Lääkereseptien tulostaminen (e-Resepti)

Dr Pötker

Täällä tuntuu monella olevan ihmetyksen aiheena, että miten nyt toimitaan, kun perinteistä paperista reseptiä ei enää ole ja sossuun sellainen tarvitsisi kuitenkin toimittaa.

Omat reseptit voi nykyään tulostaa allaolevasta linkistä, vaatii tosin pankkitunnukset.

http://www.kanta.fi/

Mikäli et omaa pankkitunnuksia tai vaikka tulostinta, niin tulostaminen onnistuu kirjastoissa tai vaikka siellä apteekissa kunhan vaan pyytää henkilökuntaa sellaisen printtaamaan. (Lääkekorvausta varten)

Potilas voi katsoa omia reseptitietojaan internetissä

Potilas voi katsoa omia tietojaan ja tulostaa niistä yhteenvedon Omien tietojen katselusta osoitteesta www.kanta.fi. Palveluun kirjaudutaan pankkitunnuksilla tai sähköisellä henkilökortilla.

Palvelusta voi myös seurata mitkä apteekit ja terveydenhuollon yksiköt ovat potilaan tietoja käsitelleet. Omaa tietokonetta ja internet-yhteyttä ei kuitenkaan välttämättä tarvita. Potilas saa halutessaan yhteenvedon sähköisistä resepteistään paperilla apteekeista tai terveydenhuollosta.

http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/net/211011100653ml?opendocument

2

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5328f3y7

      Tämähän on sosiaalidemokraatisten paperinpyörittäjien märkä päiväuni.

      "Helppous ja turvallisuus käyttäjien mieleen". Heh. huono vitsi.

      eResepti pähkinänkuoressa

      Lääkäri kirjoittaa potilaalle eReseptin. Sen tiedot tallennetaan valtakunnalliseen Reseptikeskukseen.
      Potilaan kokonaislääkitys tarkistetaan tarvittaessa Reseptikeskuksesta. Tietoja voivat katsoa terveydenhuollossa ainoastaan potilasta hoitavat lääkärit potilaan suostumuksella.
      Potilas saa potilasohjeen, jossa on tiedot määrätystä lääkkeestä. Potilasohje nopeuttaa asiointia apteekissa, mutta se ei ole välttämätön. Kela-kortti tarvitaan edelleen lääkekorvausten saamiseksi.
      Apteekista lääkkeen voi noutaa potilas tai joku muu hänen puolestaan. Puolesta asioivalla on oltava joko potilasohje tai potilaan Kela-kortti, jolla hän osoittaa oikeuden lääkkeen noutamiseen.
      Apteekissa farmaseutti tai proviisori hakee eReseptin tiedot Reseptikeskuksesta ja tallentaa sinne lääkkeen toimitustiedot. Lääkkeen tiedot tulostetaan lääkepakkaukseen kiinnitettävälle tarralle.
      Kaikki tiedonsiirto terveydenhuollon, apteekkien ja Reseptikeskuksen välillä tapahtuu suojattuna tunnistettujen osapuolten kesken.
      Täysi-ikäinen henkilö voi katsella omia Reseptikeskuksessa olevia tietojaan Omien tietojen katselussa osoitteessa www.kanta.fi. Palveluun kirjaudutaan henkilökohtaisilla verkkopankkitunnuksilla tai sähköisellä henkilökortilla.
      eReseptin uusimista voi pyytää apteekista tai terveydenhuollosta.

    • eitoimieimilloin

      se on vaan jännä kun paperireseptejen lääkemäärät vähenevät aina kun haluaa sähköisenä saman!! Miten voi olla sama resepti jos lääkemäärät vähenevät?

      Voiko sähköiset reseptit vaihtaa takaisin paperisiksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      247
      2382
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1551
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1449
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1305
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      24
      1063
    6. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      15
      939
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      932
    8. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      836
    9. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      803
    10. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      62
      791
    Aihe