossa ihminen hoikistuu koiran avulla... Kunto-ohjaajana : sakuli. Ohjelman alkaessa ruutuun kuva nauravasuisesta ja huippukuntoisesta valmentajasta, personal schäfer... siis trainerista.


      • viiia34
        sakun kanssa herkkää kirjoitti:

        "Samalla itsekin pysyy kondiksessa ilman ylipainoja" : hehe!

        Jep, kyllä kuule yllätyin kun aiemmin, ennen sakua, kävin säännöllisesti kuntosalilla, no sitten tuli tuo sakuli ja loppui kuntosaleilu kun tuli sisäsiisteys/penturumba päälle jne, noh, nyt sittten kun vähän vanhempi (yhä nuori veikko), palasin pitkästä aikaa salille ja ohoh, meni juoksumatolla parhaiten tähän mennessä ne lukemat - käsitin että hangessa tarpominen ja ylipäänsä liikkuminen sakulin kanssa on tähän johdattanut.... Mutta etenkin sanoisin että hangessa tarpominen, kun koira ei hankeen jalkoinensa uponnut mutta emäntä kylläkin ja silti vauhdin oli oltava reipasta, kun pojalla nuoren jhötkyäjän energiaa. Ajattelin että kehtaanko facebookkin vaikka pistää tilapäivitykseen, että "kuulkaa naiset, jo loppuu dieetit ja ruokavalion kyttäys; hommatkaa sakuli ja hoikistutte niin että sipsejä sun muuta voi vaan kaataa suusta alas eikä missään tunnu." En ole vielä tehnyt tätä tilapäivitystä, kun harvemmin oon facebookissa nykyään.
        Kas kun ei televisioon jo tule semmoista laihis-realityohjelmaformaattia, jossa ihminen hoikistuu koiran avulla... Kunto-ohjaajana : sakuli. Ohjelman alkaessa ruutuun kuva nauravasuisesta ja huippukuntoisesta valmentajasta, personal schäfer... siis trainerista.

        Niinpä itse vannon hyötyliikunnan perään ja koiraanikin moni ihmetteli sen vanhoina päivinä ja lempinimikin oli sporttimummu..eli pyrimme tekemään edelleen kunnon lenkkejä koiran vanhoinakin päivinä nivelet jm huomioiden.

        Mutta varsinkin nuoremman koiran kanssa pysyy hyvin kondiksessa ja moni koiraton voivottelee että onpa työlästä kun todellisuudessa ihmisen kuuluisi liikkua saman verran ilmankin koiraa pysyäkseen kunnossa. :)

        Se olisi hyvä ohjelma tervepäisestä dieetistä ihan hyötyliikunnan näkökulmasta. :)
        Eikä olisi edes niin tiukkapipoistakaan hommaa


      • sakun kanssa herkkää
        viiia34 kirjoitti:

        Niinpä itse vannon hyötyliikunnan perään ja koiraanikin moni ihmetteli sen vanhoina päivinä ja lempinimikin oli sporttimummu..eli pyrimme tekemään edelleen kunnon lenkkejä koiran vanhoinakin päivinä nivelet jm huomioiden.

        Mutta varsinkin nuoremman koiran kanssa pysyy hyvin kondiksessa ja moni koiraton voivottelee että onpa työlästä kun todellisuudessa ihmisen kuuluisi liikkua saman verran ilmankin koiraa pysyäkseen kunnossa. :)

        Se olisi hyvä ohjelma tervepäisestä dieetistä ihan hyötyliikunnan näkökulmasta. :)
        Eikä olisi edes niin tiukkapipoistakaan hommaa

        Niinpä. Juuri muuten katsoin "Rakas minusta on tullut pullukka" - ohjelman, niin jälleen nämä kuntojutut mielessä.

        Mitä mieltä olet siitä "teoriasta" (kepeästi määritellen "teoriasta" :) että koira on ihmisensä näköinen tässäkin mielessä eli jos ihminen ei järin liikkuvainen ja pullean puoleinen, on koiransakin helposti samaa sarjaa (kun ei saa liikuntaa niin hyvin ruokajutut voivat olla liian lepsua, jos ihmisen omat tottumukset lavennetaan myös koiraan)? Vai liekö täysin perää, kun koirissa saman rodun sisälläkin eri geenisiä lihavuus/laihuusjutun suhteen (epäilisin, ihmisilläkin näin, just jotain tutkimusta ollut että ei vain liikunnasta yms Aina kiinni) ja jotkut vain ovat taipuvaisempia olemaan painavampia. Kallistun itse siihen että jotain perää vaikka ei ilman poikkeuksia.

        Miten tässä tuli mieleen Columbo ja basset houndinsa....


    • molossi ei rek

      Ihan riippuu tämäkin mistä roikkuu...

      Kaikki vaikuttaa.Rotu,minkälaista liikuntaa ym.Toiset vaatii enemmän liikuntaa,toiset vähemmän.Aikakaan ei ole se olellisin,vaan se miten se aika hyödynnetään.Matkakaan ei ole se ihan oleellisin,vaan miten se liikutaan.Kyllä sen huomaa omissakin koivissa eron,kun rämpii vaikka tunnin metsässä tai pari tasasella kävelee.
      Sama ajallisesti.Jos mennään kovaa,niin enemmän tuntuu,kuin pitempi lenkki hiljemmin köpötellessä.Laadullisesti parasta olisi mielestäni,jos koira pystyisi käyttämään edes yhdellä lenkillä kaikki liikumistapojaan.Vähemmän monipuolistakin on mielestäni parempi,kuin enemmän yksipuolista.
      Ja tosiaan kaiken liikunnan voi kokonaispaketissa ottaa huomioon.

      Meillä on se systeemi(omakotitalo),että aina tehdään ainakin yksi kunnon lenkki.Kunnon kuntolenkki,jossa sitten mennään vauhdilla ja koirat saa myös pistellä vapaana.Loppu tulee sitten milloin mistäkin.Lenkki on tärkeä ihan itsellekkin kunnonpitämisessä ja koirille myös psyykkisesti tärkeää.

      Tuosta koirien rauhallisuudesta kotona sen verran,että vaikuttaa myös tempperamentti ym.Myöskin liikunnan lisääminen ei aina auta,jos koiralla vaan jalat vipattaa.Aivojen käyttö väsyttää enemmän monesti,että kannattaa se puoli myös huomioida.Eli ne yhdessä.On esim.koiria,jolla kierrokset vaan lisääntyy ja kunto kasvaa,vaikka kuinka liikuntaa lisättäisiin,että koira rauhoittuisi.Siksi pitää huomioida ja muistaa myös nupin käyttö.

      "eli jos ihan ammattilainenkin..." Oiskohan nyt kuitenkin kyse siitä,että CM sanoo edes jotain minimimäärää,että ihmiset tajuaisi koiriaan liikuttaa.Ajallisestihan tuo on aika olematon.Mutta ehkä pointti on,ettei nyt kovasti kannata sanoa,muuten ihmiset ei saa aikaiseksi ehkä yhtään mitään,kun menee pupu pöksyyn...

      Eli jos koiran liikkuminen ylipäätään koostuu tasaisesta,hitaahkostakin, hihnaköröttelystä 45 min yhteensä joka päivä,niin on kyllä aika vähän...
      Se sitten,jos olisi tuon lisäksi vielä muuta voimakkaampaa,niin on eri juttu.

      • ei-amerikka

        tosta milanista tuli sen verta mieleen että kyllä meillä täällä suomessa kumminkin paremmin koiria lenkkeilytetään ja viiän hihnassa ku mitä amerikassa, siellä niiden koirat on vaan pihavahteja, harvat niistä käy ikinä kaduilla ym puistoissa seillä kaikki senku jöpöttää omalla pihallaan juoksee ympyrää ja tekee tarpeensa omaan pihaan :( tietty on näitä varmaa suomessaki.....


      • höh.......
        ei-amerikka kirjoitti:

        tosta milanista tuli sen verta mieleen että kyllä meillä täällä suomessa kumminkin paremmin koiria lenkkeilytetään ja viiän hihnassa ku mitä amerikassa, siellä niiden koirat on vaan pihavahteja, harvat niistä käy ikinä kaduilla ym puistoissa seillä kaikki senku jöpöttää omalla pihallaan juoksee ympyrää ja tekee tarpeensa omaan pihaan :( tietty on näitä varmaa suomessaki.....

        eikö ihmiset osaa enää aivojaan käyttää , kun pitää saada ohjeet ulkoiluttamisiin. ihan kuin ruokaohjeita kyseltäisiin. oikea koiran omistaja tietää sen kysymättäkin.....


      • meillä näin
        höh....... kirjoitti:

        eikö ihmiset osaa enää aivojaan käyttää , kun pitää saada ohjeet ulkoiluttamisiin. ihan kuin ruokaohjeita kyseltäisiin. oikea koiran omistaja tietää sen kysymättäkin.....

        No mut jos sulla ei ikinä oo ollu koiraa, niin onhan se hyvä kysyä liikunnasta ja ruoastakin. Eri rodutkin syö ja liikkuu eritavalla. Ja kyllähän se on niin, ettei aivoja osata aina käyttää; ihmiset ei enää osaa tehdä ruokaa jne.. Puhun siis uusavuttomuuden kasvusta, en tarkoita, että kaikki olisivat tuollaisia.

        Sitten aloitukseen ja kommentteihin siitä, ettei pissitystä lasketa lenkiksi.
        Eli itse en ainakaan jaksa lenkkien lisäksi käyttää koiria pissillä. Yksi kolmesta ulkonakäynnistä voi olla pelkkä pissitys, mutta muut on sitten lenkkejä, joiden aikana koira tekee samalla tarpeensa. Toki käytän, jos koiralla on selvästi hätä, ja vinkuu ulos, mutta yleensä tuolla ulkoilumäärällä menee hyvin.

        Ehkä noi aloittajan mainitsemat kolmen lenkin puolustajat tarkoittaa vain sitä, että koiran pitää muutaman kerran päivässä päästä tarpeilleen, sekä kerran pidemmälle lenkille, sillä tuo 20minuuttia kuulostaa juurikin 'kakkalenkiltä', ei liikkumislenkiltä; siinä ajassa pitäisi tulla, muttei lähdetä kovin kauas. Jotkut koirat voivat olla niin aktiivisia, että ihan hyvin aamun kolmen tunnin lenkin jälkeen vielä illalla menee sen tunnin lenkin. Meillä riittää se yksi pidempi lenkki päivään, ja muutaman päivän välein joku 2-3 tunnin ekstrapitkä lenkki ois tavoitteena.


    • pari muuttujaa vielä

      Tuodaan tähän vielä muuttujia lisää, lenkkejäkin voi olla erilaisia. Itse lenkitän koirat kerran päivässä, 45 min- 1,5 h. Näiden päälle neljä kertaa pissille pihan perälle ja vapaata ulkoilua pihalla sään, mielenkiinnon ym muiden muuttujien mukaan. Noiden lenkkien laatu vaihtelee siten että toisinaan juostaan, vetovyöllä tai sitten ihan normi remmijuoksulenkki, välillä taas rentoa teputtelua muiden hajuja haistellen. Sanoisinko että haistelulenkki purkaa energiaa selvästi enemmän kuin pitkähkö juoksulenkki. Se on se informaatoin käsittely joka akkuja kuluttaa, pelkällä liikunnalla jos haluaisin nämä väsyttää, pitäisi lopettaa työt ja ruveta kokopäiväiseksi koiranlenkittäjäksi.

      Vapaana metsässä juoksentelu on paras ja monipuolisin tapa, siinä tulee liikuttua monipuolisesti ja tuoksujen määrä takaa aivojenkin työskentelyn. Meillä onnellisilla on siihen mahdollisuus päivittäin, metsä alkaa pihan reunasta.

      • Sammahäär...

        Voisin kompata tätä omien kokemusten pohjalta. Meen koira on sellainen nenä maassa koko ajan -tyyppi ja se kyllä väsytetään parhaiten tuolla nenätyöllä.
        Vapaana ollessa saattaa ottaa parit spurtit ja riepoa ja leikkiä kepeillä hetken, mutta sitten taas haistellaan, pitkä aika on tehokkaampi kuin pitkä matka meillä.


      • sakun kanssa herkkää
        Sammahäär... kirjoitti:

        Voisin kompata tätä omien kokemusten pohjalta. Meen koira on sellainen nenä maassa koko ajan -tyyppi ja se kyllä väsytetään parhaiten tuolla nenätyöllä.
        Vapaana ollessa saattaa ottaa parit spurtit ja riepoa ja leikkiä kepeillä hetken, mutta sitten taas haistellaan, pitkä aika on tehokkaampi kuin pitkä matka meillä.

        Täällä olikin jo sanottuna sama juttu mutta eri tavalla ns. hajulenkeistä. Juuri tuon käsittäminen ihmislogiikalla että pitkä aika voikin olla tehompaa kuin pitkä matka, niinpä. :)


      • nenän käyttöä
        sakun kanssa herkkää kirjoitti:

        Täällä olikin jo sanottuna sama juttu mutta eri tavalla ns. hajulenkeistä. Juuri tuon käsittäminen ihmislogiikalla että pitkä aika voikin olla tehompaa kuin pitkä matka, niinpä. :)

        Ja tuohon vielä lisään itse, kun on kääpiökoira kotona, että kotonakin siis sisällä voi jemmata nameja, mitä ihmeellisempii paikkoihin. Meillä on tullut tavaksi, että vähintään kerran päivässä pistetään koiralle namijemmoja, kongosta älypelistä syö iltaruokansakin, ja tykkää kun saa tehdä jotain, samalla myös alkaa väsyttämään.


      • sakun kanssa herkkää
        nenän käyttöä kirjoitti:

        Ja tuohon vielä lisään itse, kun on kääpiökoira kotona, että kotonakin siis sisällä voi jemmata nameja, mitä ihmeellisempii paikkoihin. Meillä on tullut tavaksi, että vähintään kerran päivässä pistetään koiralle namijemmoja, kongosta älypelistä syö iltaruokansakin, ja tykkää kun saa tehdä jotain, samalla myös alkaa väsyttämään.

        Jep. Sisällä voi myös tehdä etsintäleikkejä/tehtäviä, tein aiemman pienemmän koiran kanssa ja olen tehnyt nyt tään sakun kanssa myös mutta.... jos koira innostuvaa laatua ja oikea "tehtävänarkki" niin on tullut huomattua, että tään sakun kanssa ei enää tehdä paljoa sisällä aktiviteetteja koska muutoin menee "aktiivitilaan" ja on jatkuvasti tehtävien perässä Myös sisällä, niin hään suhteen olen tehnyt sen pääpiirteisen linjanvedon että sisällä lähinnä lepäillään. Tulin huomanneeksi asian kokeilun kautta, ehti mennä siihen että tehtiin yhdessä vaiheessa sekä sisällä että ulkona juttuja, niin siitä tuli "aktiviteettien kierre" ja koira oli sisälläkin kierroksilla sitten, kun juuri etsintäleikki on aivan lempparipuuhaa niin jää tosiaan vähän "ikiliikkujaksi" yhden, kahden tai kolmen etsintäjutun jälkeen sisällä. Nyt balanssi ok, kun tuli linjanvetoa niin sakuli mieltää että sisällä ollaan rauhassa.

        Mutta ylipäätään ideana hyvä, mitä mainitsitkin. Koirakohtaisesti sitten vaan katsottava miten voi soveltaa vai ovatko linjanvedot pääpiirteissään tarpeellisia yli-intoutuvien kohdalla tms.

        Aktivointileluista kongi meillkin ja bob-a-lot keinuva namikenno, joka on tarkoitettu rauhalliseen aktivointiin sillä kenno ei lähde liikkeeseen pyörimään ja koira juokseen perässä vaan kenno keinuu paikallaan hiljaisesti, kun koira työntää sitä kuonollaan ja/tai tassuillaan ja näin nameja tippuu kennon luukusta. Meillä tosin kennon seesteinen meininki sai ns. saku-käsittelyn eli tääpä otti sen oitis suuhun ja heitti rajusti kiepille eteen, niin johan rojahti kenno töminöin alas ja nameja suihkusi sataa ja tuhatta kennosta....:D Mitä nopeampaa, sen nopeampaa, aatteli kärsimätön jannu. Ja taas naama naurussa.


    • bullipoju

      Ilmeisesti jäi hiukan tulkinnan varaa tuohon aloitukseeni, tähdennänpä siis vähän.

      Kyse on juuri LENKITYKSESTÄ ei TARPEIDEN TEOSTA, niin tässä keskusteluissakin kuin niissä keskusteluissa joista tämä sai alkunsa. Ihmiset joiden kanssa olen keskustellut ovat olleet sitä mieltä, että vaikka koiran kanssa olisi kuinka touhunnut, se ei riitä vaan pitää käyttää koiraa kolme kertaa päivässä yli 20 minuutin lenkillä, ei siis tarpeilla vaan lenkillä.

      Kyllähän koira tarpeilleen viedään kun sen aika on, eihän tässä ole puhe siitä että jos koiran kanssa on jossain vaiheessa päivää touhunnut monta tuntia, ei sitä enää ulos päästetä vaikka persus pullistelisi! Vaan kyse on siitä että olet touhunnut koirasi kanssa koko päivän ja sen sijaan että käytät sitä vain tarpeillaan lähdet vielä kerran ellei kaksikin kertaa yli 20 minuutin lenkille.

      Ja varmasti koirankouluttajat neuvovat ihmisiä lenkittämään koiriaan kolme kertaa päivässä mutta itse veikkaisin että tämä on siksi että se on helppo tapa taata koiralle edes jonkin asteinen liikunta. Yksinkertaisemmallakin on helppo pitää kiinni kolme kertaa päivä rytmistä eikä lenkitys vaadi mitään sen kummempaa, sen voi tehdä joka paikassa millä tahansa varusteilla. Ihmiset ovat nykyään niin uusavuttomia, eivätkä todellakaan vain jenkeissä! Faunattaressa ainakin näin myytävän jo koirien vaippoja..

      Mutta vielä ainakaan kukaan ei ole suoraan tunnustanut! Kumma homma, kun tuntui että muutamassa muussa keskustelussa näitä tyyppejä tuntui olevan riesaksi asti! :D Ehkä olinkin väärässä eikä heitä olekaan niin paljon kuin ajattelin! :)

      • 16+17

        Ehkä nämä kolmen lenkin perään kujluttavat ovat oikeasti ymmärtäneet vähän väärin mikä se idea on. Ajattelevat pissa-kakka-reissun (kesto 5-20min) aktiivilenkkinä ymmärtämättä, että koiran kuuluisi päästä tarpeilleen kolme kertapäivässä oli se sitten treenit x 1 ja ilta-ja aamupissat tai kolme pissalenkkiä laiskana päivänä. Jokaisella on mielipiteensä, eipä meidän muiden ulkoilutustottumukset niistä riipu..


    • sesse44

      eiköhän se mene niin että kyllä sen koirasta näkee, milloin saa liiana vähän lenkkejä, ihan normaalia että ihmistä laiskottaa kenenkää on turha väittää vastaan. minä käytän 3 ketaa päivässä 15-30min. ei nyt pahalla mutta mä en usko noihin 3-4 tuntia päivässä juttuihin ellei oo joku ihan sairas urheilu friikki. minun koira on iloinen ja onnellinen, vain se merkitsee.

      • sakun kanssa herkkää

        Näinhän se on, että aivan koirakohtaista. Minulla oli aiemmin pienempi koira ja vanhemmiten halusi tehdä juuri tuohon tahtiin lenkkiä, kuin laitoitkin. Muistan silloin ajatelleeni että ihan luikuria 4 tunnin ulkoilut jonkin sporttirodun kanssa, ihmiset lisäilevät omiaan tai pätevät muuten vain, etenkin kun usein lueteltiin vaikka minkä steppikurssin käyntiä ja hakuilua, kaiken muun lenkin oheen. Edelleen olen sitä mieltä että ei ihan realistista kaikki, mutta toisaalta olen huomannut nyt sporttisen sakun myötä että oho, kyllä esim. illalla onkin voinut vierähtää kolme tuntia (ennen puistoilua koiraa lenkitettävä, muuten aktivoitava ettei mene suurimmassa energiavietissä puistoon, etenkin nuoren juipin kohdalla, parit tottisliikkeet ennen puistoa myös hyvä vetää jotta vahvaistetaan suhdettamme ja sen mieltämistä, ettei suoraa päätä laukata esim. puistoon innossa ja heti olla kuin "pellossa", keskittymiset kun on taustalla, hankala selittää....).
        Yimääräinen huomio jälleen: Muotijuttu tullut noista koirien harrastuksista - ihmiset luulevat ettei esim. saksanpaimenkoira voi olla onnellinen, ellei se ole käynyt toko 1, 2,3:a ja rauniohakuja, aerrobicceja, purutreenejä yms läpi - jollei kalenterisi ole täynnä meriiteiltä kuulostavia juttuja, ei kukaan pysähdy miettimään että "entä jos teet koiralle omatoimisesti jäljestyksiä, entä jos omatoimisesti samoatte metsissä, entä jos teette arjen asioita pyykeistä lähtien (tehtäviä voi opettaa) yhdessä, matkustatte ratikoissa yhdessä (keskittymisharjoituksia samalla, ovet käy ja ihmiset lappaa sisään ulos), pelaatte sählyä, ja jumjesson VIETÄTTE AIKAA YHDESSÄ.... se on se mistä koira nauttii eikä se että meriiteissä lasketaan monenko steppitunnin ja virallisen aktiviteetin voitte sanoa suorittavanne per viikko (jos sekin on sitä, että koira kuskataan autolla kentälle ja takaisin ja muuten ei elämäniloa jaata kunnolla; näin voi olla joillain, mutta toki myös ylipäätään monipuolisen elon tarjoajia riittää eli en yleistä VAAN huomautan että noinkin voi olla, kun yleensä vain pelkästään ylistävästi puhutaan meriittiharrastuksiin menoista).
        Harmi vaan kun ihmiset (ylipäätään, en edes rajaa koiraihmisiin) nykyään ovat niin aivopestyjä suoritus/meriittityppiseen ajatteluun, että maalaisjärkeä ei käytetä vaan oletetaan että ns. aktiivinen rotu tarvitsee aktivointiin monia erilaisia virallisia statusharrastuksia. Sitten kun ihminen sopertaa että kyllä myös harrastetaan meitin tavalla, sitä ei lasketa mitenkään.... eikä missään vaiheessa katsota että onpas tyytyväisen oloinen koira. Jotta jos elo hyvvee, siinä lopputulema ja keinot yksilölliset.


      • edellinen
        sakun kanssa herkkää kirjoitti:

        Näinhän se on, että aivan koirakohtaista. Minulla oli aiemmin pienempi koira ja vanhemmiten halusi tehdä juuri tuohon tahtiin lenkkiä, kuin laitoitkin. Muistan silloin ajatelleeni että ihan luikuria 4 tunnin ulkoilut jonkin sporttirodun kanssa, ihmiset lisäilevät omiaan tai pätevät muuten vain, etenkin kun usein lueteltiin vaikka minkä steppikurssin käyntiä ja hakuilua, kaiken muun lenkin oheen. Edelleen olen sitä mieltä että ei ihan realistista kaikki, mutta toisaalta olen huomannut nyt sporttisen sakun myötä että oho, kyllä esim. illalla onkin voinut vierähtää kolme tuntia (ennen puistoilua koiraa lenkitettävä, muuten aktivoitava ettei mene suurimmassa energiavietissä puistoon, etenkin nuoren juipin kohdalla, parit tottisliikkeet ennen puistoa myös hyvä vetää jotta vahvaistetaan suhdettamme ja sen mieltämistä, ettei suoraa päätä laukata esim. puistoon innossa ja heti olla kuin "pellossa", keskittymiset kun on taustalla, hankala selittää....).
        Yimääräinen huomio jälleen: Muotijuttu tullut noista koirien harrastuksista - ihmiset luulevat ettei esim. saksanpaimenkoira voi olla onnellinen, ellei se ole käynyt toko 1, 2,3:a ja rauniohakuja, aerrobicceja, purutreenejä yms läpi - jollei kalenterisi ole täynnä meriiteiltä kuulostavia juttuja, ei kukaan pysähdy miettimään että "entä jos teet koiralle omatoimisesti jäljestyksiä, entä jos omatoimisesti samoatte metsissä, entä jos teette arjen asioita pyykeistä lähtien (tehtäviä voi opettaa) yhdessä, matkustatte ratikoissa yhdessä (keskittymisharjoituksia samalla, ovet käy ja ihmiset lappaa sisään ulos), pelaatte sählyä, ja jumjesson VIETÄTTE AIKAA YHDESSÄ.... se on se mistä koira nauttii eikä se että meriiteissä lasketaan monenko steppitunnin ja virallisen aktiviteetin voitte sanoa suorittavanne per viikko (jos sekin on sitä, että koira kuskataan autolla kentälle ja takaisin ja muuten ei elämäniloa jaata kunnolla; näin voi olla joillain, mutta toki myös ylipäätään monipuolisen elon tarjoajia riittää eli en yleistä VAAN huomautan että noinkin voi olla, kun yleensä vain pelkästään ylistävästi puhutaan meriittiharrastuksiin menoista).
        Harmi vaan kun ihmiset (ylipäätään, en edes rajaa koiraihmisiin) nykyään ovat niin aivopestyjä suoritus/meriittityppiseen ajatteluun, että maalaisjärkeä ei käytetä vaan oletetaan että ns. aktiivinen rotu tarvitsee aktivointiin monia erilaisia virallisia statusharrastuksia. Sitten kun ihminen sopertaa että kyllä myös harrastetaan meitin tavalla, sitä ei lasketa mitenkään.... eikä missään vaiheessa katsota että onpas tyytyväisen oloinen koira. Jotta jos elo hyvvee, siinä lopputulema ja keinot yksilölliset.

        Korj.: ....kyllä myö harrastetaan meitin tavalla....


    • sakun kanssa herkkää

      Samoilla linjoilla. Pääasiana se että koira on terve, tyytyväinen/onnellisen oloinen ja yhteispeli ok. Aktivoinnin alle kuuluu monenlaisia juttuja, lenkitys on yksi niistä mutta kolmen lenkin sijaan voi tosiaan aktivoida muutenkin ja esim. tehdä tottelevaisuusharjoituksia yhden lenkin sijasta, palloilua, arjen tehtäviä jne. Lähinnä kait se "kolmen lenkin perussääntö" pohjaa juurikin koiran tarpeidentekoon että koiran päästävä ulos tekemään tarpeensa ja tämä sitten yhdistyy lenkintekoon. Mutta saman ajaa se että koira pääsee erikseen tarpeilleen ja sitten on esim. 1 pitkä lenkki per päivä ja muuta aktivointia.

      Pääasia että juttu toimii ja voidaan ok.

      Etenkin saksanpaimenkoirien kohdalla on myös erinäisiä kiveen hakattuja sääntöjä, rotu on toki urheilullinen ja virikkeistä pitävä, mutta ei ole absoluuttinen totuus että aamulenkillä pitäisi olla tunnista pariin tuntiin ja kotiin tultua kahden tunnin metsäilyä, tokoilua ja pokoilua ja hakua vaikka Egyptin raunioissa.

      Vaikka usein sanotaan ettei rinnastella koiria susiin, niin susista koirat kuitenkin poleveutuvat ja tarkoittaa myös sitä, ettei päivärytmin tarvitse olla tasapaksua vaan esim. aamulnkki voi olla lyhyempi ja myöhemmin kunnon vaellukselle/aktivoinnille enemmän aikaa. Meilläkin saattaa illalla oikeasti vierahtaa kolmekin tuntia, kun on palloilua, puistoilua, lenkkeilyä. Jos taas illalla menee tunti, se tarkoittaa että jossain muussa välissä on sitten tasapaksummin tuntia aktivointiin. Ohjeistuksena maalaisjärki ja tilanteen lukeminen, koirasta huomaa onko homma ok. Tämäkin on nyt niin tottunut tähän vähän susimaiseen rytmitykseen (että ikäänkuin aamulla vähäisemmin, päivällä täyslepoa ja illan suussa kunnon sessiot päälle, että jos en illalla palloilun ja normilenkin jälkeen ole mukamas klo 19 mennessä lähdössä hään kanssa koirapuistoon, alkaa vöyhötys ovella ja kotiavaimen avulias repiminen narikasta.... Vastoin kaikkia "totuuksia" jälleen, puistoilu on suurin energian vientijuttu ainakin tälle - ei todellakaan mene ohjekirjojen mukaan meillä niin, että poika väsyisi esim. tottelevaisuusharjoituksista tai tehtävien tekemisistä, älynystyjä enemmän menee vaivaa/keskittymistä ja spurttia ja riemua puistoilussa. Siellä kun paikalla juoksujalkaiset koiratutut, on vapaan ravauksen ja laumailun meininki nautittavaa, oikein kasvoista näkee kun elämänilo paistaa.

      Ylimääräinen huomio: lenkinkin voi tehdä niin, että lenkistä tulee "hajulenkki" eikä "tiukka seuraa ihmistä rivakassa tahdissa" lenkki, jostain muistan lukeneeni että itse asiassa on "tehokkaampaa" koiran kannalta nuo hajulenkit, joissa koiran energia ja älynystyrät menevät hajujen erotteluihin vaikka matka ja tahti olisi olisi lössympää. Ihminen vain helposti ajattelee heti ihmislogiikalla, että rivakasti mennään ja tehokkaampaa kun koira tottismoodissa, eläinlogiikan puolesta juttu voikin olla että ihmisestä rasittavalta tuntuva koiran jäänti hajuja tutkimaan onkin Se juttu. "Taas haistelee, ajan haaskausta ja lenkki viivästyy..." Kenen näkökulma, ihmisen.
      Joillain on erikseen sitten hajulenkit ja kuntolenkit. Mitään sääntöä ei tähänkään, mutta hyvä muistaa asiat koiran vinkkelistä (oletetusta vinkkelistä) myös. :)

      • koi.dr

        Sakullasi ristari leikkaus edessä.


      • sakun kanssa herkkää
        koi.dr kirjoitti:

        Sakullasi ristari leikkaus edessä.

        Halunnetko selventää diagnoosia? :)

        Ihan normaalisti myös liikutaan, en nyt tiedä sitten kuulostiko jotenkin liian paljolta, ei suinkaan aina olla 3a tuntia ulkona, ihan normimeiningillä ollaan.

        Eikä koiraa ole rasitettu liian ylipitkillä lenkeillä, vetojutuilla, hyppyytyksillä tms kun ei täysin aikuinen. Hissillä mennään portaatkin. :)

        Palloa olen heitellyt, että niin piripintaan ylisuojellen en lonkkien suhteen ole vaan NORMImeiningillä.


    • yh-mama

      kunnioitetaan koiran perustarpeita ja otetaan huomioon rotu,persoona ja sen hetkinen tilanne.kokeilemalla löytyy kompromissi.ei kannata liikoja vertailla naapurin napen lenkkien pituuksiin koska se on naapurin nappe,ei teidän koiranne.maalaisjärki käyttöön ja pois turha vertailu.hampaat irvessä meno ei pitemmän päälle palkitse ketään.vinkkejähän tietty kannattaa aina vaihdella..
      meillä mennään omalla tyylillä tyttöä kunnioittaen.elämyksiä kerätään muualtakin kuin lenkkipolulta.harvemmin tulee kelloa katsottua.tyytyväiseltä vaikuttaa joten luotan itseeni tytyn äiskänä.uskon tietäväni mikä on hyväksi just minun koiralleni.

      • sakun kanssa herkkää

        Näin on, yksilö/tilannekohtaista. Eri yksilöitä koirissakin. Sopiva eläminen löytyy tosiaan elämällä, kokeilemalla ja huomaamalla mikä passaa. Elämyksiä elämä täytenään. :)


    • kerttu öö

      Riippuu rodusta.

    • ulkoiluttaja1

      Aika väkisinkin tulee käytyä 3 kertaa päivässä lenkillä koiran kanssa. Aamulla aamupissit ja-kakat ja samalla maleksitaan hakemaan posti ja koukataan metsän kautta kotia, siinä menee 15-20min, matkaa tosin ei ole ku 1,5km. Päivällä tulee kävästyä koiran kanssa asioilla ja taas n. 20-30min pääsee nuuskuttelemaan kylille hihnassa. Iltapäivällä saa olla pihalla tunnin yksinään ja illalla käyn 1,5h lenkin josta puoli tuntia on hihnassa. Hulluksi kai toi koira tulis jos se ei pääsis luontoon nuuskuttelemaan. Lisäksi tehdään hajuerottelua tai pikku treenejä. Tokopäivinä iltalenkki on lyhyempi ja se mennään täysin vapaana sellaisessa paikassa jossa ei tarvi kontrolloida koiraa vaan se saa rentoutua ja nollata. En mittaa matkaa vaan joskus kilometrejä ei tule paljoa vaikka aikaa kuluukin kun mennään luonnossa paljon.

    • kauniit thaimaalaise

      Opettaja, joka työnsi selästä häirikön ulos luokasta, on saanut lähteä koulusta. Kysyn vaan, miten tämä on oikeudenmukaista ja miten se kasvatuksellisesti palvelee kouluissa tilannetta. Ei mitenkään. Nyt junnut saavat luvan rassata lisää opettajia ja olla häiriöksi tunnilla. Ei heitä voi poiskaan laittaa. Aivan käsittämätön päätös erottaa opettaja. En ole lukenut vielä tarkaan päätöksestä, joten en tiedä, kuka PÖLVÄSTI on vastuussa tuosta päätöksestä. Ainakin hänellä on kanan aivot eikä tämä itse kykene nykyajan koulutoimen vaatimuksia täyttämään.
      Opettajan eropäätös pitäisi perua pikimmiten ja antaa ranagaistus junnuille. Muuten jatkossa on kouluissa aivan hirveä meno eikä kukaan voi tehdä

      • tahtoo tietää

        Montaks kertaa käytät thaikkua lenkillä?


    • koiraah

      Kauniit thaimaalaise onko tää nyt ihan koira keskusteluun kuuluvaa?? :D Mut mulla itellä on 2 koiraa ja käytän ne 2-3kertaa 10-15min ja päästän takapihalle juoksemaan.Mut hyvinhän noi voi ja ei valita ;)

    • Santtu&Tinksu&Ellu

      Mulla 3 koiraa. Käyn 2 x 1h lenkit päivässä metässä saavat juosta päivittäin. Ja pihalla olla niin paljon kun lystää kun on iso ja aidattu piha. Sillon tällön käyn 3 x 1h lenkit. Vaihtelee. Yksi koira saa lisäksi aktivointipallolla touhuta, tykkää tosi paljon. Muut kaks eivät mistään aktivointipalloista välitä, tosin nameja piilottelen sinne tänne ja saavat ettiä.

    • koirallinen...

      Noh, juuri siitä on kyse, että mikä on lenkitystä. Itse puhuisin mieluummin koiran mahdollisuudesta liikkua. Asioiden tekemiseen se ei sinällään liity, vaikka siellä tietysti asioita tehdään myös samalla.

      En koskaan käytä varsinaisesti kunnon lenkillä kolmesti päivässä. Joskus vaikka mökillä se varsinainen lenkki kutistuu muutamaan nopeaan asioilla käyntiin. Sen sijaan koiramme saattaa uida neljä tuntia kesällä, köllötellä nurtsilla, talvella se hengaa mukana hiihtolenkeillä jäällä, riekkuu muiden koirien kanssa jne... Koirani osallistuvat lasten kanssa majan rakennukseen, vahtivat että kaikki pysyvät mukana, välillä leikitään "piilosta" ja muuta sellaista.

      Joskus, kun on aikaa oikein hyvin, saatetaan käydä pitkillä lenkeillä. Silloin saatetaan käpytellä hihnanpäässä haistellen tuntikausia kahdestikkin päivässä. Joskus on ajasta tiukkaa, silloin käydään ehkäpä fillarilenkillä. Joskus juoksuvyön avulla käydään juoksemassa. Joskus levätään vain, ja kierretään hitaasti haistellen. Tärkeintä on kokonaisuus. Itse ajattelen liikuntaa myöskin fyysisen terveyden kannalta, koira, kuten ihminenkin tarvitsee monentyyppistä liikuntaa, ja silläkin on oikeus siihen, että hengitys-ja verenkiertoelimistö pysyy kunnossa, sillä on lihaksisto kunnossa, mutta myös se, että se saa elää koiramaista elämää on tärkeää. Eli kaikki touhu ei ole hampaat irvessä menemistä. Oikeastaan pyrin siihen, että sellaista ei tarvittaisi lainkaan.

      Koirani kuuluvat molemmat hyvin aktiivisiin otuksiin. Touhun tarpeen näkee kyllä koirasta itsestään. Jos alkaa sisätiloissa ilmetä levottomuutta, roskiksia tyhjetä yksinollessa, taikka muuta, on helpoin ja nopein tapa korjausliikkeeseen lisätä touhua. Esimerkiksi jäljestys on mitä oivallisin keino siihen. En treenaa varsinaisesti kuin maksimissaan kolme kertaa viikossa eri lajeja. Treenejä en laske lenkeiksi ollenkaan, vaikka sielläkin sitä liikuntaa tulee, esimerkiksi agilitypäivänä ennen ja jälkeen harkkojen on lämmiteltävä lihakset, Ja treenien tauoillakin pidettävä niitä lämpiminä. Tämä on osa terveydenhoitoa, ei liikuntaa.

      Talvella ja kesällä lihaksistoa ylläpidetään, koska siihen antaa luonto hyvät mahdollisuudet. Talvella on lumi, ja kesällä uiminen. Kesällä on usein liian kuuma pitkiin remmilenkkeihin, joten on tehtävä muuta, öisin en ala koiria liikuttamaan. Kesäisin käytetään hyväksi sateiset ja viileämmät päivät. Kuumilla säillä paetaan vaikka mökille (lyhyt matka, joten voi tehdä vaikka päivittäinkin).

      KOira on sopeutuvainen elukka. Se ei valita. Jos koira tottuu pennusta asti siihen, että ei liikuta, ja se ei saa mahdollisuutta rakentaa fysiikkaansa, ei se ennen pitkää nauti edes runsaasta liikunnasta. Jos ei kunto kestä, on liikkuminen koirallekkin vastenmielistä, ei nautintoa tuottavaa. Kerran olen saanut käsiini koiran, joka ei yksinkertaisesti jaksanut liikkua paljonkaan, sen yleiskunto oli surkea, lihaksisto siinä mallissa, että jopa koivennosto oli säälittävän näköistä yritystä. Tämän koiran kanssa tehtiin kauan ja hartaasti töitä, että pelkästään sen rapakuntoisuus saatiin korjattua. Yleiskunnon kohotessa se oppi myöskin nauttimaan liikkumisesta. Valitettavasti se ei ollut kuitenkaan hirmuisen pitkäikäinen, jouduimme lopettamaan sen alle kymmenvuotiaana. Ero muiden koiriemme elinvuosien määrässä ja laadussa, oli huikea. Esimerkiksi toinen lähes 14-vuotias koiramme jaksoi onnellisesti vielä sellaisen 10-15 kilometriäkin lenkkeillä, häntä heiluen ja jalka nousi kuin nuorella koiralla. Ei sillä ollut minkäänlaista köpöttelyä, eikä nivelvaivoja. Yleensä ihmiset hämmästyivät paljon kuullessaan sen iän, koska koira todellakin näytti siltä, kuin olisi parhaassa iässään. Se ei myöskään "harmaantunut", eli sille ei juuri tullut muitakaan ulkoisia ikääntymisen merkkejä. Pumppu oli kuin nuorella koiralla, ja lopulta sille tuli muu sairaus, eli syöpä vei. Tai emme jääneet odottelemaankaan tuskia ja kipuja, toki se olisi vielä kauemminkin elänyt, mutta halusimme säästää sen siltä, että olisi joutunut sairauden vuoksi kärsimään kuitenkin ennen pitkää.

      Eli meillä liikutaan paljon, ja koira joutuu myöskin rasittamaan itseään. Se tuo sille niin suuria etuja, että en todellakaan lähde laiskottelemaan siinä suhteessa. Sen lisäksi riittävä aktiviteetti suojaa kotini tuhoilta, ja antaa rauhallisia koiria sisätiloissa. Tuollainen keskikokoinen otus, sen tulee jaksaa juosta fillarinkin kanssa joku kymmenen kilsaa ilman mitään vaikeuksia. Itse tuossa parivuotiaana odotan koiralta sellaista. Mutta perusteet terveelle elämälle luodaan ihan pentuajoista lähtien monipuolisilla liikkumismahdollisuuksilla.

      • Ei kaikki harrasta

        Kun tätä ketjua lukee, niin tulee siihen johtopäätökseen, että kakki asuvat omakotitalossa, jossa on iso piha , ja koira siellä pihalla kaiket päivät. Kuitenkin suurin osa koirista asuu kerrostalossa, ja se ulkoilu siis tarkoittaa just sitä lenkillä käyntiä Jos on harrastus (palvelus, agi, tiko, yms) koira ja sen kanssa käydään treeneisä päivitäin, niin se on ihan eri juttu, kuin jos koira on perheessä seurakoirana.
        Lulisin että säikeen avaaja tarkoitti lähinä näitä kerostalo/seurakoiria. Jos näin on, niin siitä saatais jo ihan toisenloainen keskustelu. Näille nimittäin ei puoli tuntia kolme kertaa päivässä riitä, paitsi jos on vanha, sairas, pieni, tai muuten poikkeava tapaus.


    • sakun kanssa herkkää

      Mietin myös tuota omakotitalo vapaana pihalla oloasiaa vrt kerrostaloasuminen ketjua lukiessa, että eri asia tosiaan, koska pihallisilla sitä ulkoilua tulee päivittäin jo pihallakin siinä missä kerrostaloasujilla ulkona oleminen ei liity pihaan samalla lailla. Pakko lisätä samalla lailla...., koska kerrostalopihoissakin eroja ja joissain on enemmän aluetta heti kerrostalon ulkopuolella jossa koiran kanssa voi käydä "pihalla" mutta edelleenkään ei samaa meininkiä kuin oman kodin pihallisilla, joilla menemiset ulos voivat olla vain oven avausta ulos eikä ole rajoittavia seikkoja huomioon otettavissa. Me asutaan kerrostalossa ja tässä jotain piha-aluetta ulkona, mutta aina katson jo ikkunasta käsin miten "ruuhkaisaa" pihalla ja olisiko taaempana näkyvällä alueella mitä trafiikkia, jotta jos siellä vähän oltaisiin ja palloakin jopa heiteltäisiin ja vaan katseltaisiin maailman menoa.

      Pihallisuus vaikuttaa asiaan. Tuossa kun minäkin sanoin aiemmin 3 tunnista, niin siihen kuuluu juurikin se että mennään ulos ja kierretään alkuun vähän kerrostalon laajempaa pihaympäristöä jossa ihan ollaan "katselemassa" paikallaankin elämisen menoa. Eli 3 h ei tarkoita yhtämittaista liikuntaa vaan ylipäätään ulkona olemista.

      Mutta omakotipihallisen kohdalla koira saa piha-oleilua eri lailla, kerrostalolliset joutuvat tekemään enemmän ulkoilun eteen vaikka kerrostalon edustalla olisikin piha-alaa, koska ei omaa pihaa ja ihmisen kanssa siellä koiran oltava rajoitetusti.

      Porukoilla kun oltiin käymässä, heillä on omakotitalo ja iso piha, niin sakulihan ramppasi alvariinsa pihalla etenkin kun äkkäsi miten ovet avataan (viimonen ovi tosin lukollinen niin ihmisen se avattava). Alkoi silloin jo vähän käymään hermon päälle kun oli tosiaan jatkuvasti menemässä sisään ulos sisään ulos, klonks vaan kuului kun renasi ovia. Sitten palattiin kaupunkiin ja normirytmi palasi huusholliin. :)

      Tää sakuli on kaupunkilainen, oikein nauttii ravintoloiden, pizzerioiden, ratikkapysäkkien humusta. Jos menisi aivan maaseudulle, varmaan jäisi suu loksalleen kun peltoalaa jatkuisi loputtomiin eikä mistään tulisi pitsan huuruja nenään. Huumoria... (tarkoitan että kylhän paimenkoira sopeutuisi maaseudulle mutta tottumuksista erilaisiin käynti on uutta.)

      • koirallinen...

        Mä asun omakotitalossa. Koirat ei kuitenkaan ole pihalla yksin koskaan ilman valvontaa, joten ei pidä teidän johtopäätöksenne paikkaansa. Ja kun mietin tässä ympäristöä muutoinkin, niin taitaa olla aikalailla sama juttu muillakin. Ei täällä taajamassa koirat ole puolivallattomina nekään. Ihan samanlaista elämää eletään kuin aikaisemmin rivarissa ja kerrostalossakin. Noh, terassilla oleillaan kesällä, eli sinne on koirilla vapaa pääsy, ja ovi useimmiten lämpösillä säillä auki. MUtta niin se oli kerrostalossa ja rivarissakin. Mutta meillä on sääntö, että ihminen päättää, milloin ulos saa mennä, ovien avausyrityksetkin on kielletty. Ja vaikka ovet olisivat levälläänkin, ei kiellon jälkeen pihalle mennä.

        Eli ainakaan meidän korien elämään ei vaikuta juurikaan asumismuoto. Toki, sen verran, että koska asumme taajama-alueen laitamilla, meillä on huippuhyvät ulkoilumahdollisuudet. Mutta harrastuksiin sitten onkin pidempi matka. Täällä kun ei ole lähelläkään muita kuin omakoti/paritaloja.


    • (:(:

      Mun mielestä sellasista lyhkäsistä löntystely lenkeistä ei ole mihinkään! Meillä kaks kertaa päivässä, aamulla pienempi ja iltapäivällä piiiiitkä ja reipas kuntoa kohottava kävely tai joskus hölkkä. Sekä pihassa juoksemiset ja leikkimiset päälle.

    • (:(:

      Sitä paitsi on niiiiiiiiiin paljon koiria, jotka vain heitetään ulos hihnan päähän tai häkkiin yksinään.. sellainen ihminen jos joku ei ole kunnon koiranomistaja, ei taida olla kunnolla ajateltu mitä se koiran hankkiminen tarkoittaa, säällä kuin säällä koiran ON saatava lenkkiä. Ei riitä mikään pihassa pissalla käynti ja lenkille meno silloin kun vain ihmistä huvittaa, vaan oikeasti joka päivä. Ja mitä hienoa on hankkia koira vain aitaukseen istumaan tai hihnaan pihalle ?

    • kkglo7

      Itsellä sattuu olemaan epäsäännöllinen kolmivuorotyö (joo,apua! olen ottanut peräti 2 energistä keskikokoista rotua olevaa koiraa tähän elämäntilanteeseen!),eikä siinä vielä kaikki! asun KERROSTALOSSA!
      En käytä koiriani joka pvä edes sillä tunnin lenkillä,välillä ei vaan yksinkertaisesti jaksa.Saavat sitten pissalenkit ja muuta aktiviteettia,eivätkä kyllä noista päivistä tunnu olevan kauhean pahoillaan.. makaavat lattialla ja saattavat touhuta keskenään.
      Ja varmaan kaikkien hämmästyksesksi en ole lihava (normaalipainoinen 158/56) ja jotkut on koirianikin jopa laihoiksi haukkuneet.. löysiksi tai lihaksittomiksi eivät koskaan.

      Liikunta vaihtelee työvuorojen ja jaksamisen mukaan.. välillä käyn 1-3 tunnin hihnalenkkejä hölkäten tai reippaasti kävellen.Välillä juoksutan pyörällä,toisinaan käytän juoksemassa jäällä/metsässä/pellolla,leikkimässä koirakavereiden kanssa,käydään patikoimassa,toko/tottis,jälki-ja purutreeneissä erilaisissa koulutusseminaareissa ja jopati näyttelyissä.

      No,jos kokisin tarvetta jotenkin puolustaa itseäni,niin toinen koirista on huonolonkkainen ja pitkät lenkit (yli tunti) ja vapaana juokseminen enemmän kuin 1/2 tuntia kerrallaan aiheuttaa yleensä myöhemmin päivästä jäykkyyttä ja ylösnousemisen hankaloittumista jota sitten joudutaan hoitamaan kipulääkkeilllä,niin mielummin jätän sitten nämä vähemmälle kun tarkoituksella ylirasitan.

      Jos joku nyt koki tarvetta ottaa yhteyttä eläinsuojeluun,niin tervetuloa käymään :D
      Eikun hetkinen! tunnen porukkaa eläinsuojeluyhdistyksestä,eikä kukaan heistä ole vielä minulta koiria halunnut tulla pois hakemaan.. yksi sitä kautta tullutkin.. piikille olisivat laittaneet jos en olisi ottanut,kun eivät uskaltaneet edes hihnaan laittaa.. kiva hauva siitä on ajan kanssa tullut :)

    • Mitä voi vastata

      Koira vapaana kulkee kymmenen kertaa ihmisen kilometrit. En nyt lataa omistani videota, miten ne hauskasti sahaa eestaas.

      Toki pitkiä, kropan kunnossa pitäviä lenkkejä on oltava, muttei se tarkoita, että joka päivä, saati mitään kilometrejä tai kestoja olisi saneltava.

      Jos koira on saanut olla vaikka jälkihommissa, se vastaa jo suurempaakin fyysistä rasitusta, joten...?

      Ja mikä sen parempaa kuin vaihtelevassa maastossa kulkeminen, ei se, tuleeko kilometrit mitattua tarkkaan. Ja vihoviimeistä on mielestäni asfaltilla juoksuttaminen (jos siis on lähes ainut liikunta- ja virikkeistämismuoto), koira ei saa kuin nivelvaivoja eikä se saa toteuttaa itseään. Kunnon ylläpitoon toisinaan tuo sopii, kunhan ei raskasrakenteista koiraa juoksuta.

      Kamalinta on ollut nähdä bullmastiff-mix, jota vietiin monta kertaa päivässä asfaltilla fillarin vierellä. Siinä sen koiran elämä - kilometrejä varmasti tuli...

      • Peesari

        Karkeasti heitettynä ok-talossa asuva koira ja krs-talossa asuva koira....niin, kummatkin voi saada riittävästi kaikkea.

        Mutta hyvä koiranomistaja kerrostalossa joutuu viemään pakostakin koiran ulos useaan kertaan, mikä taas ei välttämättä aina toimi ok-talossa asuvalla koiralla. Ovi auki ja aitaukseen! Kyllä se koira tarvii mun mielestä joka tapauksessa ne "hesarinlukureissut", eli hihnalenkit, mutta maalla on niin helppoa pistää koira vaan pihalle tarpeilleen.

        Tää meni ehkä ohi aiheen, mutta tuli mieleen kun usein puhutaan, ettei koiria ylipäätään myydä aina kerrostaloon. Mikä siinä omakotitalossa on niin super?
        Ymmärrän tiettyjen rotujen kohdalla, etteivät todella ole ideaaleja krs-taloon.

        Muuten en tajua tuota jakoa.


      • Sivusilmä
        Peesari kirjoitti:

        Karkeasti heitettynä ok-talossa asuva koira ja krs-talossa asuva koira....niin, kummatkin voi saada riittävästi kaikkea.

        Mutta hyvä koiranomistaja kerrostalossa joutuu viemään pakostakin koiran ulos useaan kertaan, mikä taas ei välttämättä aina toimi ok-talossa asuvalla koiralla. Ovi auki ja aitaukseen! Kyllä se koira tarvii mun mielestä joka tapauksessa ne "hesarinlukureissut", eli hihnalenkit, mutta maalla on niin helppoa pistää koira vaan pihalle tarpeilleen.

        Tää meni ehkä ohi aiheen, mutta tuli mieleen kun usein puhutaan, ettei koiria ylipäätään myydä aina kerrostaloon. Mikä siinä omakotitalossa on niin super?
        Ymmärrän tiettyjen rotujen kohdalla, etteivät todella ole ideaaleja krs-taloon.

        Muuten en tajua tuota jakoa.

        Nenätyössä on kyllä aika lyhyestä ajasta kyse, kun tulee täyteen se mukamas vaadittu hihnalenkki, jolla koira purkais energiansa. Kyllä koira nenällään tekee eniten työtä ja se on myös kuluttavaa, vaikkei toki pidä lihaksistoa kunnossa.

        Tässä on kaksi eri asiaa menossa tai mennyt ristiin ja nää palstat nyt no,

        En ymmärrä edes tuota kysymystä kolmesta lenkistä. Vien koiraa ulos kolme kertaa, lenkeistä kaksi 20 min, yks on 1 h...

        Kuuntele koiraa!


    • näin-meillä-päin

      pissatan koiriani about 20 min ja 3x päivässä... mitä LENKKEIHIN tulee niin koirapuistoilut pari kertaa viikossa, kesäisin metsässä samoamiset ja juoksemiset pyörän vierellä, muuten meillä ei koira lenkkeile. minulla 2 koiraa ja on tyytyväisiä, ja joo ehkä joku tulee sanoo että onpas vähän lenkitystä, mutta kyllä koirani oirehtisi jos saisi vähän liian lenkkejä, koirat on ulkona aidatulla aluella myös paljon..

    • jkkkhjkjhkjhnn

      3x20 min. mitä tässä ketjussa useampikin kertoi lenkittävänsä ei riitä mihinkään. Tietenkin asia eri, jos koirat lisäksi harrastavat jotain tai käyvät esim purkamassa energiaansa koirapuistossa tai metsässä. Turha sanoa, että vähäisellä liikunnalla oleva koira voisi hyvin. Ei voi.

      • Kiirettä pitää

        Liikunnan tarve riippuu täysin koirasta! Mulla on chihuahua ja sille riittää todella hyvin se 3x15-30min, eikä mitään muuta lisäksi. Koirapuistot&metsät liian kaukana. Koirani on pirteä, terve nuorukainen ja päivisin sisällä suht rauhallinen. Hyvin näyttää voivan tällä liikuntamäärällä. Toisin kuin siskoni kultainennoutaja, jonka on päästävä päivän aikana AINAKIN kahdeksi tunniksi reippaalle lenkille ja metsään vapaana juoksemaan. En todellakaan pode huonoa omatuntoa siitä että lenkitän koiraani kolme kertaa päivässä: aamulla n. 15min, päivällä töiden/koulun jälkeen puolisen tuntia ja illalla toiset puoli tunita, joskus enemmän. Miten tavallinen työssäkäyvä ihminen tai opiskelija (mahdollisesti molempia!) ehtisi muka käymään neljä kertaa päivässä lenkillä? Menisi koko loppupäivä siitten lenkkeihin, kun tulet pitkän päivän jälkeen kotiin...


    • 18+8

      Periaatteessa koiran pitäisi aina päästä pihalle, kulkemaan vapaasti ja harrastamaan liikkuntaa...Ihanne tilanteessa noin. Tosin jos koiralla on vapaa pääsy ulos ja lenkkiä niin paljon, kun vain itse haluaa niin nopeasti huomaa että koira saattaa etsiä rauhallisen ja turvallisen paikan missä voi sitten levätä.

      Yksi pitempi lenkki on ihan riittävä. Kävelyä, haistelua ja sitten jos mahdollista niin juoksuttamista. Ei sitä koiraa tarvitse aamulla lähteä 30minuutiksi käyttämään...Katsoo että rakko tyhjenee ja paskaa tulee....Lenkillä sitten antaa merkata paikkoja.

      Koiraa on vaikea kuluttaa fyysisesti niin, että se olisi riittävä. Kuonon kautta on paljon helpompi järjestää uuvuttavaa aktiviteettia. Jälkitreenien jälkeen koiramme on ihan poikki ja nukkuu pitkään. Puhutaan siis vain tuokiosta, jossa koira keskittyy täysillä siihen mitä tekee ja etsii jotain. Myös tottelevaisuus harjoitukset on hyvää aktiviteettia, koska siellä koira on kokoajan keskittynyt ja valpas.

      Monen mielestä se koira kuolee, jos ei käytä 5 kertaa päivässä tunnin lenkillä... Kyllä se koira siitä selviää vaikka oletkin pahasti kuumeessa ja et kerkeä käyttää tunnin lenkillä, vaan käytät tarpeilla. Lisäksi naurettavinta on se, että monen mielestä koiran ainut aktiviteetti on käveleminen/juokseminen.

    • Seseseseliseli

      Koira käy lenkillä niin monesti kuin omistaja päättää, se on sen elämä.

    • Haukku

      Meillä on iso koira noin 50 kg, sen kanssa käydään lenkillä 2-3 kertaa viikossa. Ulos koira pääsee 4-10 kertaa päivässä ja on siellä 15min-2 tuntia kerralla. Ulkona se mm. "vahtii" pihaa (ei hauku), juoksee yksin tai yhdessä naapurin koiran kanssa, kaivelee kuoppia, syö ja piilottaa luita, on mukana pihatöissä, käy moikkaamassa naapuria ym. Ei tulisi mieleenikään lähteä määrättyinä kelloaikoina hihnan kanssa lenkille! Käymme koirapuistossa säännöllisen epäsäännöllisesti ja koira saa ruokaa kaksi kertaa päivässä, välillä syö ja välillä ei. Emme lähde koirapuistosta kesken leikin pois, koska "meidän Mustilla on ruoka-aika klo 16", niinkuin eräs koiranomistaja sanoi. Äly hoi älä jätä! Kyse on koirasta, ei pienestä vauvasta. Tuntuu, että tänne kirjoittavista suurin osa asuu kerros- tai rivitalossa, eikä koirat saa olla vapaina pihalla. Ymmärrän, että silloin koiran on päästävä ulos ja lenkille vähintään kolme kertaa päivässä, mutta jos koira saa olla vapaana kotona ja mökillä, juosta jäällä tai uida sielunsa kyllyydestä, ei sitä tarvitse vartavasten lenkille viedä. Koiramme nukkuu hyvin, jopa aamuisin usein yli kymmeneen, jos mahdollista, ei ole häiriökäyttäytymistä ja haukahtaa ehkä 1-3 kertaa, jos joku kulkee talomme ohi, eli ei siis todellakaan ole mikään pihassa räksyttävä piski. Olen kait sitten huono koiran omistaja, mutta koirani vaikuttaa onnelliselta.

    • Mitä olen tehnyt?

      Auttakaa mua ! Kun menen koiran kanssa lenkille ja kun äiti on jäännyt kotiin niin koiraani pitää "Raahata" 100m sitten se vasta alkaa käveleen ja jos äiti ei ole kotono koira menee koko ajan reippaasti ja jos minä jään kotiin ja äiti menee lenkille koira liikkuu äitin kanssa heti virkeästi . Pliis kertokaa syy eikö koira tykkää musta :(?

      • bullipoju ei rek

        Koirasi on varmaan "leimautunut" äitiisi, ehkä jopa vähän liiaksi ja kokee ehkä jonkinlaista eroahdistusta. Se voi myös kokea olevansa suojeluvelvollinen äitiäsi kohtaan eikä siksi halua jättää äitiäsi ilman vahtimista tai se sillä voi olla niin vahva laumavietti että jos se tietää koko lauman olevan paikalla, se ei halua että lauma jakautuu. Syitä voi olla monia mutta sitä en usko etteikö koira sinusta tykkäisi :)


      • Okei :)
        bullipoju ei rek kirjoitti:

        Koirasi on varmaan "leimautunut" äitiisi, ehkä jopa vähän liiaksi ja kokee ehkä jonkinlaista eroahdistusta. Se voi myös kokea olevansa suojeluvelvollinen äitiäsi kohtaan eikä siksi halua jättää äitiäsi ilman vahtimista tai se sillä voi olla niin vahva laumavietti että jos se tietää koko lauman olevan paikalla, se ei halua että lauma jakautuu. Syitä voi olla monia mutta sitä en usko etteikö koira sinusta tykkäisi :)

        Kiitos vastauksesta, toivotaan koiran tykkäävän minusta :)


      • Miten ?
        bullipoju ei rek kirjoitti:

        Koirasi on varmaan "leimautunut" äitiisi, ehkä jopa vähän liiaksi ja kokee ehkä jonkinlaista eroahdistusta. Se voi myös kokea olevansa suojeluvelvollinen äitiäsi kohtaan eikä siksi halua jättää äitiäsi ilman vahtimista tai se sillä voi olla niin vahva laumavietti että jos se tietää koko lauman olevan paikalla, se ei halua että lauma jakautuu. Syitä voi olla monia mutta sitä en usko etteikö koira sinusta tykkäisi :)

        Vielä kysyttävää miten saisin koirani menemään kanssani iloisesti lenkille ?


      • bullipoju ei rek.
        Miten ? kirjoitti:

        Vielä kysyttävää miten saisin koirani menemään kanssani iloisesti lenkille ?

        Sinun on yritettävä tehdä itsestäsi kiinnostava. Ota vaikka koiran lempilelu mukaan ja leiki sen kanssa lenkin alussa. Jos se tykkää herkuista, ota herkkuja mukaan ja teetä sillä temppuja tms. kun lähdette ulos. Yleensäkin leikkiminen ja temppujen teettäminen lähentävät sinua ja koiraa, kontakti paranee ja koira kiinnostuu sinusta ja siitä mitä sille sanot, joten kannattaa muutenkin kuin lenkillä harrastaa noita.


      • Onnistun varmasti !
        bullipoju ei rek. kirjoitti:

        Sinun on yritettävä tehdä itsestäsi kiinnostava. Ota vaikka koiran lempilelu mukaan ja leiki sen kanssa lenkin alussa. Jos se tykkää herkuista, ota herkkuja mukaan ja teetä sillä temppuja tms. kun lähdette ulos. Yleensäkin leikkiminen ja temppujen teettäminen lähentävät sinua ja koiraa, kontakti paranee ja koira kiinnostuu sinusta ja siitä mitä sille sanot, joten kannattaa muutenkin kuin lenkillä harrastaa noita.

        Okei kiiitos tosi paljon vastauksesta ! :)


    • koirat on yksilöitä

      Jos kyseessä on sisäkoira, on mielestäni koiran päästävä ulos vähintään 6 tunnin välein tekemään tarpeitaan. Eikä siihen aina riitä että koira tekee yhden pissun, tuskin yhdenkään koiran rakko tyhjenee kertapissulla. (itse tällaiseen käyttäytymiseen syyllistyin teininä, nykyään järkeä enemmän päässä).

      Tarpeiden tekeminen on toki yksilökohtaista, toisilta tulee vain yksi jätös/päivä ja toisilla useampi jätös/uloskäyntikerta joka taasen vaatii sitten pitemmän lenkin että asiat on tehtynä. Eikä kukaan kerralla opi koiraansa tuntemaan, esim. koska sillä on hätä tai montako kertaa se tekee päivässä tarpeitaan. Kohtuus opitaan erehdystenkin kautta joskus (koira ei ole pystynyt pidättelemään ja tehnyt tarpeet sisälle).

      • bullipoju ei rek

        Puhe nyt lenkillä käyttämisestä, ei tarpeilla käyttämisestä.


    • pkz3

      Hei, kannattaako nyt niin hirveästi " kinata" siitä miten koira liikuntansa saa? Eikö pääasia ole, että liikutetaan ja aktivoidaan. Surullisen paljon on niitä koiria jotka eivät pääse mihinkään, vaan viettävät aikansa tarhassa, sisällä tai narun päässä.

    • njhdgfbj

      kannattaa mennä suomen kennelliiton sivuille ja sinne rotutestiin niin tiedät mikä rotu sopii

    • Kakkalenkki

      Meillä mennään aika harvoin pidemmille lenkeille. Tarpeilla käydään kolmesti päivässä. Aamulla menee noin 20min, iltapäivällä 15min ja illalla 10min... Meidän koirista huomaa aika äkkiä jos liikuntaa on liian vähän. Alkaa nimittäin meno sisällä olla sitä luokkaa ettei pysy huonekalut paikallaan. Meillä on kaksi koiraa, Kettuterrieri 5v, ja tanskalais-ruotsalainen pihakoira 1v. Liikunnan määrä tuntuu olevan kuitenkin riittävä, koska molemmat pysyy oikeassa painossa ja pihakoiran lihakset pullistuu pullistumistaan. Itse en jaksa niin kauheasti stressata noita lenkkejä. Tarpeen mukaan mennään...

    • koiranomistaja123

      Meillä koira (keskikokoinen villakoira) asuu omakotitalossa jossa on keskikokoinen piha. Ei mikään suuri mutta ei pienikään. Meidän koira käytetään aamulenkillä, joka voi olla lyhyt (15-30min) tai pitkä (tunnin tai ylikin) ja illalla n.30min. Sillä välin koiraa päästetään pihalle. Omalle pihalle koira pissii, mutta ei koskaan kakkaa. Jos joskus jostain syystä ei ole päässyt lenkille kakalle, niin on tosi häpeissään jos on tehnyt kakan omalle pihalle. Meillä ei olla mitään kirjaoppineita pikkutarkkoja koiran omistajia ja ihan on onnellinen ja terve koira. Eniten säälittää kerrostalojen isot (tai vaikka pienetkin)koirat mitä näkee että vaan käytetään kulman takana.. ja painellaan takaisin sisälle.

    • koiranomistaja123

      ja vielä lisäyksenä että meilla oli myös ihana pikkuinen koira (eli 12vuotiaaksi) joka ei käynyt viimeisinä vuosianaan lenkillä ollenkaan. Muuttui kohdun poiston jälkeen passiiviseksi ja araksi eikä halunnut ulos. Aikamme raahattiin narun perässä väkipakolla, sitten osaisimme luovuttaa. Ihana hauvamme (jo pilven päällä) teki tarpeensa omalle pihalle ja se oli selvästi hänelle parempi niin.

    • koiran omistajan tie

      Kyl mun mielestä se järjen käyttö olisi ihan sallittavaa. Eikö se tarpeiden teko ja liikunta siihen samaan lastiin mene.itsellä iso koira kun sitä ulos aamusta lähdwn viemään niin se on vähintään tunnin kun olen ulkona koiran kanssa ja saa liikunnan samalla siinä sit aamusta ja tarpeiden teon.perään heittelemään koiralle palloa sit ruoka siihen ja 1-2 h lepo ja kaikki toi aamunen sen jälkeen uusiks sit siihen koirapuisto päälle missä aikaa vietän koiran kanssa 1-4 h riippuen sit kottiin tankkaa ruokaa pieni lepo ja taas pitkälle lenkille. Ja siihen viellä muutama iltalenkki noin 30 min tai tunti. Ja noilla pärjää hyvin saa tehdä hätiänsä päivässä niin paljon ku haluaa ja viellä olla irti metsissä ym maastoissa ja koirapuistois ja sisällä paljon leikitään. Jos näillä ei nentäis niin kyllä koirakin valittaisi. En kyllä ymmärrä miten koiranne pärjäävät noin surkealla ulos pääsyllä. kllä maistuu ruokakin päivässä useita kertoja ja lihas senkun kehittyy!!!!

    • omanmaunmukaan

      Voi,voi minä päästän koiran aamulla pissille.Sitten hetkenpäästä kierretään 3-5kilsan kävelylenkki.Ja kun tulen töistä pikaseen pissatan koiran,ja kun on ruuat syöty käyn 3-7joskus10kilsan kävelylenkin.Ja sitten illalla viellä koira käy pihassa.Jos ollaan perheenkanssa ulkona,koira siellä sitten leikkii ja juoksee omiaan.Lenkkeilyn ohessa tai välissä otetaan vähän koulutusta.
      Myös kylään lähtiessä on koira usein mukana,ja sielläkin usein kävellään jonkun verran.Päivittäin tietysti matkat ,ja maastot vaihtelee.Tietä,metsää,peltoa, merta...

    • 19+5

      Meillä käydään vähintään 4 kertaa päivässä. Lenkkien pituus vaihtelee. Koira on jo vanha, eikä jaksa pitkiä lenkkejä. Se viihtyy muuten kyllä ulkona. On sitä tyyppiä, joka voisi maata pihalla 24/7, mutta lenkeiksi riittää sellainen vartin kierros metsässä.

    • ulos....

      Mun koira rentoutuu kun pääsee lenkille nuuskuttamaan. Metsälenkki vapaana sekä remmilenkki tiellä, jossa voi nuuskutella päivän koirakuulumiset on kummatkin rauhottavia asioita. Jos on ollu rankat tokotreenit tai haku/jälkitreenit niin päivän päälenkki jää lyhyemmäksi, mutta se on hyvä palautumiskeino koiralle rasittavista hommista. Koirakaverilenkit on niin väsyttäviä, että silloin se saa olla lenkkinä, mutta yleensä silloin treffeissä kävellään 1,5h.

      Käyn aamulla pikaisen lenkin, tosi lyhyen koska sekä minä että koira ollaan niin aamu-unisia. Päivällä on sitten eka oikea lenkki. Iltapäivän on vapaana pihalla ja illalla pikku treenituokio ja sen päälle iltalenkki. Mulla on 50kg koira eikä se ihan hirveitä lenkkejä voi tehdä kerralla. 7km lenkki kerralla on ihan passeli, yli 10km lenkit alkaa väsyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      42
      1472
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1365
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      305
      1313
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1125
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1081
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      66
      1068
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1039
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      177
      892
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe