grand vitara 2,0 -07 100,000km ajoa

pett2

jakopää ketjulla-onko ongelmia ,minulla on.kuulemma pitäis uusia koko helahoito

16

7980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • G viitara

      Onko ongelmia?? Tuo ketjun vaihto tehdään yleensä 400 tuhannen jälkeen ja silloinkin ihan vain varmuuden vuoksi. Merkkiliikekkö tuota vaihtoa ehdotti?

    • Uudempi vai vanhempi

      Pistetään tähän ketjuun lisäksi että missä km lukemassa on teidän GV:sta mennyt jarrut vaihtoon, tai muuta normaalia kuluvaa osaa.
      Alkaako 100tkm olla raja että alkaa jarrut, pakoputki ym. olla vaihdon tarpeessa?

      Tietysti käyttö, olosuhteet ja käyttäjäkin vaikuttaa, mutta yleensä.

      • Hieman pettynyt

        Jep. GV 2007:ssa oli täällä mittarissa 75 tkm ja ihme kalkatus kuului koneesta -> tarkistukseen. Kampiakselin laakerit kuulemma sinersivät - koko alamoottori vaihtoon, noin 7000 euroa. Eli käytännössä kansi jäi vanhasta koneesta. Uuden moottorin tilaaminen ja sen saapuminen kesti pari-kolme kuukautta. Onneksi hankittiin auto liikkeestä - meni takuuseen. Nyt hetki tästä ja ESP-valo syttyi, diagnoosina vika yksikön painetunnistimessa. Korjausarvio noin 2300 euroa. Tähän kun vielä lisätään, että joku etupäässäkin narisee järkyttävästi ja takapäässäkin kolahtelee joku osa. Melkein itku tulee ja tietää minkä tähden aamulla lähdetään töihin. Laatu ei kyllä Suzukia mairittele... valitettavasti näin. Ja tällä autolla on ajettu vain normiajoa, ei maastoa tai muuta revittelyä.


    • toisen firman talli

      Jotenkin jäänyt mielikuva että grand vitarat olisivat aika lujia, mutta myyntimääriin nähden on paljon myynnissä.
      Ja suurin osa väh. ½ vuotta enenn kuin menevät kaupaksi, eli jos tuommosen hankkii niin meinaan vaikea päästä eroon?

      • GV -11

        Sulle tiedoksi, että nettiautossa olevien Grand Vitaroiden (vm 05 -12) keskimääräinen myyntiaika viimevuonna oli vain 2kk ja neljä päivää, eli arviosi perustuu mutuun tai läpän heittoon.
        Lisäksi korjaus toiseen vieheelliseen väittämääsi. Tarkistappa Trafin sivuilta, montako Grand Vitaraa on suomessa myyty ja montako esim tällä hetkellä on myynnissä ja HÄMMÄSTY, niitä on erittäin vähän myynnissä.


    • Ja vain hieman pettynyt!!? =D Taidat olla peruspositiivinen ihminen! Valitettavaa on, että tuollainen tilastoihme on kohdallesi sattunut!

      • GV -11

        Joo, kirjoittaja on tuon vitsin kirjoitellut vappuaaton alkuyöstä reiluissa promilleissa ja suutuksissa, kun simat on kaikki juotu ja tyttöystävän haki joku Grand Vitaralla.


    • ei ikuna

      IHANAN halpa remppa about:5.600€??IHANAAAAAA OMISTAAAAAA SUZUKIIII!!!!

      • On toi kyllä über pärsseestä!! Jaxyhali!!!


      • Grande V
        rontikainen75 kirjoitti:

        On toi kyllä über pärsseestä!! Jaxyhali!!!

        Kaveri nähnyt unta taas juopuneena, viinat lopussa aamuyön tunteina ja sitten purkautunut tänne. Voi raukkaa...


    • GvMies

      Onko 2.0l vm 2009 jakopää ketjulla?

      • hihnalla_on

        hihnalla.


    • GV06

      On ketjulla, viime kesänä omaan vaihdoil kun vähän rohise ketju kylmänä. Mutta eipä olis vielä matkantekoa haitannu, 245 000km oli mittarissa kun vaihdoin ketjun.

    • Juu,on ketjulla 2.0 2009. Merkkihuollossa sanoivat. Paljonko maksoi ketjun vaihto? Itselläni kuulemma se vähän nakuttaa/kalkattaa kylmänä. Karkea vaihto arvio noin 1000€.

    • GV06

      Varmaan tonnin luokkaa onkin merkkiliikkeessä, mut osaa tuon monimerkkikorjaamotkin tehdä. Minä tilasin saksasta ketjusarjan kaikkine tarvikkeineen, maksoi vajaan 200€ ja 12 h meni aikaa, kun itse vaihdoin. Alottelialta suht nopee suoritus. :)

    • Anonyymi

      Onko tuolle ketjulle joku vaihtoväli? Tuli ostettua tuollanen 2.0l -08 grand vitara 145tkm ajettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe