Haluisin oman hevosen. Olen 12 vuotias ja ne jotka tulevat sanomaan että olen liian nuori yms voivat painua jonnekkin syvälle :)
Ekaksi hevoseksi haluaisin issikan (aikuisena aijon ostaa enemmän xD), kokemusta issikoista on 4 vuotta, ja 1/2 vuotta "tavallisista" hevosista. Äiti sano että jos olen kiinnostunut vielä 13 vuotis päivänäni hepoista, saan oman issikan :DD. Siihen on vuosi aikaa, ja ajattelin vain kysyä, kuinka paljon sellainen maksaa!? Ja nyt en halua arvioita vaan ihan kokemuksella niitä joilla on islanninhevonen.
Issikkaruuna joka on koulutettu olisi toiveena. Siis ei sen ruuna ole pakko olla, mutta koulutettu kummiskin. :D
Kiitos vastauksista!
NIILLE JOILLA OMA ISSIKKA!!
3
479
Vastaukset
- omaissikka
Moikka!
Haluaisin vain kysyä tiedätkö kaikki sairaudet mitä hevosille voi tulla ? osaatko hoitaa ne ? vaikka kokemusta olisikin 4v.
Mutta pääasiaan, mulla on oma issikka ja se makso n. 9000e issikoiden hinta vaihtelee todella paljon 2000-10000 mutta yleisimmät hinnat on 3000-7000 nykyään. - -issikka-
Itselläni ei issikkaa ole, mutta oma hevonn kyllä. Mutta sen verran kokemusta on, että kaikki issikat joita olen ollut mukan ostamassa on maksaneet 3000-5000 eli sillä hinnalla kyllä saa mukavan perushepan itselleen:)
- Issikan omistaja
Koulutettu islanninhevonen maksaa arviolta 5000-10000euroa, eli on hintavampi kuin muun rotuinen hevonen.
Ja tuo on vain pieni hinta verrattuna hevosen ylläpito kustannuksiin, johon kuuluvat mm. tallivuokra, eläinlääkärikulut (esim.rokotukset,madotukset, raspaukset), kengitykset,varusteet, valmennukset, matkakulut (jos hevonen asuu kaempana kun pyöräily\kävelymatkan päässä) yms.
Viisi vuotta islanninhevosen omistaneena voin sanoa että, hevosen omistajaksi ei kannata ruveta hetken mielijohteesta ja vanhempien taloudellinen panos on ehdoton, jos on kyse ala-ikäisestä ei täysipäiväisesti työssä käyvästä henkilöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85892
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57883- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä334664Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74626