Hmm. Tuli mieleen eräs Suomen arvostetuin talousjohtaja, josta ei löydy tutkivan journalistin paljastuksia, koska sattumalta on Sanomalla töissä (jos ei Sonera-kirjaa lasketa). Tämä Suomen arvostetuimpiin talousjohtajiin kuuluva on onnistunut omissa bonuksissaan, mutta jättää jäljelle yhtiöitä, joiden talouden hän on pilannut. Miksi Soneralta katosi niin paljon pääomaa vääriin sijoituksiin? Miksi Sanoma osti yli Miljardilla hollantilaista TV-kanavaa, josta ei voi odottaa voittoja? Miksi Sanoma on valinnut veronkierron ja ja veroparatiisien käytön? Pahalta näyttää.
Suomen vaarallisin talousjohtaja?
2
360
Vastaukset
On niitä muitakin viisaita, joita kehutaan keinotekoisen talouden kiiltokuvan nimissä! Jorma Ollila on ylsi selvimmin nähtävissä.
Mies ei todellakaan tehnyt mitään merkittävää, oikeista ratkaisuista puhumattakaan.
Kaikki, mitä Nokian eduksi tapahtui, oli matkapuhelinten suuntaan alkulähtö, oli sen jälkeen pelkästään sattuman antamaa etua, ei lainkaan johdon eteenpäin katsomisen tuomaa menestystä.
HEHÄN EIVÄT KATSONEET ETEENPÄIN!Duoda, duoda? Ollila ei rakentanut Nokiaa vaan CIA: Sen sanoi jo vuorineuvos Tauno Matomäki Lokomon sukelluskellojen yhteydessä, jolloin jenkit teki selväksi, että CCCP:hen ei viedä yhtäkään tietotekniikkaa. Kairamon kehoitettiin tehdä oma ratkaisunsa ja hän teki: Hirtti itsensä.
SIKSI USA heltyi ja rahoitti pääomillaan Nokian joka pohjautui Kairamon perustalle.
Elop sai palkkionsa USAsta, eikä Suomesta. Nokian osakepööoma oli kokonaan USAsta. Sinne ei mennyt lanttiakaan Suomen rahaa, mutta Suomeen TULI miljarditolkulla ulkomaista rahaa.
Nyt sama virka on Googlen Porvoon yksiköllä, samasta syystä: CCCP. Pälpättiteollisuus on samasta syystä Koreassa ja Kiinassa. Pohjois-Korean vuoksi.Vai oletteko koskaan kuulleet venäläisestä tietokonetehtaasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122611Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121372- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911