sain ensimmäisen epilepsia kohtaukseni noin 2 vuotta sitten (olin silloin 16v), lääkitystä en saanut. Nyt oon miettiny että kuinka yleistä on että se tulee takaisin? Oon muutaman poissaolokohtauksen saanu (ei vakavia) ja nyt pelottaaki että kuinka varmaa on että tulen tätä tautia kunnolla vielä sairastamaan?
yksi kohtaus.. uusiutuuko
4
650
Vastaukset
- epi20
epilepsia on siitä inhottava sairaus, että mitään ennustuksia ei voida tehdä. Voi olla että sinulle ei tule enää kohtauksia, tai sitten tulee. Oletko puhunut lääkärille näistä poissaolokohtauksista? Jos niitäkin on ollut jo useampi, niin mielestäni olisi lääkitys paikallaan, vaikka en mikään lääkäri olekaan. ehkä sinun kannattaisi käydä lääkärissä, jos et ole vielä käynyt. Jaksamisia!
- puolestani
Sain ensimmäisen kohtaukseni 18v. (-98)
Seuraava tuli -02 lopussa ja seuraava 3kk:tta edellisestä- sit alkoi lääkitys, jonka jälkeen ei ole ollut kohtauksia. Yhteistä kohtauksille oli että takana stressiä, joka tavallaan purkautui...-98 oli takana uuvuttava koeviikko. -02 loppui muutaman kk:n työttömyys päivää ennen kohtausta. Kaikki myös tapahtunut aikaisin aamusta..jos nyt yhteneväisyyksiä haluaa etsiä...Sen opin siis että ei saa päästää stressiä valloilleen..En tunne tätä tautina tai sairautena, koska ei ole mullistanut elämää millään lailla. Aluksi vakavoitti hieman varsinkin kun nuori ja terve mies joutuu syömään lääkkeitä päivittäin. Niin ja tärkein..ei ole tarvinnut luopua mistään!- Arska
Vähän päälle parikymppisenä iski v.2000 itsellekin tilapäinen outo kramppailu. Yhden n.6kk jakson kesti, missään ei oikein näkynyt mutta häippäsi yhtä oudosti kuin oli tullutkin.
Vähän heikko kunto muutenkin pitkän flunssakierteen myötä (tosin ei pitäisi "virallisesti" olla yhteyttä). N. kerta kuukauteen oikein kunnon kramppauksia ja joskus tiiviimmin, joskus taas harvemmin ns. poissaoloja jotka lähinnä huomasikin vain ympäristö.
Oireet selvää epileptistä, yhden kun satuin tällaisen saamaan lääkärin silmien alla hakiessani kaveria töistä sairaalasta joten diagnoosi aika selvä.
Muutamaksi kuukaudeksi käskettiin vakavasti tutkimusten ajaksi autolla ajo lopettaa mutta ei kokeistakaan mitään löytynyt, eeg:stä (aivosähkökäyrä) pientä jotain heittoa mutta testattiin pariin kertaan ja sanottiin että ei se yksinään näitä voi aiheuttaa ja oletettavasti onkin jokin synnynnäinen koska aina täsmälleen samankaltainen eikä kuitenkaan mitään oireiluja sen aikana.
Itse kohtaukset nyt eivät niinkään haitanneet vaan lähinnä häiritsevää oli se että niitä kuitenkin tuli sen verran harvoin ja kuten yleensä, aivan varoittamatta että vähän tiettyjä toimintoja varoi niiden aikana. Kerran sitten n. viikon yhtäjaksoiseen jatkuvaan poissaolokohtaus aaltoon koko homma loppui ihan seinään eikä ole uusinut. Kaikki verenkiertohäiriötkin ym. poisluettiin, todettiin että selviä epileptisiä kohtauksia mutta syy täysi mysteeri. Tuli ja meni ihan itsestään.
Ei lääkkeitä eikä mitään, ainut mitä käteen jäi oli neurologin käyntikortti ja kehoitus ottaa yhteyttä jos häiritsevästi ja selvästi havaittavasti palaavat uudelleen. Aivan kuin joskus harvoin jotain pientä olisi mutta jos on samaa niin on niin pientä ja huomaamatonta että ei ole tarvinnut mitään sen kanssa tehdä.
Eli kyllä ne näköjään voivat tulla ja mennä ihan omia aikojaankin ilman varsinaista sairautta. Ei sen puoleen se on kyllä sanottu että yli 50% todennäköisyydellä joku päivä iän myötä epilepsia varmaankin iskee ihan kirjatiedon valossa koska noin vahvoja oireita oli ja tietyissä tilanteissa mutta se on sen ajan murhe sitten.
Toivottavaa nyt tietenkin on että jos/kun on iskeäkseen niin mieluusti tasamaalla (sänky tietenkin paras paikka), moottoritie olisi tähän luonnollisesti vähän huono vaihtoehto mutta sitä nyt ei sitten koskaan voi tietää.
- Rane
sillä tavalla koska, sinulla on ilmeisesti pelko
sairautta kohtaan ja miksei olisi.Itselläni on ollut Epilepsia syntymästä asti ja elän normaalia
elämää,iältäni olen reilu 40v.Tänäpäivänä on epilepsian hoitoon olemassa jo niin hyvä lääkitys
ja parempaan pyritään koko aika.Eletään nyt päivä
kerrallaan ja katsotaan onko tuo vain semmoinen
ohi menevä "juttu" vai tarviiko se tarkempia tutkimuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243