eli käytännön ero?
Mitä eroa on pelkäl googlella ja google "cromella" hakukoneena
9
10922
Vastaukset
- Nötskal
Niillä on semmoinen ero, että Googlen hakukone on Googlen hakukone, joka löytyy esim. osoitteesta google.fi ja Google Chrome on nettiselain, kuten Internet Explorer. Eli Chrome ei ole hakukone vaan selain.
- Kiitti ja kumarrus
Hieno selventävä vastaus
- Anonyymi
Ja mitä eroa on hakukoneella ja selaimella? - tämä on tärkeä kysymys minulle, koska Outlookini sanoi yhteistyösopimuksen irti ja ilmoittaa minulle että minulla on selain ongelma. Olen aika taho, tekniikassa, mutta kysyn kuitenkin :)
- Anonyymi
Siis tahvo eli täysin avuton....
- Anonyymi
Hakukone on ohjelma joka etsii Internetistä tietoa. Selain on laitteeseen asennettu ohjelma jolla näytetään ohjelmien ja palveluiden käyttöliittymiä.
- Anonyymi
Hakukone on joko käyttöjärjestelmään tai sivustoihin rakennettu tietokanta joka etsii netistä tai tietokoneen tallennusmediasta sivuja, tiedostoja tai sanoja jotka vastaavat hakusanaa.
Selain on ohjelma joka kääntää HTML lähdekoodin (HTML = Hypertext Markup Language) ihmiselle ymmärrettävään muotoon luettavaksi.
Nettisivut alunperin kirjoitettiin puhtaasti HTML:lä mutta nykyään nettisivujen lähdekoodiin lisätään myös CSS, Javaa ja XML koodausta- Anonyymi
(Hakukone on joko käyttöjärjestelmään tai sivustoihin rakennettu tietokanta joka etsii netistä tai tietokoneen tallennusmediasta sivuja, tiedostoja tai sanoja jotka vastaavat hakusanaa.)
Otappa uudestaan tuo meni väärin. - Anonyymi
(Selain on ohjelma joka kääntää HTML lähdekoodin (HTML = Hypertext Markup Language) ihmiselle ymmärrettävään muotoon luettavaksi.)
Tarkkana nyt, tuokaan ei ole oikein. - Anonyymi
(Nettisivut alunperin kirjoitettiin puhtaasti HTML:lä mutta nykyään nettisivujen lähdekoodiin lisätään myös CSS, Javaa ja XML koodausta)
Ei saatana, koko viesti on päin persettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380