Pinnarit elättävä jälkikasvunsa muilla

periaate en maksa

Voit ansaita enintään 1071,43 euroa kuukaudessa (bruttotuloina), jotta olet oikeutettu maksuvapautukseen. Tätä tulorajaa korotetaan 267,86 eurolla jokaista elatusvelvollisen alaikäistä lasta kohti lukuun ottamatta lasta tai lapsia, joille elatustuki on myönnetty.

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piuhat poikki

      Valtaosa elatusmaksujen rästeistä menee ulosottoon
      Turun Sanomat 5.12 . 2010

      Suomessa noin 96 000 lasta saa Kelan elatustukea, ja yleisin syy on elatusvelvollisen laiminlyömä maksu.
      Maksunsa laiminlyöneistä elatusvelvollisista alle puolet hoitaa velkansa Kelaan ajoissa. 60 prosenttia Kelan elatusapusaatavista menee ulosottoon.

      –Ulosotto ei ole mitenkään poikkeuksellinen tai harvinainen menettely, vaan pääsääntö, vahvistaa toimistojohtaja Anne Tolonen Kelan Lounais-Suomen perintäyksiköstä.
      Kelan saatava menee ulosottoon heti eräpäivän umpeuduttua, eikä minkäänlaisia maksumuistutuksia lähetetä. Näin halutaan turvata lapsen etu.

      Elatustuen maksaminen siirtyi kunnilta Kelalle viime vuoden keväänä. Muutosvaiheessa elatusapujen perintään liittyvät tietojärjestelmät kangertelivat, ja ulosottoon meni selvästi tavallista vähemmän elatusapumaksuja.

      Nyt Kela on saanut järjestelmänsä toimimaan, ja elatusapuvelkoja on mennyt tänä vuonna ulosottoon huomattavasti viime vuotta enemmän.

      Valtakunnanvoudin tilastojen mukaan elatusapumaksuja on mennyt ulosottoon >vuonna 2010 >lokakuun loppuun mennessä, yhteensä noin 8,6 miljoonaa euroa.

      Viime vuonna vastaavana aikana summa oli noin 7 miljoonaa euroa.

      Elatusvelvollisten liitto ry arvioi, että Suomessa on jopa 150 000 etävanhempaa, jotka on velvoitettu maksamaan elatusapumaksuja.
      Elatusvelvollisten liiton puheenjohtaja ja myös yksityistä asianajotoimistoa edustava Ahti Hurmalainen saa päivittäin yhteydenottoja elatusvelvollisilta, jotka ovat joutuneet ahdinkoon. Työttömyyden kasvu näkyy selvästi yhteydenotoissa.
      .

    • vaikuttaa-ko?

      Mitenkäs kun olen kuullut lastenvalvojalta ettei yksi lapsi vielä vaikuta elatusmaksuihin vähentävästi? Siis jos elatusvelvollinen saa uudessa suhteessa lapsen niin se ei vielä vaikuttaisi maksettaviin elatusmaksuihin? Vai onko tuo muuttunut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      127
      7129
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      411
      6836
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3463
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      132
      3038
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2614
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2181
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1894
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1757
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1427
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1307
    Aihe