Ajettavuus hyvä

Toyotan ajettavuutta kritisoidaan liian usien perusteettomasti. Normaalissa käytössä 2000-luvun Toyotien ajettavuudessa ei ole mitään vikaa verrattuna muden valmistajien tuotteisiin. Monesti tilanne on jopa päin vastoin. Vaikeilla talviteillä en ole kokenut mitään etua esim. volkkareiden tai jopa Audien ajo-ominaisuuksissa. Tuntumissa valmistajakohtaisia eroja, mutta ne eivät aina ole parempia kuin Toyotien tunnelmat ohjauksen, jousituksen tai suuntavakavuuden suhteen. Kyse lähinnä virityksistä ja valmistajan tyylistä. Toyotat ovat kaikkinensa helppoja autoja omistaa ja käyttää moninaisissa olosuhteissa. Niiden ominaisuudet ovat tarkasti harkittuja ja huolella toteutettuja.
13254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

"Vaikeilla talviteillä en ole kokenut mitään etua esim. volkkareiden tai jopa Audien ajo-ominaisuuksissa."
Siis mökkipolulla alle 20 km/h nopeuksissa?

Äänestä

Ihan totta! Etenkin jäisellä maantiellä Toyotat on suorastaan nautittavia ajettavia verrattuna noihin yli-kehuttuihin saksalaisiin.

Äänestä
  • Just joo, kialalta on pettänyt viimeinenkin laakeri.

    Äänestä

  • Motonet kirjoitti:

    Just joo, kialalta on pettänyt viimeinenkin laakeri.

    Miks laakeri?... terveisin romu52:::))))

    Äänestä

  • Toiset nauttii siitä, ettei mene metriäkään suoraan, toiset pitää suoraviivaisesta etenemisestä.

    Äänestä

  • nautintoja joo kirjoitti:

    Toiset nauttii siitä, ettei mene metriäkään suoraan, toiset pitää suoraviivaisesta etenemisestä.

    Yleensä suoran jälkeen tulee mutka, sä vaan nautit suoraan etenemisestä...no se selittääkin jo paljon...::))

    Äänestä

  • nautintoja joo kirjoitti:

    Toiset nauttii siitä, ettei mene metriäkään suoraan, toiset pitää suoraviivaisesta etenemisestä.

    Minkä värillisillä laseilla luet testejä? Viime aikoina on tullut huomautuksia Passatin, BMW ja Skodan ohjauksesta... ja kohta varmaan mersustakin.

    Äänestä

Minulla Toyota, ja ainut huono puoli siinä on mielestäni juuri tuo ajettavuus. Kaupunkipyörittely Avensiksella on mukavaa, mutta nimenomaan maantieajo (nopeus yli 70 km/h) on kyllä huonompaa kun monilla kilpailijoilla. Tuntuma tiehen ei ole niin hyvä kun monilla kilpailijoilla. Pitää keskittyä enempi pitämään silmät tiessä ja korjailtava ohjausta pienin liikkein vaeltelun estämiseksi. Huomaa myös jos hetkeksi katsoo muualle, vaikka navigaattoriin, radioon tms. niin pelkällä käsituntumalla ei voi ohjata kun ei tiedä mihin auto oikeasti kaartamassa.

Jos maantienopeuksilla ohjaus muuttuisi jäykemmäksi ja tarkemmaksi, niin olisi hyvä.

Toki 2000-luvun Toyotaissa ohjaus on parempaa kuin melkein missään 90-luvun merkissä. Mutta jos ajat vaikka saman ikäistä 2000-luvun Mondeota tai Wolkkari tms. ja heti perään Avensista, niin eron kyllä huomaa.

Kaikkeen tietenkin myös tavallaan tottuu.

Uutta Aurista en ole ajanut. Sen ohjaus kuulema jo pahempien kilpailijoiden tasolla.

Äänestä

"Uutta Aurista en ole ajanut. Sen ohjaus kuulema jo pahempien kilpailijoiden tasolla"

Niin varmaan on. Siis pahempien kilpailijoiden. Ei parhaimpien...

Äänestä

Kaikissa japseissa ja myös korealaisissa on ohjaus tehty kevyemmäksi kuin eurooppalaisissa.

Tuulilasihemmo oli uuden Honda Civicin koeajossa ajellut jopa kahdella sormella "paremman tunnon" saavuttamiseksi ! (Voi jum...lauta) !

Väitänpä että kaupungissa ehdottomasti kevyempi ohjaus on parempi, maantiellä sitten ehkä hieman jäykempi ohjaus, mutta molempiin tottuu.

Äänestä
  • joo pisti tosiaan silmään kun olen lukenut honda civicin testejä TL:ssa niin eivät sitä oikein kehu, kun taas esim. auto bild on pitänyt auton ajettavuutta ihan hyvänä.

    Hondan ohjaus on nopea eli varmaan jakaa mielipiteitä, mutta selvää liioittelun makua tahtoo olla TL:n testaajien mielipiteissä.

    Itse olen ajellut vuosien saatossa erimerkkisillä autoilla aika paljonkin ja sanotaan näin että esim. ford Mondeon ajettavuus on varmaan luokkansa paras ja eron kyllä huomaa jos heti sen jälkeen menee esim. Citroen C5 tai toyota avensikseen, mutta väitän myös että viikon kun ajaa vaikka avella niin ei todellakaan voi pitää auton ajettavuutta huonona,samaten myös C5:lla.

    Ja kun autoa yleensä pidetään nyt ainakin 2-4v niin siinä ajassa tulee myös auton muut ominaisuudet esinn mitä ei 2päivän vertailussa esille tule.

    Äänestä

TM 12/12 kirjoitti näin vertailtuaan isomman keskiluokan autoja: Chevrolet Malibu, Mondeo, Hyundai i40, Mazda6, Peugeot 508, Škoda Superb, Avensis ja Passat

"Vertailuryhmän autot ovat ajo-ominaisuuksiltaan vähintään hyviä. Erot ovat useimmilla osa-alueilla marginaaliset, eikä suuria heikkouksia ole.
Ryhmän kaikilla autoilla voi ajaa pitkiäkin matkoja ilman suurempia murheita".

Äänestä

"Normaalissa käytössä 2000-luvun Toyotien ajettavuudessa ei ole mitään vikaa verrattuna muden valmistajien tuotteisiin."

Tällainen luokitteleminen 'tämän vuosisadan Toyotat' on jokseenkin järjetön, eikä asia parane sillä, että vaihdat erisnimen kohdalle 'Avensikset'. Jos vaikka lukaiset kokemukseni ja siitä ympäriltä muiden tekstejä linkistä alhaalta, ymmärtänet mitä tarkoitan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11185674#comment-59372021

Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuutta arvosteluun kirjoitti:

Toyotan ajettavuutta kritisoidaan liian usien perusteettomasti. Normaalissa käytössä 2000-luvun Toyotien ajettavuudessa ei ole mitään vikaa verrattuna muden valmistajien tuotteisiin. Monesti tilanne on jopa päin vastoin. Vaikeilla talviteillä en ole kokenut mitään etua esim. volkkareiden tai jopa Audien ajo-ominaisuuksissa. Tuntumissa valmistajakohtaisia eroja, mutta ne eivät aina ole parempia kuin Toyotien tunnelmat ohjauksen, jousituksen tai suuntavakavuuden suhteen. Kyse lähinnä virityksistä ja valmistajan tyylistä. Toyotat ovat kaikkinensa helppoja autoja omistaa ja käyttää moninaisissa olosuhteissa. Niiden ominaisuudet ovat tarkasti harkittuja ja huolella toteutettuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu