Pitäisikö järjestää mielenosoitus Tampereen työvoimatoimiston edessä. Asiasta, kuinka he hoitavat kansalaistensa asioita. Itse olen odottanut päätöstäni tammikuusta asti saamatta sitä. En tukea, enkä muutakaan tukea. Ketään ei ole puolellani tässä asiassa.
Eihän asiat voi näin mennä. Älkää olko lampaita kedolla, vaan voimakkaasti ajamaan oikeuksia.
Eihän asiat voi näin mennä. Älkää olko lampaita kedolla, vaan voimakkaasti ajamaan oikeuksia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Paras mahdollinen tapa pysyä ikuisesti työttömänä on olla työkkärin kirjoilla. Ei sieltä ainakaantöitä saa. Tuttavani jäi työttömäksi 1992 ja ollut siitä asti työkkärin asiakas ja työtön. Ei yhtään työ tarjousta tullut 20 vuoteen. Yhden kerran muistaakseni 1999 tarjottiin yhtä kurssia ei mitään muuta.
Kyse ei ole työttömänä olemisesta, vaan asioiden hoitamisesta. Itselläni alkaa duunit ensi kuussa, mutta kun olen työtömyysturvan tarpeessa ja siihen oikeutettu, niin kyllä tässä maassa pitää s.a.a.t.a.n.a asiat hoitaa kansalaisille oikeudellisesti. Katsomme asioita avan liikaa sormien lävitse sanomatta sanaakaan.Olemme kuin suuri lammaslauma, kyllä mukaan rarvitaan se susi, kuka saa lampasiin liikettä. Kumpi olet sinä? Asian piolesta, vai ikuisesti vierestä katsoja.
Siellä on pikaluukku missä asioidaan ja hän antaa ohjeet miten tehdään valitus. Itse sain joskus sen kautta infon miten toimia jos päätös viivästyy. On kauheaa että olet odottanut noin kauan. Saattaa olla että jos toimittaa lisäselvityksen myöhemmin, se aika alkaa alusta?
Kysy sieltä ja kerro miten kävi!
Voit myös soittaa sinne, mutta joskus sieltä ei saa soittamalla infoa riittävästi. Ehkä siis paikan päälle, mene huomenna.