Millaisia kokemuksia olette saaneet turvonneen jalkavamman hoidosta. Ja kuntoutuksesta ? Itse elän aikaa 5 päivää turvotuksen jälkeen. Päivittäin olen kylmettänyt 3 kertaa ja pitänyt hevosta sisällä levossa. Nyt otin hevosen ulos ja pitänyt aluksi pinteliä tukena koska liikkuu nyt tasaisella alustalla jonkin verran. Jalka on kyllä toipunut ja turvotus asettunut,mutta kylmetän jalkaa vielä illalla talliin tulon jälkeen. Olisiko jostain voiteesta apua ?
Vastaukset 2
- Kasiro
Et kerro tarkemmin mitä jalkaan kävi. Miksi se turposi? Näytitkö lääkärille?
Mutta asiasta sen enempää tietämättä sanoisin että jatka samaan malliin. Kuitenkin tallissa seisottaminen ei välttämättä tee hyvää, voisit talutella sitä 15 - 20 min kaksi tai kolme kertaa päivässä että veri kiertäisi jalassa. Muuten nesteet pakkautuu uudelleen jalkaan. Jos siinä on haava niin suojaa se hyvin.
Tietääksen mistään voiteista ei ole apua. - katherine__
Komppaan Kasiroa. On täysin mahdoton neuvoa, kun ei tiedä mistä turvotus johtuu. Jonkun impparin aiheuttaman turvotuksen ja vaikkapa jännetulehduksen hoito kun on niin erilaista.
Pääosin kuitenkin sanoisin, että en ratsastaisi ennen kuin turvotus on kokonaan laskenut. Taluttelu on tosiaan hyvä asia useimmiten, mutta sekin tietysti riippuu mikä jalassa on vikana.
Eri voiteetkin riippuu ihan siitä miksi jalka turvottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721186
- 721002
- 86820
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747- 47738
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko79661Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su37617- 28605
IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin67601Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46589