Kiduttavaa vankeutta olosuhteista valittamisesta

Kannatatko siis

Kiduttavaa vankeutta olosuhteista valittamisesta

On vaikea todentaa lukuja, mutta on arvioitu tuhansien sellaisten siirtotyöläisen mätänevän elävältä arabimaiden vankiloissa, joita heidän työnsä ostajat/työnanajat ovat syyttäneet rikoksista. Rikos, josta syytetään, saattaa esimerkiksi olla liian rankoista työolosuhteista tai palkan pidättämisestä valittaminen tai työpaikalta karkaaminen.

Näitä jälkimmäisiä kutsutaan "karkureiksi" eikä ole harvinaista nähdä heistä löytöpalkkiota tarjoavia etsintäkuulutuksia julkisilla paikoilla. Tämä on orjuutta, paitsi nimellisesti.

Epäonniset massat saapuvat Intiasta, Pakistanista, Filippiineiltä, Etiopiasta ja Sudanista työskentelemään kotiapulaisina, tarjoilijoina ja rakennustöissä. Kaikki peililasina kiiltävät, luksuslomakohdetta rikkaista länsi- ja arabimaista tulleille matkailijoille tarjoavat rakennukset ovat rakentaneet työntekijät, jotka ansaitsevat niinkin vähän kuin $150 kuukaudessa. Moni näistä raatajista kuolee olemattomien turvastandardien seurauksena lämpöuupumukseen tai hirvittävän onnettomuuden seurauksena.

Kaksitoistatuntisen työpäivänsä päätteeksi heidät ajetaan rekkoihin ja kuljetetaan rähjäisiin säilytyspaikkoihinsa.

Maailmanlaajuinen värväystoimistoverkosto työvoimasponsoreineen juonittelee kuljettaakseen näitä työntekijöitä barbaarisiin työolosuhteisiin, jotka ovat vain oppisopimus- ja velkaorjuutta. Enimmäkseen työntekijöitä petetään lupauksilla säädyllisestä palkasta ja säädyllisistä työoloista, niin että he päätyvät elämään helvetillistä sorron, huonon terveyden ja köyhyyden elämää sortavien "työnantajien" - tai oikeamminkin orjan omistajien - armoilla.

3

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuus...

      niin totta

    • totuuden torvi..

      Tuhannet ja taas kymmenettuhannet kotiapulaiset ja rakennustyöntekijät palaavat kotimaihinsa tehtyään muutaman vuoden hyvin palkattua työtä Dubaissa. Näillä varoilla elätetään kotona asuvat perheet ja kotiin palattuaan työntekijät lähes poikkeuksetta rakentavat ansaitsemillaan varoilla oman talon perheelleen ja alkavat yrittäjäksi.

      • höpö höpöö

        Sen kun todistat täällä edes yhdellä uskottavalla raportilla tai tutkimuksella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe