Erityiskorvikkeet/maitoallergia

all

Hei!
Lapsellani todettiin vastikään maitoallergia (ikää 4 kk) ja saatiin ohjeistus käyttää nutrilon peptiä ja se sopii lapselle hyvin. Nyt kuitenkin saimme sukulaiselta avaamattoman purkin nutricia altheraa, uskaltaako/kannattaako sitä käyttää kun on tuota peptiä saanut aiemmin? Sisältö näyttäisi olevan aikalailla samanlainen.. Ite oon vielä ihan epävarma näitten juttujen kanssa, kun ei aiempaa kokemusta ole!

1

306

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergisen äiti

      Suurimmalle osalle käy mikä allergiakorvike vaan. Eli luultavasti sopii. Mutta on mahdollista, että ei sovi.

      Toisaalta, onko yhden purkin hinnansäästö niin merkittävä, että kannattaa riskeerata. Korvikkeiden maussa on myös eroja eli voi olla, että vauva ei huolikkaan altheraa tai ihastuu siihen ja alkaa sen jälkeen irvistellä peptille.

      Itse en noilla tiedoilla yhden purkin takia riskeeraisi, mutta jos tarjolla olisi useampi purkki ilmaista korviketta niin kokeilisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1810
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1650
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1270
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      177
      875
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      820
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      49
      766
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      733
    9. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      41
      678
    Aihe