grand vitara 2,0 -07 100,000km ajoa

pett2

jakopää ketjulla-onko ongelmia ,minulla on.kuulemma pitäis uusia koko helahoito

16

7087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • G viitara

      Onko ongelmia?? Tuo ketjun vaihto tehdään yleensä 400 tuhannen jälkeen ja silloinkin ihan vain varmuuden vuoksi. Merkkiliikekkö tuota vaihtoa ehdotti?

    • Uudempi vai vanhempi

      Pistetään tähän ketjuun lisäksi että missä km lukemassa on teidän GV:sta mennyt jarrut vaihtoon, tai muuta normaalia kuluvaa osaa.
      Alkaako 100tkm olla raja että alkaa jarrut, pakoputki ym. olla vaihdon tarpeessa?

      Tietysti käyttö, olosuhteet ja käyttäjäkin vaikuttaa, mutta yleensä.

      • Hieman pettynyt

        Jep. GV 2007:ssa oli täällä mittarissa 75 tkm ja ihme kalkatus kuului koneesta -> tarkistukseen. Kampiakselin laakerit kuulemma sinersivät - koko alamoottori vaihtoon, noin 7000 euroa. Eli käytännössä kansi jäi vanhasta koneesta. Uuden moottorin tilaaminen ja sen saapuminen kesti pari-kolme kuukautta. Onneksi hankittiin auto liikkeestä - meni takuuseen. Nyt hetki tästä ja ESP-valo syttyi, diagnoosina vika yksikön painetunnistimessa. Korjausarvio noin 2300 euroa. Tähän kun vielä lisätään, että joku etupäässäkin narisee järkyttävästi ja takapäässäkin kolahtelee joku osa. Melkein itku tulee ja tietää minkä tähden aamulla lähdetään töihin. Laatu ei kyllä Suzukia mairittele... valitettavasti näin. Ja tällä autolla on ajettu vain normiajoa, ei maastoa tai muuta revittelyä.


    • toisen firman talli

      Jotenkin jäänyt mielikuva että grand vitarat olisivat aika lujia, mutta myyntimääriin nähden on paljon myynnissä.
      Ja suurin osa väh. ½ vuotta enenn kuin menevät kaupaksi, eli jos tuommosen hankkii niin meinaan vaikea päästä eroon?

      • GV -11

        Sulle tiedoksi, että nettiautossa olevien Grand Vitaroiden (vm 05 -12) keskimääräinen myyntiaika viimevuonna oli vain 2kk ja neljä päivää, eli arviosi perustuu mutuun tai läpän heittoon.
        Lisäksi korjaus toiseen vieheelliseen väittämääsi. Tarkistappa Trafin sivuilta, montako Grand Vitaraa on suomessa myyty ja montako esim tällä hetkellä on myynnissä ja HÄMMÄSTY, niitä on erittäin vähän myynnissä.


    • Ja vain hieman pettynyt!!? =D Taidat olla peruspositiivinen ihminen! Valitettavaa on, että tuollainen tilastoihme on kohdallesi sattunut!

      • GV -11

        Joo, kirjoittaja on tuon vitsin kirjoitellut vappuaaton alkuyöstä reiluissa promilleissa ja suutuksissa, kun simat on kaikki juotu ja tyttöystävän haki joku Grand Vitaralla.


    • ei ikuna

      IHANAN halpa remppa about:5.600€??IHANAAAAAA OMISTAAAAAA SUZUKIIII!!!!

      • On toi kyllä über pärsseestä!! Jaxyhali!!!


      • Grande V
        rontikainen75 kirjoitti:

        On toi kyllä über pärsseestä!! Jaxyhali!!!

        Kaveri nähnyt unta taas juopuneena, viinat lopussa aamuyön tunteina ja sitten purkautunut tänne. Voi raukkaa...


    • GvMies

      Onko 2.0l vm 2009 jakopää ketjulla?

      • hihnalla_on

        hihnalla.


    • GV06

      On ketjulla, viime kesänä omaan vaihdoil kun vähän rohise ketju kylmänä. Mutta eipä olis vielä matkantekoa haitannu, 245 000km oli mittarissa kun vaihdoin ketjun.

    • Juu,on ketjulla 2.0 2009. Merkkihuollossa sanoivat. Paljonko maksoi ketjun vaihto? Itselläni kuulemma se vähän nakuttaa/kalkattaa kylmänä. Karkea vaihto arvio noin 1000€.

    • GV06

      Varmaan tonnin luokkaa onkin merkkiliikkeessä, mut osaa tuon monimerkkikorjaamotkin tehdä. Minä tilasin saksasta ketjusarjan kaikkine tarvikkeineen, maksoi vajaan 200€ ja 12 h meni aikaa, kun itse vaihdoin. Alottelialta suht nopee suoritus. :)

    • Anonyymi

      Onko tuolle ketjulle joku vaihtoväli? Tuli ostettua tuollanen 2.0l -08 grand vitara 145tkm ajettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1648
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      140
      1404
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1143
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      58
      1053
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1005
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      53
      926
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      774
    Aihe