Hmm. Tuli mieleen eräs Suomen arvostetuin talousjohtaja, josta ei löydy tutkivan journalistin paljastuksia, koska sattumalta on Sanomalla töissä (jos ei Sonera-kirjaa lasketa). Tämä Suomen arvostetuimpiin talousjohtajiin kuuluva on onnistunut omissa bonuksissaan, mutta jättää jäljelle yhtiöitä, joiden talouden hän on pilannut. Miksi Soneralta katosi niin paljon pääomaa vääriin sijoituksiin? Miksi Sanoma osti yli Miljardilla hollantilaista TV-kanavaa, josta ei voi odottaa voittoja? Miksi Sanoma on valinnut veronkierron ja ja veroparatiisien käytön? Pahalta näyttää.
Suomen vaarallisin talousjohtaja?
2
364
Vastaukset
On niitä muitakin viisaita, joita kehutaan keinotekoisen talouden kiiltokuvan nimissä! Jorma Ollila on ylsi selvimmin nähtävissä.
Mies ei todellakaan tehnyt mitään merkittävää, oikeista ratkaisuista puhumattakaan.
Kaikki, mitä Nokian eduksi tapahtui, oli matkapuhelinten suuntaan alkulähtö, oli sen jälkeen pelkästään sattuman antamaa etua, ei lainkaan johdon eteenpäin katsomisen tuomaa menestystä.
HEHÄN EIVÄT KATSONEET ETEENPÄIN!Duoda, duoda? Ollila ei rakentanut Nokiaa vaan CIA: Sen sanoi jo vuorineuvos Tauno Matomäki Lokomon sukelluskellojen yhteydessä, jolloin jenkit teki selväksi, että CCCP:hen ei viedä yhtäkään tietotekniikkaa. Kairamon kehoitettiin tehdä oma ratkaisunsa ja hän teki: Hirtti itsensä.
SIKSI USA heltyi ja rahoitti pääomillaan Nokian joka pohjautui Kairamon perustalle.
Elop sai palkkionsa USAsta, eikä Suomesta. Nokian osakepööoma oli kokonaan USAsta. Sinne ei mennyt lanttiakaan Suomen rahaa, mutta Suomeen TULI miljarditolkulla ulkomaista rahaa.
Nyt sama virka on Googlen Porvoon yksiköllä, samasta syystä: CCCP. Pälpättiteollisuus on samasta syystä Koreassa ja Kiinassa. Pohjois-Korean vuoksi.Vai oletteko koskaan kuulleet venäläisestä tietokonetehtaasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1286425Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716273Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766215Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3444002Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482435Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.52376Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131339
- 1871138
- 64970