Eli vaihdelaatikosta kuuluu rohinaa aina vaihdon jälkeen. Onko tämä vika vai ominaisuus? Voiko ääni tulla kardaanista? Ääni ei ole kovin paha, mutta häiritsee.
Lexus IS 220D Sport -08 vaihdelaatikko rohisee
7
611
Vastaukset
- sdrt
Ominaisuus on!
Itseänikin vähän häiritsi mutta huollossa sanoivat että täysin normaalia. Eikä ääni tule kardaanista. Toinen ärsyttävä piirre on että koneen kierrokset nousee pysähtyessä esim. liikennevaloissa, jolloin pitää tuuletus ja ilmastointi laittaa OFF-asentoon ettei kuullosta täysin traktorilta. - GSh
Onneksi lopettivat diesel-Lexuksen valmistamisen. Ei sopinut merkin imagoon missään vaiheessa.
- dfgsre
Niin kun ei osata tehdä niin ei osata. Turha tehdä sellaista johon ei taidot riitä. Ei edes diesel-automaattia saanut.
- IS220
Itselläkin rohisee laatikko hivenen ärsyttävästi aina vaihdettaessa (ainoastaan alemmilla vaihteilla). Pientä rohinaa kuuluu myös moottorijarrulla, mutta ainoastaan ensimmäisellä vaihteella. Samoja kokemuksia?
- Jeppe is220
Moro, oli ihan pakko vastata tähän. Itsellä myös IS220 (2008) ja rohinaa kuuluu vaihteiden vaihdossa ja moottorijarrutuksessa. Myös minulal sanottiin huollossa, että rohina on normaali. Vähän häiritsee, mutta kyllä siihen tottui.
- 350
Kyllä Lexus - tai ennemmin Toyota - olisi osannut niitä dieseleitä tehdä. Ei vain haluttu. Kaikki voimavarat oli laitettu hybriditeknologiaan. Näkeehän sen vaikka uudesta Aurisista - ei Ei se Toyotan kassakaan mikään pohjaton ole. Se on kylmä totuus.
- lex-luthor
Aikoinaan dieselin hyljeksimistä perusteltiin Lexuksella sillä, ettei se sovi Lexuksen imagoon. Tavoitteena kun oli jo alusta saakka tehdä mahdollisimman raffinoituija autoja ja siihen ei yksinkertaisesti karkeakäyntinen diesel sopinut.
Dieselin kannattajat, huom. pls don't shoot the messanger, voitte toki olla eri mieltä.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006544
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313910törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303335Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3821794- 331418
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471073Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889