Vanhojen purkkareiden pitopohja tuntuu kovettuneen ja kaikki tahmeus on poissa. Miten pohjan saisi taas pitämään? Kengät kun muuten ovat ihan hyväkuntoiset.
Purjehduskenkien pohjan elvytys?
Docksides
62678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
LIGHT pRIMERIA KOLME KERROSTA TERVAUS
Karkealla hiekkapaperilla saat "dokkareiden" pohjat hiukan pitävimmiksi, mutta kovettuneesta materiaalista johtuva liukkausongelma tulee uusiutumaan.
Parempi ratkaisu on hankkia nykyaikaiset purjehduskengät eli crocsit! Halvimmat valintakauppojen mallit ovat olleet muutaman euron hintaluokassa.
Crocksit on mukavat jalassa, mutta ne eivät tue jalkaa ja tuntuu että ne pyörivät jalassa vinolla alustalla. Ehkä edulliset sisäpelikengät olisivat hyvä vaihtoehto?
Enpä voi tuohon yhtyä, ainakaan alkuperäiset Crocsit eivät todellakaan pyöri jaloissa. Pitää silti lisätä, että tämä havainto koskee niitä ensimmäisen sukupolven mallisia ja Italiassa tehtyjä. Kun ensimmäiset kuluivat loppuun ja piti ostaa uudet, oli melkoinen yllätys huomata eri puolilla maailmaa tehtyjen aitojen Crocsien olevan aivan erilaisia sekä muodoltaan että materiaaliltaan.
Silti pitää laittaa vielä toinenkin suositus. Yhden kauden nyt ollut käytössä Glagla-kengät. Painoa saman verran kuin paksuilla sukilla ja hengittävät pohjan läpi. Pohjan läpi tulee sitten tietenkin vesikin esteettä, jos lätäkköön astuu. Sisäpelikengiksi ne on kai alunperin tehty ja pitävät pohjat kuin tauti normaaleilla kansilla, kohtuullisesti jopa kiiltävällä lakatulla kannella. Eivät ole edes kalliit, omani ostin Marnelasta, mutta niitä saanee sieltä täältä muualtakin.
Aloittajalle ei todellakaan ole jo annettuja parempia neuvoja. Kun materiaali vanhenee, kuten synteettisillä materiaaleilla on tapana, se vain vanhenee ominaisuutensa menettäen. Vanhasta ei saa uutta.
Kiitos suosituksesta. Ostin omat Glagla kenkäni Megamyyntiareenalta ja olivat niin loistavat jalassa että tilasin jo toiset tuolta glaglastore.fi sivuilta (vaikkakin vähän kalliimmalla, mutta oli sopivimpia värejä tarjoilla).
Hyvää ja kaunista kesää.
Oman "ei tieteellisen" kokemukseni pohjalta vuodesta -87 oleellisinta venekengän pidossa on kumin laatu ja sitten vasta kuviointi. Kun kumi kovettuu muovimaiseksi, en ole saanut palautettua sitä eri karkeuksien hiekkapapereillakaan. Merkkien välillä on kuitenkin suuria eroja kuinka kauan pohjat kestävät kovettumatta. Olen vuosien varrella kokeillut useimpia merkkejä ja kaksi on erottunut muista. Docksides on nimensä mukaisesti tarkoitettu ilmeisesti vain laiturin puolelle ja toisaalta ostin -89 Tukholmasta Henri Lloydin saappaat eikä niiden pohjan kumi ole kovettunut vieläkään.