Vapinakohtaus ponnistusvaiheessa

vapisee

Semmoinen asia jäi ihmetyttämään synnytyksestä, kun ponnistusvaihe vain kesti ja kesti päälle toiseen tuntiin, niin sain useamman semmoisen holtittoman vapina kohtauksen. Jalat ja kädet tärisi ja naama tärisi ja muistan miten kätilö huusi nimeäni ja käski katsomaan häntä. Silloin iski semmoinen kuolemanpelon tunne ja tuntui että sydän pysähtyy.

Mistäköhän tässä oli kysymys? Meinasinko pyörtyä vai oliko lihakset niin väsyneet ja kramppasivat? Harmittaa ihan etten sitä kätilöltä muistanut jälkeenpäin kysyä. Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?

4

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haikarakehti

      Saitko epiduraalia? Mulla ainakin tokan annoksen jälkeen aiheutti ihan hirveen tärinän. Ponnistusvaiheessa tärisin kuin epileptikkoo, eikä ponnistamisesta meinananut tulla mitään kun tärinä vei kaikki voimat.

    • normaali ilmiö

      Todennäköisesti johtuu tosiaankin puudutuksesta, jos sulla oli epiduraali tai spinaali niin ne pistävät joskus vapisuttamaan.

    • äiti kolmelle..

      Samanlainen kokemus, kolmessa synnytyksessä, epiduraalia tai spinaalia ei ollut missään synnytyksessä. Tuo on ihan normaalia.

    • normaalia.

      mä sain epiduraalin ja siitä vapisin ku haavan lehti, nii ennen ponnistamista ku sen aikana ja jälkeenki vielä.. :D mun mieski aivan säikähti sitä vapinaa, kätilöt sano että ihan normaalia on tää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3914
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1924
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1319
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1291
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1149
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1052
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      859
    Aihe